ورزشهای مربوط به چسبندگی عصب دست

دکتر علی نعمتی گفتند : گزگز و خواب رفتن انگشتان دست، علل مختلفی دارد و شایع‌ترین علت آن، گیر افتادن اعصاب دست است 9 ورزش برای درد مچ دست و گزکز انگشتان ورزش نهم : تقویت دست با دست صدمه دیده یک توپ پلاستیکی نرم را به مدت 5 ثانیه فشار دهید. این حرکت را 10 بار در روز انجام دهید.

ورزشهای مربوط به چسبندگی عصب دست

دکتر علی نعمتی گفتند : گزگز و خواب رفتن انگشتان دست، علل مختلفی دارد و شایع‌ترین علت آن، گیر افتادن اعصاب دست است 9 ورزش برای درد مچ دست و گزکز انگشتان ورزش هفتم : خم کردن مچ به جلو یک قوطی یا لیوان را با کف دست صدمه دیده گرفته و به طرف بالا نگه دارید.همانند شکل بالا مچ دست را در همان وضعیت خم کرده و برای مدت 5 ثانیه نگه دارید.این حرکت را سه بار در روز و هر بار 10 مرتبه انجام دهید. ورزش هشتم : خم کردن مچ به عقب قوطی را با کف دست صدمه دیده به طرف پایین نگه دارید. مچ دست را همانند شکل بالا به طرف بالا خم کرده و به مدت 5 ثانیه در این وضعیت نگه دارید.این حرکت را سه بار در روز و هر بار 10 مرتبه انجام دهید.به تدریج وزن شیء را افزایش دهید.

ورزشهای مربوط به چسبندگی عصب دست

دکتر علی نعمتی گفتند : گزگز و خواب رفتن انگشتان دست، علل مختلفی دارد و شایع‌ترین علت آن، گیر افتادن اعصاب دست است 9 ورزش برای درد مچ دست و گزکز انگشتان ورزش پنجم: کشش دست با دست سالم، مچ دست صدمه دیده را به جلو خم کرده و به مدت 15 تا 30 ثانیه نگه دارید.سپس همانند شکل بالا، انگشتان دست صدمه دیده را با اندکی فشار به سمت عقب برده و به مدت 15 تا 30 ثانیه نگه دارید.این حرکت را دو بار انجام دهید. ورزش ششم: باز و بسته کردن انگشتان انگشتان دست صدمه دیده را باز نموده و سپس به آرامی بر روی مفصل میانی انگشتان و تا ناحیه بالایی کف دست خم کنید.دست را به مدت 5 ثانیه در این وضعیت نگه دارید.این حرکت را سه بار در روز و هر بار 10 مرتبه انجام دهید.

ورزش مربوط به چسبندگی عصب دست

دکتر علی نعمتی گفتند : گزگز و خواب رفتن انگشتان دست، علل مختلفی دارد و شایع‌ترین علت آن، گیر افتادن اعصاب دست است 9 ورزش برای درد مچ دست و گزکز انگشتان ورزش سوم: حرکت دست به پهلو مچ دست صدمه دیده را به آرامی به پهلوها حرکت دهید.در پایان هر حرکت، دست را به مدت 5 ثانیه نگه دارید.این حرکت را سه بار در روز و هر بار 10 مرتبه انجام دهید. ورزش چهارم : حرکت کششی هر دو کف دست را روی میز قرار داده و به آرامی روی مچ دست، به طرف جلو تکیه کنید.به مدت 15 تا 30 ثانیه در این وضعیت بمانید. این حرکت را سه بار تکرار کنید.

ورزشهای مربوط به چسبندگی عصب دست

دکتر علی نعمتی گفتند : گزگز و خواب رفتن انگشتان دست، علل مختلفی دارد و شایع‌ترین علت آن، گیر افتادن اعصاب دست است 9 ورزش برای درد مچ دست و گزکز انگشتان ورزش اول : خم کردن دست به جلو مچ دست را به آرامی به طرف جلو خم کنید.به مدت 5 ثانیه دست را در این وضعیت نگه دارید.این حرکت را سه بار در روز و هر بار 10 مرتبه انجام دهید. ورزش دوم : خم کردن دست به عقب مچ دست را به آرامی به طرف عقب خم کنید.به مدت 5 ثانیه دست را در این وضعیت نگه دارید.این حرکت را سه بار در روز و هر بار 10 مرتبه انجام دهید.

