logo

گالری تصاویر

pic
ورتبروپلاستی

بازسازی مهره از راه پوست با سیمان استخوان

pic
دیسکوژل

تزریق دیسکوژل(عمل بسته دیسک کمر)

pic
عمل جراحی دیسک کمر

قبل و بعد از عمل جراحی دیسک کمری بصورت باز

pic
مزایای دیسکوژل

در روش درمانی دیسکوژل مطلقا نیاز به بیهوشی نیست و از بی حسی های موضعی استفاده می شود. تنها ماده ضد درد که جهت بی حسی موضعی استفاده می شود ٥ تا ١٠ سی سی لیدوکایین است. حتی اگر دیسکوژل به کانال نخاعی وارد شود هیچ عارضه و دردی ندارد. دیسکوژل پس از ورود به داخل دیسک آسیب دیده راه خود را پیدا می کند و به صورت خارق العاده ای در تمام نواحی آسیب دیده آن منتشر می شود. کل زمان عمل با توجه به تعداد دیسک ها از نیم ساعت تا حدود یک ساعت است و مهم تر از همه اینکه حالا در ناحیه گردن نیز قابل استفاده است. در واقع دیسکوژل فشار داخل دیسک را کم می کند و نه تنها هیچ کاهشی در ارتفاع دیسک تخریب شده ایجاد نمی کند بلکه ماده ای هم به آن اضافه می کند اما با این وجود با کاهش فشار داخل دیسک، موجب بهبودی علائم و حتی در بسیاری از موارد با گذشت زمان باعث بازگشت دیسک بیرون زده به محل اصلی خود می گردد. دوام دیسکوژل مادام العمر است و در اغلب موارد نیاز به تکرار ندارد و حتی اگر نیاز به تزریق مجدد داشته باشد منعی برای انجام آن وجود نخواهد بود، همچنین در صورتی که به هر دلیل بیمار نیازمند انجام عمل جراحی باز شود، هیچ منعی نداشته، ومطلقاً موجب چسبندگی، تحلیل بافت های مجاور و ... نخواهد شد. آمار موفقیت دیسکوژل در اروپا ٨٥ تا 91.6 درصد است و اگر در ایران بیشتر نباشد کمتر نیست. از جمله مزایای دیگر دیسکوژل می توان به کاهش قابل توجه ریسک های بیهوشی و عمل باز، کاهش قابل توجه استرس عمل و عدم نیاز به دستکاری و آسیب عناصر تشکیل دهنده کانال نخاعی و عضلات اشاره کرد. از طرفی دیگر هزینه های بیمارستانی که به واسطه عمل باز به بیمار و سیستم های بهداشتی تحمیل می شد شامل هزینه عمل، تخت، مصرف سرم و داروهای بیهوشی و آنتی بیوتیک، سرنگ و غیره به شدت کاهش می یابد و به عبارت دیگر وابستگی های دارویی آن هم در شرایط فعلی به شدت کاهش می یابد.

pic
دیسکوژل (روش بدون جراحی)

بیش از 90 درصد دیسک ها نیاز به عمل باز ندارند و اغلب کمردردها با مصرف مسکن های معمولی و با دو تا سه روز استراحت بهبود می یابند،درصدی از موارد هم نیازمند فیزیوتراپی و آب درمانی هستند و در مرحله ای که درمان های طبی قدرت کنترل علائم را ندارند روش های درمانی کم تهاجمی نظیر دیسکوژل،لیزر و درمان از طریق گاز ازن کارایی دارند. در مواقعی که با هیچ یک از اقدامات قبلی بهبود نیابند و یا با عوارضی مثل مشکلات ادراری مدفوعی، ضعف حرکتی و برخی از علائم دیگر همراهند، نیازمند مداخله جراحی باز خواهند بود. در عمل جراحی، بسته به روش مورد نظر پزشک، قسمت پاره شده و یا کل دیسک به طور کامل تخلیه می شود و در صورت صلاح دید دکتر جراح ممکن است به جای آن دیسک مصنوعی به صورت پروتز قرار داده شود. دیسکوژل ماده ای بی خطر از جنس الکل هست که در فضای دیسک تزریق می‌شود و بعد از تزریق سفت و حالتی پنبه‌ای پیدا می‌کند.

pic
تقویت ساعد

یک دمبل ۱ کیلوگرمی را تهیه کنیدو روی یک صندلی بنشینید. ساعد دست خود را روی ران یا لبه یک میز بگذارید به گونه‌ای که مچ دستتان از لبه آویزان باشد. ته دمبل را بگیرید. دست خود را به آرامی بچرخانید تا کف دستتان رو به بالا باشد. اطمینان حاصل کنید که فقط ساعد، و نه آرنج را حرکت می‌دهید. به آرامی کف دست خود را به سمت زمین بچرخانید. ۱۰ بار تکرار کنید. این حرکت را یک یا دو بار در روز انجام دهید.

pic
چرخش مچ دست

آرنج خود را از یک زاویه مناسب در کنار خود خم کنید، تا یک L تشکیل شود دست خود را دور از بدن و کف دست را رو به بالا نگه دارید مچ دست خود را به آرامی بپرخانید تا کف دستتان به سمت پایین باشد. ۱۵ ثانیه نگه دارید سه تا پنج بار تکرار کنید. این حرکت را دو یا سه بار در روز انجام دهید.

pic
کشش مچ دست

این حرکت کف دست شما به جای خم به بالا رو به پایین قرار می‌گیرد دست خود را صاف بگیرید بصورتی که آرنج شما انحنا نداشته باشد و کف دست تان به سمت پایین باشد. از دست دیگر خود برای نگه داشتن انگشتان دست صاف شده استفاده کنید و مچ را به سمت بدن خود خم کنید تا زمانی که بتوانید این کشش را در ساعد خارجی خود احساس کنید. ۱۵ ثانیه نگه دارید سه تا پنج بار تکرار کنید.

pic
کشش مچ دست

دست خود را صاف بگیرید بصورتی که آرنج شما انحنا نداشته باشد و کف دست تان به سمت بالا باشد. از دست دیگر خود برای نگه داشتن انگشتان دست صاف شده و خم کردن آن استفاده کنید. مچ را به سمت بدن خود خم کنید تا زمانی که بتوانید این کشش را در ساعد داخلی خود احساس کنید. ۱۵ ثانیه نگه دارید سه تا پنج بار تکرار کنید. این حرکت را دو یا سه بار در روز انجام دهید.

pic
فشار دادن توپ

1_ یک عدد توپ نرم را در دست خود نگه داریدمانند توپ پلاستیکی یا توپ تنیس 2_ ۲۵ بار فشار دهید و رها کنید. 3_ این کار را تا سه بار در روز انجام دهید.

pic
کشش انگشتان دست

یک تادو عددکش را در سر تمام انگشتان خود قرار دهید شست و انگشتان دیگر خود را به آرامی بازو بسته کنید تا ۲۵ بار تکرار کنید این کار را سه بار در روز انجام دهید.

pic
انواع آب درمانی دیسک گردن

آب درمانی دیسک گردن به فرم‌های گوناگونی انجام می‌شود، تقریبا همه این فرم‌ها می‌توانند به عنوان خدمات بهداشت حرفه‌ای ارائه شوند یا توسط خود بیمار به عنوان بخشی از برنامه‌های درمانی خانگی انجام شوند. شش نوع از تمرین‌های آب درمانی مشخص شده است که عبارتند از، پیاده‌روی در آب، طیف وسیعی از حرکات و کشش‌ها برای انعطاف‌پذیری، تمرینات حرکتی برای افزایش قدرت و استقامت، حرکات ریتمیک برای بهبود تعادل و هماهنگی، تناسب اندام وابسته به قلب و تنفس و آمادگی جسمانی و شنا. در اینجا برخی از درمان‌های معمول استفاده شده برای بیماران مبتلا به دیسک گردن ارائه شده است.

pic
1_ فیزیوتراپی در استخر آب گرم

فیزیوتراپی را می‌توان در استخر آب گرمی که به طور مخصوص طراحی شده است، انجام داد. این روش باعث کاهش اثرات جاذبه می‌شود، حمایت بیشتری برای بدن بیمار فراهم می‌کند. فیزیوتراپی در استخر آب گرم فوق العاده تسکین دهنده است. فیزیوتراپی در آب عموما ملایم‌تر و قابل تحمل‌تر از تمرین‌های مشابه در زمین‌های خشک است. طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های ورزشی را می‌توان در استخر استفاده کرد و بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که با وجود ویژگی‌های تسکین دهنده موجود در آب، تمرین کاملی داشته باشند.

pic
2_ شنا

شنا یک منبع عمده آب درمانی است. بسیاری از شناگران نتایج عالی برای مدیریت درد فتق دیسک گزارش می‌دهند. شنا تمرین کاملی برای کل بدن است که می‌تواند توسط هر کسی در هر سنی انجام شود. با وجود اینکه شنا یکی از کارآمدترین فعالیت‌های تناسب اندام در جهان است، ورزشی بدون عوارض و ملایم است.

pic
3_ وان داغ

حوضچه‌های داغ، جکوزی و حمام‌های آبگرم می‌تواند به آرامش بخشیدن به بیماران کمک کند و درد را به صورت طبیعی کاهش دهد. به طور مشابه، مبتلایان به درد کمر و گردن به هردو مزیت درمانی و آرامش بخشی دوش گرم و یا استفاده از حوله های گرم، اشاره کرده‌اند. تعداد کمی از بیماران سعی می‌کنند با استفاده از حوضچه‌ها و یا دوش‌های یخ سرد برای نجات پیدا کردن رویکرد مخالفی را درپیش گیرند.

pic
نحوه آب درمانی در استخر برای کمر، زانو درد، سیاتیک

اگر دچار کمر درد هستید ورزش منظم می تواند به درمان آن کمک کند. افرادی که دچار کمر درد هستند باید تمریناتی را انتخاب کنند که به ستون فقرات یا دیگر مفاصل آنها فشار وارد نکند. تمرینات آب درمانی یک روش عالی برای درمان کمردرد و مفاصل دیگر است.مطالعات نشان داده است که تمریناتی که در آب انجام می شود می تواند عضلات پا، شکم را تقویت کند و به درمان کمردرد، دیسک گردن، دیسک کمر، آرتروز زانو و غیره کمک کند. آب دارای اثر کششی است و فشار کمی را در پشت و مفاصل ایجاد می کند.

pic
آموزش حرکات آب درمانی برای دیسک کمر و گردن

اگر قصد استفاده از تمرینات آب درمانی را دارید اما دچار مشکل تعادل هستید می توانید از کفش های آبی استفاده کنید. شما می توانید این کفش ها را از فروشگاه های ورزشی پیدا کنید. در هنگام خرید این کفش ها انعطاف پذیر آن را بررسی کنید و مطمئن شوید به راحتی در پای شما جا می گیرند. کفش های آبی همانطور که از نام آنها پیداست برای پوشیدن در آب طراحی شده اند و به شما کمک می کنند تا در کف استخر به راحتی راه بروید. قبلا در آی آر میکس نحوه درمان گیاهی ترک و شکستگی استخوان در طب سنتی با دارو، غذاهای مفید و .. را آموزش دادیم در ادامه بهترین تمرینات و حرکات آب درمانی برای دیسک کمر، دیسک گردن، زانو درد و غیره را به شما آموزش خواهیم داد.

pic
تمرینات آب درمانی برای کمر درد

اولین تمرینی که شما می توانید انجام دهید این است که یک استخر را انتخاب کنید به طوری که آب آن تا زیر سینه شما بیاید حالا می توانید در این استخر شروع به پیاده روی کنید. پیاده روی در آب درست مانند پیادی روی است که شما به طور معمول در خشکی انجام می دهید. شما فقط در طول و عرض استخر راه می روید.

pic
تمرینات آب درمانی برای کمر درد

به قدم هایی که بر می دارید توجه داشته باشید شما نباید روی پنجه راه بروید

pic
تمرینات آب درمانی برای کمر درد

پشت خود را صاف نگه دارید و عضلات شکم خود را سفت کنید. این تمرین برای درمان کمردرد بسیار خوب است اما اگر پشت خود را صاف نگه ندارید و قدم هایتان را اشتباه بردارید ممکن است کمردرد شما را افزایش دهد.

pic
تمرینات آب درمانی برای کمر درد

اگر این تمرین برای شما خیلی راحت است می توانید از مچ بندها و کمربندهایی که وزن شما را افزایش می دهند (کمربندهای فلوتاسیون) استفاده کنید.

pic
تمرینات آب درمانی برای کمر درد

شما می توانید جهت حرکت خود را تغییر دهید تا دامنه حرکت شما بهبود پیدا کند. شما می توانید استخرهای عمیق تری را انتخاب کنید اگر شما نمی توانید شنا کنید یک جلیقه یا هر وسیله دیگری ه به شناور ماندن شما کمک می کند را بپوشید.

pic
تمرین آب درمانی برای زانو و کمر درد

تمرین آب درمانی دیگری که شما می توانید انجام دهید این است که زانو خود را خم کنید و با دست راست آن را بالا بگیرید پای شما باید تا حد سینه تان بالا آمده باشد. شما باید روی پای دیگرتان بایستید این کار به تعادل نیاز دارد بعد از کمی پای خود را زمین بگذارید و همین کار را برای هر پا پنج بار تکرار کنید.