درد در ناحیه پاشنه ی پا

درد پاشنه یکی از مشکلات شایعی است که در مطب دکتر علی نعمتی درمان می‌شود. بیماران مراجعه کننده به این مطب معمولا از درد پاشنه‌ی پا که گاها تا کف پا نیز منتشر می‌شود، شکایت دارند. اغلب بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند، تصور می‌کردند درد پاشنه‌ی آن‌ها به خودی خود خوب خواهد شد. اما لازم است بدانید که مشکلاتی مانند التهاب فاسیت پلانتار و خارپاشنه این چنین نیستند و به رسیدگی پزشکی نیاز دارند. در صورت عدم درمان مناسب این آسیب، علائم آن شدید‌تر خواهند شد و بیمار درد بیشتری را متحمل می‌شود تا جایی که این درد در انجام کارهای روزمره‌ی او اختلال ایجاد می‌کند. این موضوع نه فقط در مورد آسیب‌های کف پا، بلکه در مورد آسیب‌های مچ پا، زانو، لگن، کمر و حتی شانه‌ها نیز صدق می‌کند. شایع ترین علایم آن موارد زیر می باشد: * شدید بودن درد پاشنه‌ی پا در هنگام بیدار شدن از خواب و برداشتن اولین قدم‌ها * شدت یافتن درد بعد از انجام ورزش یا فعالیت‌های سنگین * شدت یافتن درد در هنگام راه رفتن بعد از نشستن به مدت طولانی * احساس درد تیرکشنده و منتشرشونده در پاشنه‌ی پا یکی از روشهای درمان خارپاشنه روش تزریق کورتیکواستروئید اگر درمان های دارویی علائم دردناک را تسکین ندهد،تزریق کورتیکواستروئید را توصیه می‌کنیم.بی‌حسی موضعی قبل از تزریق کورتیکواستروئید انجام می‌شود تا کف پا بی‌حس شود و بیمار کمترین دردی حس نکند.

ورزشهای تقویت کننده عضلات کف لگن

ورزش کگل طبق نظرات دکتر علی نعمتی در رابطه با ورزش کگل ( انقباض و انبساط عضلات لگن ) چنانچه متناوباً انجام پذیرند نتایج بسیار قابل توجهی را در بر خواهد داشت. ورزش کگل به مجموعه از حرکات یا تمرینات که به شکل انقباض و انبساط است، اطلاق می شود.یکی از مزایای تمرینات کگل این است که وقتی‌ چگونگی انجام آن را یاد گرفتید، می‌توانید در هر زمان و مکانی، خواه در صف بانک یا پشت کامپیوتر با انجام تمرینات کگل به تقویت عضلات دیافراگم لگنی خود بپردازید. حرکت اول ورزش کگل : * به پشت دراز کشیده، در حالی که پاها کمی از هم جدا بوده و کاملا راحت است. *عضلات دیافراگم لگنی خود را منقبض کنید و و این انقباض را برای ۵ ثانیه نگه دارید. *سپس آنها را تا 5 ثانیه رها کنید. *سعی کنید در هر نوبت تمرین این کار را ۴ تا ۵ بار تکرار کنید. *این تمرین را در وضعیت های درازکشیده به پشت، ایستاده و چهار دست و پا انجام می دهند. حرکت دوم ورزش کگل * برای انجام این نوع کگل،به عضلات کف لگنتان مانند یک ظرف توخالی نگاه کنید. * عضلات باسنتان را منقبض کنید و پاهایتان را به سمت داخل و بالا بکشید. * برای ۵ ثانیه در این پوزیشن بمانید و سپس خود را رها کنید. * این کار را ۱۰ بار پشت سرهم انجام دهید.برای کامل شدن باید حدود ۵۰ ثانیه طول بکشد. نکاتی در مورد ورزش کگل که دکتر علی نعمتی بر آن تاکید کردند: ***************************************************************** نکته اول : این توقع را نداشته باشید که فورا نتایج را مشاهده کنید. موثر واقع شدن تمرینات کگل حداقل به چند هفته تمرینات مستمر نیاز دارد. نکته دوم : اگر بر اثر انجام تمرینات کگل در ناحیه‌ی شکم یا کمر احساس درد دارید، نشانه‌ی این است که تمرینات کگل را درست انجام نمی‌دهید. نکته سوم : در انجام تمرینات کگل زیاده‌روی نکنید. اگر زیادازحد بر عضلات دیافراگم لگنی خود فشار وارد کنید، خسته می‌شود و تمرینات کارآیی لازم را نخواهند داشت. نکته چهارم : تمرکز خود را حفظ کنید. برای گرفتن نتیجه بهتر بر روی عضلات کف لگن خود تمرکز کنید. از نگه داشتن نفستان اجتناب کنید و آزادانه نفس بکشید. نکته پنجم: به‌یاد داشته باشید که حتی هنگام انقباض عضلات دیافراگم لگنی، باید عضلات شکم، کمر، پهلوها و ران‌هایتان در وضعیت رها قرار داشته باشند. نکته ششم: این تمرین را سه بار در روز تکرار کنید. سعی کنید میزان تمرینات خود را به ۳ سری ۱۰ تایی در روز افزایش بدهید. ****************************************** کگل را در چهار حالت تصویر بالا می توانید انجام دهید ******************************************