pic

نزدیک دیوار استخر بایستید و پای خود را بلند کنید و مانند تصویر آن را روی دیوار استخر قرار دهید، پای دیگرتان باید بهصورت ثابت روی کف استخر باقی بماند. وقتی که پای شما خسته شد جای آن را با پای دیگرتان عوض کنید شما باید ۸ تا ۱۰ بار این کار را انجام دهید.

pic

حرکت بعدی این است که دست خود را به لبه استخر بگیرید و پاهای خود را به طرف مخالف بکشید. این کار را ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید و مطمئن شوید که کمرتان در یک وضعیت مناسب قرار گرفته است.

pic

تمرینات تعادل پا را امتحان کنید. سعی کنید در استخر روی یک پا بایستید برای سخت تر کردن تمرین می توانید چشمان خود را ببندید. تا که می توانید در این موقعیت باقی بمانید. شما می توانید این تمرین را ۴ یا ۵ بار و یا بیشتر انجام دهید.جایی

pic

نجام تمرین دوچرخه سواری در آب می تواند درد کمر شما را کاهش دهید آرنج خود را به لبه استخر تکیه دهید و شروع به پا زدن کنید. برای انجام این حرکت پای شما نباید به کف استخر برخورد کند.

pic
بهترین تمرینات آب درمانی برای درد زانو و کمردرد

آرنج خود را به کنار استخر تکیه دهید و هر دو پا را با هم بلند کنید و آنها را مستقیم نگه دارید و بعد از خسته شدن آنها را پایین بیاورید. شما می توانید هنگام مستقیم نگه داشتن پاها آنها را به سمت سینه خود عقب بکشید.

pic
بهترین تمرینات آب درمانی برای درد زانو و کمردرد

به زیر آب بروید و سعی کنید بدون اینکه زانوتان خم شود به کف استخر دست بزنید.

pic
بهترین تمرینات آب درمانی برای درد زانو و کمردرد

تمرین آب درمانی دیگر این است که دو کف دست خود را روی لبه استخر قرار دهید و بدن خود را به بالا بکشید. این حرکت شبیه به موقعی است که می خواهید از استخر خارج شوید.

pic
بهترین تمرینات آب درمانی برای درد زانو و کمردرد

در حالی که در قسمت کم عمق استخر ایستاده اید پاهای خود را کمی از هم باز کنید، بدن خود را کمی شل کنید و در حالی که نفس عمیق می کشید دستان خود را به طرف بالا بکشید.

pic
بهترین تمرینات آب درمانی برای درد زانو و کمردرد

تمرین آب درمانی دیگر به این صورت است که در حالی که در آب هستید سعی کنید پاهای خود را به طرف سینه جمع کنید.

pic
حرکات آب درمانی برای دیسک کمر و زانو درد

برای انجام این حرت شا به استخر کم عمق ۳ تا ۵ متر نیاز دارید. مانند تصویر زیر روی پای راست خود زانو بزنید و دست های خود را روی کف استخر قرار دهید پای دیگرتان به حالت زیر کشیده باشد تا جایی که امکان دارد بدن خود را صاف نگه دارید. زانوی شما باید به صورت ۹۰ درجه خم شده باشد حالا موقعیت پاهای خود را با هم عوض کنید.

pic
حرکت آب درمانی برای دیسک کمر و زانو درد

تمرین آب درمانی دیگر این است که در حالی که شکمتان رو به کف استخر است مانند پری دریایی در آب پا بزنید.

pic
حرکت آب درمانی برای دیسک کمر و زانو درد

در حالی که در حال گوش دادن به موسیقی هستید شروع به شنا کردن کنید. شنا کردن به درمان کمردرد کمک می کند. شما می توانید شنای قورباغه، پروانه، و هر نوع مدل شنای دیگر را امتحان کنید.

pic
زمان‌بندی برای ورزش‌های مناسب فتق دیسک گردن

فتق دیسک گردن که به آن بیرون‌زدگی یا جابجایی دیسک گردن هم گفته می‌شود بیماری بسیار دردناکی است. این عارضه بین جوانان بسیار شایع است و غالباً به دلیل فشار بیش از حد به ستون فقرات گردنی به وجود می‌آید. ستون فقرات گردنی از مهره‌هایی تشکیل شده که به وسیله ماده ژله‌ای مانند از هم جدا می‌شوند. فتق دیسک گردن زمانی که دیسک پاره شود و به سمت اعصاب اطراف نشت کند به وجود می‌آید. این نوع از آسیب معمولاً در هنگام بلند کردن اجسام، کشیدن اجسام، خم کردن یا چرخش گردن اتفاق می افتد و باعث درد شدید و ضعف می‌شود.زمانی که درد ناشی از فتق دیسک گردن شروع می‌شود، پزشک از شما خواهد خواست تا به مدت یک یا دو روز پس از شعله‌ور شدن درد به گردن خود استراحت بدهید. ممکن است شما از اسپاسم های عصبی که باعث بروز اشکال و سختی در انجام تمرینات ورزشی می‌شود رنج ببرید. در این مدت، با کمک یخ و حرارت می‌توانید از درد بکاهید. با وجود این که بی‌تحرکی وسوسه برانگیز است اما انجام ورزشهای دیسک گردن می‌تواند برای خلاص شدن عضلات گردن از درد و سفت‌شدگی بسیار مؤثر و مفید باشد. انجام تمرینات ملایم کششی و تمرینات قلبی عروقی که باعث حرکت ناگهانی و سریع نشوند می‌توانند به شما کمک کنند تا پس از چند روز تا چند هفته احساس بهتری پیدا کرده و درد گردن شما بهبود یابد.

pic
تمرینات مناسب برای درمان فتق دیسک گردن

شما می‌توانید پس از فروکش کردن درد شدید گردن در حالی که هنوز دچار فتق دیسک گردن هم هستید برخی ورزشهای دیسک گردن را انجام دهید. این ورزش‌های عبارتند از: پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا. انجام تمرینات ملایم کششی در کنار ورزش‌های یاد شده می‌تواند به بهبود درد گردن و شانه‌ها کمک کند. با انجام تمرینات ورزش برای دیسک گردن که در ذیل به آنها اشاره می‌کنیم می‌توان درد ناشی از دیسک گردن را سریع‌تر کاهش داد. هدف از انجام این تمرینات ورزشی برگرداندن دیسک به جای اصلی خودش و دور کردن آن از نزدیکی ریشه عصب‌ها است. همیشه قبل از انجام تمرینات ورزش دیسک گردن در منزل با پزشک خود مشورت کنید.