مشکلات ادراری:1) بی اختیاری ادراری2) احتباس ادرار

دکتر علی نعمتی خاطر نشان کردند بیمارانی که دچار احتباس ادرار هستند 1) حدود 2 هفته لوله ادراری توصیه می شود که هر 2 هفته یکبار باید تعویض شود تا عفونت نکند و 2 ساعت بسته و 15 دقیقه باز باشد . 2) از کاتتر سفید رنگ ( دستی ) استفاده شود روزی 3 بار با ژل لغزنده از کاتتر سفید رنگ استفاده کرده تا ادرار تخلیه شود نکته : حتما موقع استفاده از کاتتر ، کاتتر ضدعفونی انجام شود به این صورت که سرم شستشو رو کمی سوراخ کرده و لوله کاتتر را داخل آن کرده و کاتتر را استریل کنید .

روش کار با سونداژ یا کاتتر دستی

از نکات مهمی که دکتر علی نعمتی همیشه تاکید می کنند به بیماران این هست که از ایجاد عفونت اجتناب کنید! هنگامی که IC انجام می دهید، همه چیز باید پاکیزه باشد. سوند را با دستان بدون پوشش لمس نکنید. انجام نادرست IC عامل اصلی عفونت مثانه است. همیشه از سوند استریل استفاده نمایید.

سونداژ متناوب برای مردان

طبق دستورات دکتر علی نعمتی متخصص جراح مغز و اعصاب مواد مصرفی جهت استفاده از سوند به شرح زیر می باشد: مواد مصرفی  سوند  مواد روان کننده محلول در آب  گاز یا دستمال کاغذی ۴ اینچ در ۴ اینچ  دستمال مرطوب یا دستمال صابونی یک بار مصرف  اسپری ضدعفونی کننده  ظرف جمع آوری ادرار و کیسه جمع آوری هر ۳ تا ۶ ساعت IC انجام دهید. اینکه در چه فاصله زمانی IC انجام دهید بستگی دارد به این که چقدر مایعات می نوشید و حجم ادرار شما چقدر است. اکثر افراد ۴ یا ۵ بار در روز IC انجام می دهند.

درمان بی اختیاری ادرار در اثر ضایعه نخاعی

دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب : طناب نخاعی در امتداد مغز است و از یک دسته ضخیم از اعصاب ساخته شده است. اعصاب پیام‌هایی را از مغز ما به بقیه نقاط بدن ما حمل می‌کنند. . این پیام‌ها به ما کمک می‌کنند که بدن خود را حرکت دهیم، فشار را احساس کنیم و عملکردهای حیاتی بدن را مانند تنفس و فشار خون و دستگاه ادراری و امعا و احشا را کنترل می‌کند. وقتی که نخاع آسیب دیده باشد، ارتباط بین مغز شما و بقیه بدن شما مختل می‌شود و نتیجه آن دست دادن توان حرکت و همچنین از دست دادن حس لامسه در ناحیه آسیب دیده است. آسیب به نخاع می‌تواند به وسیله یک ضربه مانند، تصادف، انواع عفونت‌ها و بیماری‌ها ایجاد شود.یکی از این تغییرات بی اختیاری ادراری است. این مسئله فرد را با مشکلات فراوانی مواجه می‌سازد و زندگی وی را تحت الشعاع قرار می‌دهد. در این راستا پزشکان برای معالجه بیماران با استفاده از فیزیوتراپی و توانبخشی عضلات کف لگن به بهبود وضعیت بیماران و حل این معضل می‌پردازند. آسیب نخاعی ( ضایعه نخاعی) اغلب باعث افت ناگهانی و ویرانگر عملکرد بدن است. بی اختیاری ادراری یکی از مشکلاتی است که پس از ضایعه نخاعی کمر، بیماران را با چالش های فراوان مواجه می‌کند. برای بازگرداندن و بهبود کنترل دفع ادرار در بیماران روش‌های گوناگون توسط پزشکان در سراسر دنیا پیشنهاد و به کار گرفته شده‌ است.از بهترین و موثرترین روش‎ها می‌توان به انجام تمرینات ورزش درمانی (کگل)، تحریک الکتریکی و استفاده از دستگاه‌های بیوفیدبک نام برد.