pic
کشش گردن

روی تخت یا یک میز به صورت طاق باز دراز بکشید. پشت گردن را لب میز قرار دهید. به آرامی سر خود را به عقب بیاورید و اجازه دهید که گردنتان آویزان شود. این حالت را برای یک دقیقه حفظ کنید و سپس به مدت یک دقیقه به گردن استراحت دهید. این حرکت را پنج تا پانزده مرتبه تکرار کنید.

pic
کشش گردن ( کشش سر)

روی تخت یا یک میز روی شکم دراز بکشید و در حالی که بازوهای خود را کنار بدن قرار داده‌اید سر خود را به سمت بالا بکشید. به آرامی و تدریجاً سر خود را بالا ببرید و گردن خود را بر خلاف جهت جاذبه زمین بالا نگه دارید. این حالت را برای 5 تا 10 ثانیه حفظ کنید، این حرکت را 15 تا 20 مرتبه تکرار کنید.

pic
انقباض گردن(فشار چانه)

مانند بقیه تمرینات فتق دیسک گردن این تمرین هم بسیار ساده است. به پشت روی تخت دراز بکشید و دست‌های خود را کنار بدنتان قرار دهید. چانه خود را به سمت قفسه سینه بکشید. این حالت را برای 5 ثانیه حفظ کنید. این حرکت را 15 تا 20 مرتبه تکرار کنید.

pic
انقباض شانه

طوری که پشت شما به دیوار باشد بنشینید یا بایستید و دست‌های خود را در کنار بدن قرار دهید. آرنج‌های خود را با زاویه 90 درجه خم کنید. شانه‌های خود را به سمت پایین و عقب بکشید و با پشت بازوها دیوار را فشار دهید. شانه‌ها باید به سمت همدیگر فشرده شوند.

pic
فشاروانقباض ثابت سر

طوری که شانه‌ها راحت باشد بنشینید و یک دست خود را روی پیشانی قرار دهید. با سر به دست خود فشار وارد نمایید بدون این که سر را تان دهید. این حالت را برای مدت 5 تا 15 ثانیه حفظ کنید و حرکت را 15 مرتبه تکرار نمایید.

pic
کشش گردن برای کاهش درد

اگر گرفتگی عضلات اطراف گردن باعث ایجاد درد شده باشد حرکات کششی برای تخفیف درد ناشی از فتق دیسک گردن مفید است. در برخی موارد کشش ممکن است باعث افزایش احساس درد و کاهش سرعت روند بهبودی شود. همیشه در صورت افزایش درد یا کشیده شدن درد به سمت ستون فقرات انجام حرکات را متوقف کنید. برای مثال اگر کشش باعث ایجاد درد در شانه‌ها یا بازوها شد آن را ادامه ندهید. هدف از انجام حرکات کششی محدود کردن درد به یک ناحیه است و نه گسترش درد به نواحی دیگر بدن.

pic
خمش جانبی

در حالی که شانه‌های خود را شل کرده‌اید بنشینید، به آرامی سر خود را به یک سمت خم کنید به طوری که گوش شما به شانه برسد. این حالت را برای مدت 30 ثانیه حفظ کنید. استراحت کنید و این حرکت را 3 تا 5 مرتبه در روز تکرار کنید.

pic
کش اسکالن

در حالی که شانه‌های خود را شل گرفته‌اید بنشینید، یک دست خود را پشت سر خود قرار دهید. به آرامی سر خود را کج کنید به‌طوری که بتوانید زیر بغل خود را با زاویه 45 درجه ببینید. این حالت را برای 30 ثانیه حفظ کنید. استراحت کرده و 3 تا 5 مرتبه این حرکت را در طول روز انجام دهید.

pic
چرخش گردن

در حالی که شانه‌های خود را شل گرفته‌اید سر خود را به یک سمت بچرخانید. کشش زیاد ایجاد نکنید و به پشت سر خود هم نگاه نکنید. به آرامی سر را به سمت دیگر بچرخانید. این حالت را برای هر طرف حدود 30 ثانیه حفظ کنید و 3 تا 5 مرتبه در طول روز تکرار کنید.

pic
تمرینات ورزشی برای پیشگیری

توصیه میشود در دوران بهبودی فتق دیسک گردن از انجام ورزش‌های پر برخورد پرهیز کنید. ورزش‌هایی نظیر دو میدانی، پرش، پاور لیفتینگ یا هر ورزشی که آن مستلزم انجام حرکات تند و سریع است می‌تواند درد را افزایش داده و روند بهبود را کند نماید و حتی ممکن است باعث ایجاد مشکلات مادام العمر شود. برخی تمرینات ورزشی ممکن است باعث فشار بیش از حد بر روی گردن، شانه‌ها و بازوها شود. این حرکات شامل بلند کردن اجسام سنگین و به خصوص بالا بردن این اجسام بالای سر می‌شود. برای کاهش فشار در ناحیه گردن از مقدار وزنه‌ها بکاهید و تعداد دفعات تکرار را افزایش دهید. ورزش‌های قلبی عروقی شدید مانند دوی سرعت یا ایروبیک شدید هم می‌تواند باعث کشش و فشار شدید بر ستون فقرات و آسیب دیدن دیسک گردن شود. برای کاهش احتمال آسیب دیدگی‌های بعدی از انجام این ورزش‌ها خودداری کنید. البته این امکان وجود دارد که شما بسیاری از فعالیت‌های معمول خود را انجام دهید. این بسیار مهم است که فعالیت‌های چالش برانگیز را اصلاح کرده و گردن خود را در حالتی که از درد آزاد باشد قرار دهید. انجام حرکات ورزشی آهسته در دوران بهبودی به دلیل اینکه باعث افزایش جریان خون در ستون فقرات می‌شود مفید بسیار مفید است. با انجام این تمرینات فشار بر روی گردن کاهش یافته و قدرت عضلات را حفظ می‌شود.

pic
تمرین‌های ورزشی مخصوص اسپوندیلوز گردن

چنانچه عصب تحت فشار باشد، درد در امتداد دست بروز می‌یابد یا دست بی‌حس می‌شود. اسپوندیلوز گردن را می‌توان با اقدام‌های دیگر، اصلاح حالت اندامی و تمرین‌های ورزش برای دیسک گردن مدیریت کرد. در ادامه تمرین‌های مخصوصی را معرفی می‌کنیم که در مدیریت درد و خشکی و گرفتگی درد به بیمار کمک می‌کنند و حالت اندامی صحیح را نیز به اجمال توضیح می‌دهیم.