آسیب نخاعی چگونه بر بدن تاثیر می‌گذارد؟

طبق گفته های دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب : هرچقدر آسیبی که به نخاع می‌رسد شدیدتر باشد، توانایی حرکت و حس بدن بیشتر از بین می‌رود.آسیب به نخاع در ستون فقرات شما به پاراپلژی منجر می‌شود. پاراپلژی بر حرکت و احساس در پاها و احتمالا برخی از عضلات شکم، تاثیر می‌گذارد.آسیب به نخاع در گردن شما باعث تتراپلژیا می‌شود، تتراپلژیا حرکت و احساس را در تمام قسمت‌های بدن شما و همچنین معده و برخی عضلات سینه تحت تاثیر قرار می‌دهد. مهم است آگاه باشیم که میزان از دست دادن حرکت و احساس از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود، حتی در کسانی که آسیب دیدگی نخاع‌شان دقیقا مشابه و در یک قسمت است. علل آسیب یا ضایعه نخاعی آسیب نخاعی ممکن است ناشی از آسیب به مهره‌ها، رباط‌ها یا دیسک‌های ستون فقرات یا آسیب دیدن خود نخاع باشد. یک آسیب تروماتیک نخاعی ممکن است ناشی از ضربه ناگهانی و آسیب زا به ستون فقرات شما باشد که شکستگی، له شدگی، در رفتگی یا فشرده شدن یک یا چند مهره را ایجاد می‌کند. همچنین ممکن است ناشی از زخم گلوله تفنگ یا چاقو باشد و نخاع شما را قطع کند. آسیب مضاعف معمولا به علت خونریزی، تورم، التهاب و تجمع مایع در نخاع و اطراف آن در طول روزها یا هفته‌های بعد از آسیب اولیه اتفاق می‌افتد.یک آسیب نخاعی غیتروماتیک ممکن است ناشی از آرتریت، سرطان، التهاب، عفونت یا انحطاط دیسک ستون فقرات باشد. علائم این وضعیت آسیب نخاعی از هر نوعی که باشد ممکن است به یک یا چند علائم و نشانه زیر منتهی شود: - از دست دادن توان حرکت کردن - از دست دادن یا تغییر احساسات، از جمله توانایی احساس گرما، سرما و لمس - از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع - فعالیت‌های رفلکسی و یا اسپاسم بیش از حد - تغییرات محسوس در توانایی جنسی، برانگیختگی جنسی و باروری - درد یا احساس خستگی شدید به علت آسیب به الیاف عصبی در نخاع شما - دشواری تنفس، سرفه یا پاک سازی ترشحات ریه‌ها