pic
1_ نرمش گردن ـ جلو به عقب

برای انجام این تمرین درمان گردن درد با ورزش، صاف بنشینید. سر را به آهستگی تا جایی رو به عقب ببرید که بتوانید سقف را ببینید. چند ثانیه در این حالت بمانید و سپس سر را به آرامی رو به جلو حرکت دهید. این حرکت را روزانه 3 تا 4 نوبت و در هر نوبت 5 تا 10 بار تکرار کنید.

pic
2_ چرخش و خم کردن گردن

سمت راست: سر را به سمت راست بچرخانید و دست‌ها را پشت سر گره کنید. بگذارید وزن بازوها چانه را به سمت راست قفسه سینه بکشد. عضله‌ها را شل کنید، 15 ثانیه صبر کنید و این حرکت را 3 بار انجام دهید.سمت چپ: سر را به سمت چپ بچرخانید و دست‌ها را پشت سر گره کنید. بگذارید وزن بازوها چانه را به سمت چپ قفسه سینه بکشد. عضله‌ها را شل کنید، 15 ثانیه صبر کنید و این حرکت را 3 بار انجام دهید.

pic
3_نرمش گردن ـ از چپ به راست و برعکس

بنشینید، سر را صاف نگه دارید و سپس به آرامی به سمت راست تا جایی خم کنید که گوش راست با شانه تماس پیدا کند. چند ثانیه در این حالت بمانید و سپس به آهستگی سر را به مرکز برگردانید. سپس سر را به سمت شانه چپ خم کنید. این حرکت را روزانه حداقل 3 نوبت و در هر نوبت 5 تا 10 بار تکرار کنید.

pic
4_ حرکت به پهلو در برابر مقاومت

سمت چپ سر را با دست چپ بگیرید. سر را به سمت چپ خم کنید تا گوش با شانه تماس پیدا کند. سعی کنید با دست مانع انجام حرکت شوید. چند ثانیه در این حالت بمانید، مدتی استراحت کنید و سپس این حرکت را با چرخش سر به سمت راست تکرار کنید. این حرکت کششی را روزانه 3 تا 4 نوبت و هر نوبت5 تا 10 بار تکرار کنید.

pic
5_ حرکت رو به جلو و عقب در برابر مقاومت

دست را روی پیشانی بگذارید. سپس سعی کنید سر را در برابر مقاومت دست رو به جلو خم کنید. چند ثانیه در این حالت بمانید تا فشار را روی عضله گردن حس کنید.استراحت کنید و حرکت را 2 الی 3 بار تکرار کنید. سپس هر دو تا دست را پست سر قرار دهید و سعی کنید سر را علی رقم مقاومت دستان و فشار رو به جلوی آنها را به عقب خم کنید.چند ثانیه در این حالت بمانید و این حرکت را 3 یا 4 بار تکرار کنید.

pic
6_ تمیرن های یوگا برای درمان اسپوندیلوز گردن

تمرین‌های یوگا برای تقویت عضله‌های گردن بسیار مفید است. یکی از این تمرین‌های مفید حالت پل است که برای انجام آن باید به پشت دراز بکشید، زانوها را خم کنید و پاها را روی کف زمین قرار دهید. سپس با فشار دادن پاها روی زمین لگن را بالا ببرید. در مرحله بعد دست‌ها را روی سر بگذارید و در این بین بازوها را صاف نگه دارید.یک ورزش برای گردن درد که از حرکات یوگا نیز میباشد، حالت مار کبرا است. روی شکم دراز بکشید، دست‌ها را نزدیک قفسه سینه نگه دارید، با فشار دادن دست روی کف زمین بالاتنه را ضمن قرار داشتن پاها روی کف زمین بالا ببرید. وزن بدن را روی بازوها بیاندازید. قفسه سینه را هنگام بازدم رو به بالا حرکت دهید. این حرکت را در آرامش و بدون فشار آوردن به بدن انجام دهید.این تمرین‌ها برای تقویت عضله‌های گردن موثراند، حالت اندامی را بهبود می‌بخشند و به این ترتیب گردن درد را تسکین می‌دهند.

pic
7_ بالا بردن و منقبض کردن شانه

بالا بردن شانه و منقبض کردن آن برای تقویت شانه مفید است و بر اساس پژوهش‌های انجام شده منجر به تسکین گردن درد نیز می‌شود. همان طور که از نام این حرکت برمی‌آید، باید شانه را منقبض کنید و رو به بالا ببرید تا عضله‌های شانه قوی‌تر شود.این حرکت را می‌توان در حالت ایستاده یا نشسته انجام داد. دقت کنید که دست‌ها و بازوها رو به پایین باشد و هنگام انجام حرکت از آنها استفاده نکنید. تمرین را به آهستگی و تنها با به کارگیری عضله‌های گردن و شانه انجام دهید.

pic
8_ کشش مهره‌های صدری

روی صندلی بنشینید و بازوها را پشت سر در هم گره کنید. به آرامی رو به عقب خم شوید تا بتوانید سقف را ببینید. این حرکت را روزانه چند نوبت و در هر نوبت 10 بار تکرار کنید.

pic
9_ فشار دادن کتف‌ها به یکدیگر

در حالت ایستاده یا نشسته، بازوها را در دو طرف بدن قرار دهید و کتف‌ها را به هم فشار دهید. 5 ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت را در 2 نوبت 15 مرتبه‌ای تکرار کنید.

pic
10_ بالا بردن سر ضمن خم کردن گردن

به پشت دراز بکشید، زانوها را خم کنید و کف پاها را صاف روی زمین بگذارید. چانه را به داخل بکشید و ضمن نگه داشتن شانه‌ها روی زمین سر را حدود 3 اینچ از زمین بلند کنید. 10 ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت را 5 بار تکرار کنید. سعی کنید مدت زمان انجام حرکت را به تدریج به 20 تا 30 ثانیه برسانید.

pic
آموزش تصویری ورزش برای دیسک کمر

ورزش برای دیسک کمر در کنار روش های درمانی دیگر بهتر از تجویز داروی مسکن برای بیماران است. انجام ورزش برای دیسک کمر در صورتی مجاز است که باعث بروز یا تشدید علائم دیسک کمر نشود. پیش از شروع ورزشهای دیسک کمر و گردن در نظر داشته باشید که باید با فیزیوتراپیست در تخمین زده می‌شود که بیش از 75% ما در مرحله‌ای از زندگی دچار گونه‌ای گردن درد یا کمر درد خواهیم شد. اغلب کمر درد ها به دنبال آسیب رخ می دهد هرچند افرایش سن در بروز درد کمر موثر است. مورد مناسب و ایمن بودن آنها مشورت کنید. ممکن است هر فردی در زمان هایی از زندگی خود به دلیل کمردرد در فعالیتهای عادی زندگی خود دچار اختلال شود. مدت زمان ابتلا کمر درد متفاوت بوده و گاهی بعد از چند هفته اختلال شرایط بهتر می گردد. اما خبر خوش این است که اکثر ما بدون نیاز به جراحی بهبود خواهیم یافت، معمولاً درمان‌های محافظه‌کارانه‌ای مانند ورزش دیسک کمر، فیزیوتراپی و ورزش دیسک گردن در مقایسه با جراحی نتیجه بهتری به دست می‌دهند. بیرون زدگی و پارگی دیسک یکی از علل کمر درد و گردن درد محسوب می‌شود.