مروری بر دستگاه ادراری

توضیحاتی راجب به مثانه و ارتباط آن با آسیب نخاعی از طرف دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب : مثانه عبارت از یک کیسه جمع آوری کشسان است که از جنس عضله صاف ساخته شده است و وظیفه آن عبارتست از نگهداری مایعات دفعی است که از جریان خون توسط کلیه ها پالایش شده و توسط دو لوله نازک 01 سانتی متر به نام حالب به مثانه می ریزد . حالب ها، کلیه ها را که در هر طرف ستون فقرات هستند به مثانه وصل می کنند در یک سیستم سالم مثانه اغلب در حالت استراحت شل بوده تا زمانی که پر از ادرار شود و کشیدگی پیدا کند وقتی که مثانه بیش از 166 سیسی )دو لیوان (پر شود اغلب بیماران احساس نیاز برای دفع ادرار دارند.وقتی مغز ما پیامی دریافت کند که مثانه پر شده است ما مثانه خود را تخلیه می نمائیم. مثانه انقباض پیدا کرده و ادرار را از بدن خارج می کند. مسیر خروج ادرار لوله ای بنام پیشابراه است. در آقایان پیشابراه مسیر خود را به سمت انتهای آلت تناسلی طی می کند. در بانوان پیشابراه قدری باالتراز ورودی واژن به بیرون باز می شود . به همین دلیل اداره سیستم ادراری در خانمها و آقایان متفاوت می باشد . آسیب نخاعی می تواند فرآیندهای ادراری را مختل نماید. یعنی پیامهای سیستم عصبی که به مثانه می روند یا از آن برمی گردند گم می شوند به همین دلیل بیماران با ضایعه نخاعی اغلب نمی توانند بگویند که مثانه شان پر شده یا نه و همینطور بطور ارادی نمی توانند خروج ادرار را شروع کنند. بر اساس اینکه نوع آسیب چه باشد بعضی از بیماران حتی ممکن است نتوانند ادرار را ذخیره کنند. عده ای دیگر از بیماران به دلیل انقباضات شدید مثانه و افزایش فشار داخل آن ممکن است خروج ناگهانی ادرار را مشاهده کنند. مثانه پر فشار در حضور پیشابراهی که توسط اسفنکتر بسته شده است می تواند سبب بازگشت ادرار از طریق حالبها به کلیه ها شده و عوارضی پدید آورد. این پس زدن ادرار باید توسط داروها، جراحی یا تغییر برنامه تخلیه ادرار مورد درمان قرار گیرد. زیرا می تواند بطور جدی به کلیه ها آسیب وارد کند. نوع دیگری از مشکلات مثانه، شل بودن اسفنکتر می باشد که منجر به نشت )چکه کردن( دائمی ادرار می شود. خارج کردن ادرار به نحو بهداشتی از بدن مهم ترین وظیفه ایست که یک برنامه تخلیه ادرار بر عهده دارد.مهم ترین اهداف در بیماران با ضایعات نخاعی عبارت است از حفظ ظرفیت باالی مثانه همزمان با کم نگاه داشتن فشار داخل آن، پرهیز از عفونت و خشک نگهداشتن پوست و لباس است.

پس از آسیب نخاعی و اثرات بی اختیاری ادرار

آسیب نخاعی و اثرات بی اختیاری ادرار به گفته دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات : مثانه، همراه با بقیه اعضای بدن، تغییرات چشمگیری می‌کنند. از آنجایی که پیام‌های بین مثانه و مغز نمی‌توانند به سمت بالا و پایین نخاع حرکت کنند، الگوی توصیف شده در بالا امکان پذیر نمی‌شود. بسته به نوع آسیب نخاع، مثانه ممکن است سست "ضعیف" و یا بیش از حد فعال "رفلکس اسپاسمی" شود. مثانه ضعیف و سست مثانه سست کشیدگی عضلاتش (قدرت عضلات) را از دست می‌دهد و برای تخلیه ادرار منقبض نمی‌شود. . این نوع مثانه می‌تواند به راحتی با ادرار زیاد، بیش از حد کشیده شود، که می‌تواند به دیواره مثانه آسیب برساند و خطر عفونت را افزایش دهد. خالی کردن مثانه سست می‌تواند با تکنیک‌هایی مانند کرید، والسالوا یا کتتریزاسیون متناوب انجام شود. بسیار مهم است که اجازه ندهید مثانه شما بیش از حد پر شود، حتی اگر این به معنی بیدار شدن مکرر در شب برای تخلیه ادرار باشد. مثانه رفلکسی و اسپاسمی عضلات تخلیه‌ای در یک مثانه رفلکسی یا بیش فعال ممکن است بیش از حد حالت کشیده داشته باشند و ممکن است به طور خودکار منقبض شوند که باعث ایجاد بی اختیاری ادرار (دفع نا خود آگاه) می‌شود. گاهی اوقات اسفنگترهای مثانه به درستی با عضلات تخلیه‌ای هماهنگ نمی‌شوند و ممکن است دارو یا جراحی موثر باشد.