pic
ورزش برای دیسک کمر - تمرین اول

اولین ورزش برای دیسک کمر؛ هر روز صبح به محض بیدار شدن به رو (دمر) دراز بکشید. با قرار گرفتن در این حالت، کمر گودی بیشتر، یا در اصطلاح پزشکی لوردوز بیشتری، می‌یابد. افزایش یافتن قوس کمر با به داخل راندن پشت دیسک موجب می‌شود که بخش مرکزی دیسک (نوکلئوس پولپوزوس) به سمت جلو و جایگاه اصلی خود حرکت کند. این ورزش برای دیسک کمر یکی از حرکات اصلاحی است که می توان برای درمان دیسک کمر انجام داد.

pic
ورزش برای دیسک کمر - تمرین دوم

دومین ورزش برای دیسک کمر؛روی شکم دراز بکشید. روی آرنج‌ها تکیه کنید و در حالت نیم‌خیر قرار بگیرید. چنانچه قرار گرفتن در این حالت برایتان دشوار است، به حالت دمر برگردید. این حالت را 1 تا 2 ثانیه حفظ کنید، این نوع ورزش برای دیسک کمر را 6 تا 8 بار تکرار کنید. این ورزش برای دیسک کمر را ضمناً می‌توانید هر دو ساعت یک‌بار در طول روز انجام دهید.

pic
ورزش برای دیسک کمر - تمرین سوم

سومین ورزش برای دیسک کمر؛ برای انجام ایم ورزش دیسک کمر، باید صاف بایستید و دست‌ها را پشت مفصل ران به گونه‌ای قرار دهید که نوک انگشتان رو به سمت پایین باشد. دست‌ها را آنقدر روی لگن فشار دهید تا کمر قوس پیدا کند. عضله‌های کمر را به کار نگیرید. این حالت را 1 تا 2 ثانیه حفظ کنید. این نوع ورزش برای دیسک کمر را 6 تا 8 بار تکرار کنید. ضمناً می‌توانید این ورزش برای دیسک کمر را هر دو ساعت یک‌بار در طول روز انجام دهید. این حرکت برای بیرون زدگی دیسک ستون فقرات مفید می باشد و یک ورزش دیسک گردن نیز به شمار می آید. البته لازم به یادآوری است که حرکات اصلاحی و ورزش برای دیسک کمر و گردن فقط باید با صلاح دید فیزیوتراپیست انجام شود.

pic
ورزش برای دیسک کمر - تمرین چهارم

چهارمین ورزش برای دیسک کمر؛ برای انجام این ورزش دیسک کمر به گونه‌ای در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید که زانوها زیر مفصل‌های ران و دست‌ها زیر شانه‌ها باشد. نفس را داخل بکشید و اجازه دهید در حین نگاه کردن به سمت بالا و سقف، شکم به سمت پایین و کف زمین بیفتد. این حالت را 2 ثانیه حفظ کنید. نفس را بیرون بدهید و قوس کمر را تا جایی که می‌توانید و باعث ایجاد درد نمی‌شود زیاد کنید. هنگام انجام این ورزش برای دیسک کمر نباید احساس درد کنید، پس بروز درد نشانه زیاده‌روی در انجام حرکت و فشار آوردن به خود است. به طور همزمان گردن را رو به جلو خم کنید و نگاه خود را به سمت ناف متوجه سازید.

pic
ورزش برای دیسک کمر - تمرین پنجم

این ورزش برای دیسک کمر را 5 بار تکرار کنید پنجمین ورزش برای دیسک کمر؛ هنگام انجام این نوع ورزش برای دیسک کمر باید در ابتدا یک پا را خم کنید و پای دیگر را صاف نگه دارید. یک بازو را زیر گودی کمر قرار دهید تا از کمر حمایت کند و آن را نگه دارد. با بازوی دیگر سر را نگه دارید. در انتها سر و گردن را به طور همزمان تا جایی بلند کنید که استخوان کتف از زمین جدا شود. این نوع ورزش برای دیسک کمر را 5 بار تکرار کنید و به مرور تعداد انجام آن را در صورت بروز نیافتن درد به 10 برسانید. در صورتی که این ورزش برای دیسک کمر را به راحتی انجام می دهید 1 تا 2 ثانیه در حالت نهایی بمانید. این نوع ورزش برای دیسک کمر در واقع یکی از حرکات اصلاحی برای درمان دیسک کمر می باشد.

pic
ورزش برای دیسک کمر - تمرین ششم

این نوع ورزش برای دیسک کمر را در سه ست 10 تایی انجام دهیدششمین ورزش برای دیسک کمر؛ هنگام انجام این نوع ورزش برای دیسک کمر باید در حالت سینه‌خیز قرار بگیرید و دست‌ها و پاها را به اندازه عرض شانه از یکدیگر باز کنید. عضله‌های مرکزی را با منقبض کردن کمر و شکم سفت کنید. ابتدا بازو را بلند کنید، سپس در صورتی که این ورزش برای دیسک کمر را به آسانی انجام می دهید آسان بودن این حرکت، پا را هم بالا بیاورید. اگر باز هم با دشواری مواجه نشدید، پا و بازوی مخالف، برای مثال پای چپ و بازوی راست، را بلند کنید. برای مشکل‌تر کردن این نوع تمرین ورزشی دیسک کمر سعی کنید بازو و پای یک سمت را بالا بیاورید.این ورزش برای دیسک کمر را در سه نوبت 10 مرتبه‌ای انجام دهید. اگر هنگام انجام این نوع ورزش برای دیسک کمر اندکی پس از شروع حرکت، شروع به لرزیدن کردید یا نتوانستید به طور کامل تعادل خود را حفظ کنید، آنگاه میزان دشواری این حرکت برایتان مناسب خواهد بود؛ برای مثال ممکن است در این ورزش دیسک کمر بلند کردن فقط پا یا بازو آسان باشد، اما بالا آوردن پا و بازوی مخالف تا حدی تعادل‌تان را به هم بزند. پیش از انجام گونه دشوارتری از این تمرین ورزشی برای دیسک کمر مطمئن شوید که می‌توانید تعادل خود را هنگام انجام حرکت آسان‌تر کاملاً حفظ کنید.این نوع ورزش دیسک کمر برای کل ستون فقرات مفید می باشد و برای فیزیوتراپی کمر و همچنین به عنوان ورزش گردن نیز کاربرد دارد.

pic
شنا و انجام حرکات در آب

شنا از ورزش های مفید برای دیسک کمر و بسیاری از کمر دردها می باشد فشار آب روی عضلات بدن باعث قوی و مستحکم شدن آنها می شود آب باعث کاهش وزن بدن می گردد و فشار وارد بر ستون فقرات کم می شود از طرفی آب در برابر حرکات بدن مقاومت می کند و انجام حرکات نیاز به قدرت بیشتری دارند. حرکات ورزشی برای دیسک کمر در آب را باید بدین گونه انجام داد، ابتدا به طور آرام وارد قسمت کم عمق استخر شوید و از شیرجه زدن و جهش در آب خودداری کنید سپس به طور آرام در آب قدم بزنید بعد به طرف پشت و از سمت چپ و راست در آب قدم بزنید و بعد از آن سعی کنید از جلو و سپس از پشت روی آب دراز بکشید.

pic
فواید ورزش درمانی در درمان دیسک کمر

ورزش درمانی باعث درمان انواع مختلف کمر درد و دیسک کمر می شود. ورزش تاثیرات مختلفی روی اعضاء بدن می گذارد که این تاثیرات دارای فواید درمانی زیادی هستند و به این شکل باعث درمان علتهای اصلی کمر درد می گردد. اکنون به تعدادی از تاثیرات درمانی ورزش اشاره می کنیم. ورزش منظم، باعث کاهش وزن افراد چاق و رسیدن به وزن متناسب می شود این موضوع فشار وارد بر کمر را کم کرده و باعث درمان کمر دردهایی می شود که به خاطر اضافه وزن ایجاد شده اند.

pic
پیاده روی ورزشی برای درمان کمردرد

پیاده روی باعث کاهش وزن می شود و می توان گفت بهترین ورزش جهت کم کردن وزن، پیاده روی یا دویدن آرام می باشد پیاده روی علاوه بر کاهش وزن باعث پیشگیری از گسترش پوکی استخوان می شود. پیاده روی در فضای باز و محیطی آرام و نشاط بخش باعث درمان افسردگی و ناراحتی روانی و کمر درد های حاصل از این ناراحتی می شود.

pic
ورزش برای دیسک کمر به حالت خوابیده

ورزش برای دیسک کمر (1): این ورزش برای دیسک کمر باید بدین گونه انجام شود، ابتدا به پشت روی زمین دراز بکشید و سپس زانوهای خود را توی شکم جمع نمائید و با دستهای خود دور زانوها را قلاب کرده و زانوها را به طور کامل به شکم بچسبانید 10 ثانیه در این حالت باقی بمانید و سپس به آرامی پاها را رها کرده و روی زمین بگذارید. این ورزش برای دیسک کمر را 3 مرتبه انجام دهید (انجام این حرکت در هنگام کمر درد اشکالی ندارد). ورزش برای دیسک کمر (2): در این نوع ورزش برای دیسک کمر باید به پشت روی زمین دراز بکشید اکنون دستهای خود را به حالت کشیده در بالای سر خود قرار دهید و سعی کنید بدن خود را بکشید (مثل اینکه می خواهید خود را چند سانتی متر بلندتر کنید) در این حالت عضلات شما کشیده می شود و قوس کمر شما بیشتر می شود به طوری که احساس می کنید تنها پاشنه های پا و بالای کمر شما روی زمین است 10 ثانیه در این حالت باقی بمانید. سپس 10 ثانیه به حالت دراز کش استراحت کنید، بهتر است این ورزش برای دیسک کمر را روزانه 3 مرتبه تکرار کنید ( این ورزش دیسک کمر برای افرادی که قوس کمرشان کم شده است و یا دیسکهای بین مهره های آنها فشرده است مفید است). ورزش برای دیسک کمر (3): هنگام انجام این نوع ورزش برای دیسک کمر باید به پشت روی زمین دراز بکشید و پاهای خود را صاف و کشیده روی زمین قرار دهید اکنون پای راست خود را از زمین بلند کنید و 10 ثانیه آن را بالاتر از زمین قرار دهید. سپس پای راست را روی زمین قرار داده و پس از 3 ثانیه استراحت پای چپ را بلند کنید و 10 ثانیه آن را بالا نگهدارید سپس 3 ثانیه استراحت کرده و حرکت را از اول شروع کنید. این ورزش برای دیسک کمر را 3 بار تکرار کنید (انجام این حرکت ورزشی دیسک کمر باعث تقویت عضلات شکم و پاها می شود و انجام آن در زمان کمر درد مفید است).

pic
یوگا، ورزشی برای دیسک کمر

یوگا از سه طریق به بهبود دیسک کمر و کمردرد کمک می کند: - یوگا ورزشی مناسب برای دیسک کمر است که سبب شل کردن سفتی عضلات و تاندون ها و برقراری تعادل می شود. - افزایش آگاهی بدن - بهبود تنفس و جنبش مایع دیافراگم - تنفس عمیق در یوگا باعث آرامش اعصاب می شود و درد عضلات کمر را از بین می برد.

pic
ورزش هایی که برای دیسک کمر خطرناک است

با شیوع بیش از حد «هرنی دیسک» یا به زبان عامیانه دیسک کمر و کاهش سن ابتلا به این بیماری به معرفی ورزش هایی که برای مبتلایان مضر است، می پردازیم. چه ورزش هایی برای دیسک کمر مضر هستند؟به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان؛ «هرنی دیسک» که معمولاً به نام فتق دیسک کمر نامیده می‌شود، پارگی یا بیرون زدگی صفحه‌ی بین مهره‌ای در ستون فقرات است. وقتی این صفحه، پاره شده یا بیرون می‌زند، به اعصاب ستون فقرات فشار وارد کرده و درد بسیار زیادی ایجاد می‌کند که معمولاً در قسمت پایین کمر است، اما گاهی در بالای کمر، گردن و یا پا هم این اتفاق می‌افتد. توانبخشی تدریجی کمر، بهترین راه برگشتن به وضعیت گذشته است. وقتی حتی سرفه کردن یا خندیدن هم موجب درد می‌شود، فکر ِ ورزش کردن هم وحشتناک است. پیاده روی آرام، شنا و یا ورزش‌های سبک می‌توانند به ریکاوری کمک کنند.