درمان درد استخوان دنبالچه با روش‌های بدون جراحی

کوکسیدینی عبارتی است که برای درد دنبالچه استفاده می‌شود. کوکسیکس یا همان دنبالچه یک استخوان کوچک مثلثی شکل و متشکل از ۳ تا ۵ مهره است که اغلب به هم جوش خورده‌اند. این نام برگرفته از یک کلمه یونانی به معنی «(پرنده) کوکو» است، زیرا این استخوان شبیه منقار این پرنده می‌باشد. دنبالچه به وسیله تعدادی رباط نیرومند که مفصل دنبالچه را پشتیبانی می‌کند، به انتهای ستون مهره‌ها (ساکروم) متصل است. به گفته دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب : عضلات کف لگن ارتباط نزدیکی با دنبالچه دارند. عضلات کف لگن از یک طرف به استخوان شرمگاهی در جلوی لگن متصل بوده، داخل لگن (بین پاها) را پوشش داده و از پشت به قاعده ستون مهره‌ها و دنبالچه متصل هستند. این عضلات به عنوان پشتیبان و تکیه‌گاه اندام‌های داخل لگن عمل کرده و به کنترل اختیار ادرار و مدفوع کمک می‌کنند. علت‌ها و دلایل درد دنبالچه می‌تواند در تمام سنین رخ داده و زنان پنج برابر مردان به آن دچار می‌شوند. دلایل بروز آن عبارتند از: حوادث (افتادن روی دنبالچه) جهش‌های رشدی کاهش وزن شدید زایمان شروع خودبه‌خود درد، بدون هرگونه دلیل شناخته شده. علائم این عارضه از ناراحتی‌های ملایم تا دردهای حادی که شدت، تعداد دفعات وقوع و دوام آن‌ها برای هر بیمار متفاوت است را در بر می‌گیرند. عموماً، درد استخوان دنبالچه با انجام حرکات زیر بدتر شدت می‌یابد: نشستن، خصوصاً روی یک سطح سخت، به مدت طولانی و با یک وضعیت بدنی بد (پوسچر نامناسب) بلند شدن از حالت نشسته ایستادن به مدت طولانی بالا رفتن از پله‌ها خم شدن بلند کردن اجسام مدفوع کردن راه و روش های درمان: داروها برای آنکه دردتان کاهش یابد و بتوانید بهتر راه بروید و بدنتان را حرکت دهید، از داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی (NSAIDها) مثل آسپرین و ایبوپروفن استفاده کنید. اما، اگر بیماری‌های کلیوی یا سابقه خونریزی معده یا روده دارید، و یا داروهای رقیق کننده خون (مثل کومادین) مصرف می‌کنید، قبل از استفاده از NSAIDها با پزشکتان مشورت کنید. البته، در صورت داشتن چنین شرایطی بهتر است استامینوفن مصرف کنید که درد را کاهش می‌دهد اما تأثیری بر التهاب ندارد. معمولاً ترامادول نیز برای دوره کوتاهی تجویز می‌شود، زیرا این دارو اعتیادآور است. اگر ترامادول برای مدت طولانی‌تر تجویز شد، برای توقف مصرف آن ابتدا باید مقدار آن به تدریج کاهش داده شود تا بیمار دچار سندرم علائم ترک نشود. داروهای تزریقی تزریق کورتیکواستروئید (پردنیزون): از این دارو به تنهایی یا به همراه یک بی‌حسی موضعی، در نزدیکی مفصل بین ساکروم و استخوان دنبالچه ، جهت درمان درد ناشی از التهاب مفصل ﺳﺎﻛﺮوﻛﻮﻛﺴﻴﮋﻳﺎل یا بورس ایسکیال استفاده می‌شود.

دستورات بعد از عمل جراحی ستون فقرات

دستورات بعد از عمل جراحی بیماران دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

نرمشها برای تقویت مچ دست

چسبندگی عصب دست از نظر دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات : گزگز و خواب رفتن انگشتان دست، علل مختلفی دارد و شایع‌ترین علت آن، گیر افتادن اعصاب دست است.در مطلبی با عنوان درد مچ دست و ورزش های جهت درمان آن به بحث در خصوص این بیماری و همچنین تمرینات پیشگیرانه پرداخته شد.در این مطلب شما با ورزش های جهت رفع گزگز و خواب رفتن انگشتان دست آشنا می شوید.

سندروم تونل کارپال ( چسبندگی عصب دست )

چسبندگی عصب دست (( دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات )) سندرم تونل کارپ یا چسبندگی عصب، عارضه ای است که در اثر فشار بر عصب مدیان دست ایجاد می شود و موجب بروز درد و احساس گِزگِز و سوزش، بی حسی و ضعف در انگشت شست و بقیه انگشتان می شود.