pic
ورزش های ممنوعه برای دیسک کمر

از پرداختن به ورزش‌هایی که فشار زیادی به کمرتان وارد می‌کنند، اجتناب کنید تا این عضلات، کم کم تقویت شوند. قبل از شروع یا ادامه ی ورزش نیز حتماً با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه برخی حرکات بدنسازی مضر برای دیسک کمر و چند نکته کلیدی دیگر نیز توضیح داده می‌شود.

pic
1_ دویدن

دیسک‌های شما، جذب کننده‌ و تعدیل کننده‌ی فشارهایی هستند که شما به کمرتان وارد می‌کنید. وقتی شما حین دویدن، به طور مداوم فشار و ضربه به کمرتان وارد می‌کنید، میزان فشاری را که به دیسک‌های شما وارد می‌شود را هم افزایش می‌دهید.هر چند دویدن، معمولاً موجب فتق دیسک کمر نمی‌شود اما اگر دونده، دیسک داشته باشد می‌تواند آن را بدتر کند یا موجب سایر دردهای سمپاتیک پایین کمر شود. بعد از فتق دیسک، قبل از دویدن، پیاده روی تند یا پیاده روی عادی را زیاد انجام دهید و خیلی آهسته و تدریجی به روتین دویدن‌تان برگردید. وقتی عضلات پیرامون دیسک، قوی‌تر شوند، دویدن‌تان هم آسان‌تر خواهد شد.

pic
2_ دستگاه ساق پا ایستاده

این دستگاه برای تمرین عضلات ساق است، اما وزنی که هنگام تمرین روی شانه‌های‌تان می‌افتد، باعث فشار بسیار زیاد بر ستون فقرات‌تان می‌شود.

pic
3_ حرکت دستگاه داخل ران (Hip Abductor)

این دستگاه می‌تواند هنگام فشردن وزنه‌ها به هم یا دور کردن‌شان از هم، به ستون فقرات شما فشار وارد کند. اگر می‌خواهید روی پاهایتان کار کنید، خیلی بهتر است از از «الیپتیکال»، دوچرخه‌ی ثابت و یا تردمیل استفاده کنید.

pic
4_ حرکت صبح بخیر هالتر

حرکت صبح به خیر هالتر حتی اگر توسط کسی انجام شود که «هرنی دیسک کمر» ندارد هم می‌تواند مشکل‌ساز باشد.در این حرکت، وزنه روی شانه‌ها قرار گرفته (مانند اسکوات سنتی) و سپس باید از باسن به جلو خم شوید و اجازه دهید سینه‌تان به سمت زمین پرت شود و همزمان ستون فقرات و پاها صاف بمانند. این تمرین، دردسرساز است چون فشار بسیار زیاد به پایین کمر و لگن وارد می‌کند.

pic
5_ ددلیفت

اگر یک کراس فیتر هستید احتمالاً از این توصیه، عصبانی و برآشفته خواهید شد، اما بهتر است آن را جدی بگیرید. یکی از رایج‌ترین مشکلات حرکتی این است که هنگام خم شدن به جلو یا بلند کردن یک وسیله، اجازه دهید پایین کمرتان، به بیرون انحنا پیدا کند. ددلیفت نیاز به یک مکانیسم کامل دارد، که حتی اگر درست هم اجرا شود، فشار زیادی به دیسک وارد خواهد کرد.

pic
6_ بلند کردن وزنه

خم شدن برای برداشتن هالتر و سپس برگرداندن آن سرجای خود به ستون فقرات شوک وارد کند. بالا آوردن وزنه در حالت درازکش هم می‌تواند درد ایجاد کند. اگر مجبورید تمرینات بدنسازی را انجام دهید، از خم شدن به جلو و بلند کردن وزنه، اجتناب کنید.هنگام انجام تمرینات بدنسازی، حرکات آرام و کنترل شده داشته باشید. قبل از انجام تمرینات، فرم درست آن را خوب یاد بگیرید و تمرین کنید.

pic
7_ تمرینات چرخشی

فتق دیسک معمولاً در پایین کمر روی می‌دهد یا در بخش پایینی ستون فقرات درست بالای لگن، به همین علت، حرکت‌های چرخشی نه تنها دیسک شما را تشدید می‌کنند بلکه ممکن است خودشان باعث بروز فتق دیسک شوند. ورزش‌هایی که لازم است در آنها کمر خود را بچرخانید، مانند تمرینات شکم با توپ طبی یا «کتل‌بل » و یا حتی برخی از حرکات یوگا، می‌توانند برای «هرنی دیسک» ، بسیار مضر باشند.

pic
8_ کشش پای صاف (کشش عضله همسترینگ)

حرکت‌هایی که در آنها پاها مستقیم کشیده می‌شوند، نسبت به حرکاتی که پاها خمیده هستند، فشار بیشتری به ستون فقرات وارد می کنند. تا زمانی که عضلات پشت و کمرتان تقویت نشده‌اند، از انجام تمرین‌هایی که دراز کشیده و پاها صاف کشیده می‌شوند یا دراز و نشست با پاهای صاف خودداری کنید. ضمناً حرکت بالا آمدن و لمس انگشتان پا، با پاهای صاف و کشیده نیز می‌تواند به کمرتان آسیب وارد کند.

pic
9_ تمرین با دستگاه پرس پا

پرس پا، دستگاهی است که به وزنه‌هایی متصل بوده و ورزشکار، به صورت دراز کشیده، به وزنه‌ها به طرف بالا یا به طرف بیرون فشار وارد می‌کند. پرس پا نه تنها اوضاع را بدتر می‌کند، بلکه می‌تواند موجب بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر شود.به طور کلی، اسکوات با رِنج متوسط که باسن‌تان فقط تا بالای زانوها پایین می‌آید، برای پاها بهتر است، اما تا زمانی که کمرتان قوی نشده، از انجام اسکوات‌های عمیق و نزدیک به سطح زمین پرهیز کنید.

pic
وضعیت مناسب حمل اشیاء

pic
ورزش

pic
نحوه صحیح نشستن پشت میز کامپیوتر

pic
درمان گودی کمر

pic
درست گرفتن مداد و خودکار

pic
پیشگیری از فتق دیسک

pic
دستورات پس از عمل دیسک کمر و ستون فقرات

pic
ورزش‌های زانو در آب

pic
تمرینات ورزشی در درمان درد زانو

pic
شکستگی مهره

pic

pic

pic

pic
تمرین‌های توانبخشی گرفتگی گردن

pic
ورزش مناسب تنگی کانال نخاع

pic
نرمشهای اصلاحی

pic
ورزش مچ دست

pic
افزایش قدرت مغز و حافظه

pic
بهترین حالات خوابیدن

pic
کاهش گردن درد

pic
درست ایستادن

pic
دیسک‌های کمر

pic
مغز