روش های صحیح خوابیدن برای کاهش کمر درد

کمردرد عارضه آزاردهنده‌ای است که نه تنها بر زندگی روزانه فرد تاثیر می‌گذارد بلکه فرآیند خواب را نیز دچار مشکل می‌کند. به گفته دکر علی نعمتی متخصص جراحی مغزو اعصاب وستون فقرات خوابیدن در حالت‌های ناصحیح می‌تواند موجب کمردرد یا تشدید آن شود. وضعیت بدن در هنگام خواب اگر صحیح نباشد می‌تواند علت نهفته بروز درد کمر باشد زیرا برخی از حالات خوابیدن به گردن، کمر و باسن فشار غیرضروری را وارد می‌کند. کارشناسان توصیه می‌کنند افراد هنگام خوابیدن انحنای طبیعی ستون فقرات را حفظ کنند و به همین دلیل لازم است سر، شانه‌ها و باسن در یک راستا قرار گیرند و کمر نیز در وضعیت درستی باشدد. بهترین حالت برای جلوگیری از وارد شدن فشار مضاعف بر کمر خوابیدن به پشت یا به اصطلاح خودمان طاق‌باز است. با این حال برخی افراد از خوابیدن در حالت طاق‌باز احساس راحتی ندارند و برخی از آنان در این حالت دچار خر و پف می‌شوند. معمولا افراد به شکل‌های مختلفی می‌خوابند و به همین دلیل پزشک مربوطه چندین گزینه‌ را پیشنهاد می‌کنند تا هر فردی متناسب با نیاز خود یکی آنها را انتخاب کرده، خواب بهتری داشته باشد و همچنین دچار درد کمر نشود: ۱- خوابیدن طاق‌باز (روی کمر) و قرار دادن بالش زیر زانوها این شکل خوابیدن بهترین حالت برای حفظ سلامت کمر به حساب می‌آید. در این حالت وزن بدن به شکلی توزیع می‌شود که فشار را به حداقل می‌رساند و باعث می‌شود سر، گردن و ستون فقرات در یک راستا قرار گیرند. همچنین قرار دادن یک بالش کوچک زیر زانوها به حفظ شکل انحنای طبیعی ستون فقرات کمک می‌کند. ۲- خوابیدن به پهلو و قرار دادن بالش بین زانوها اگرچه خوابیدن به این شکل شناخته شده‌ترین و راحت‌ترین حالت خوابیدن است اما باعث می‌شود ستون فقرات از حالت خود خارج شود و به قسمت پایین کمر فشار وارد می‌کند. هر چند می‌توان هنگام خوابیدن به پهلو بالش سفتی را بین زانوها قرار داد تا این مشکل رفع شود. ۳- خوابیدن به شکل جنینی برای مبتلایان به بیرون زدگی دیسک کمر خوابیدن به شکل جنین تسکین دهنده است زیرا خوابیدن به پهلو و خم کردن زانوها به سمت قفسه سینه، خمیدگی ستون فقرات را کم می‌کند. ۴- خوابیدن روی شکم و قرار دادن بالش نازک زیر شکم خوابیدن روی شکم بدترین شکل به حساب می‌آید. هر چند در افرادی که با دیگر حالت‌های خوابیدن مشکل دارند قرار دادن یک بالش زیر شکم می‌تواند کمک کننده باشد. ۵- خوابیدن روی شکم و قرار دادن پیشانی روی بالش از دلایل دیگری که باعث می‌شود خوابیدن روی شکم ضرر داشته باشد این است که در این حالت معمولا سر به یک سمت می‌چرخد و در این حالت به ستون فقرات، گردن، شانه‌ها و کمر فشار مضاعفی وارد می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید یک بالش کوچک یا حوله‌ای را زیر پیشانی قرار دهید تا هم از این فشارها کاسته شده و هم با ایجاد فضای کوچکی مقابل صورت دچار مشکل تنفسی نشوید.

تمرینات ورزشی در درمان درد زانو

به گفته دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ورزش می‌تواند بهترین دارو برای زانو درد مزمن باشد. تقویت عضلات اطراف مفصل زانو با کاهش فشار وارده به زانو، شما را از آسیب دیدن محافظت می‌کند. اما در نظر داشته باشید که هنگام ورزش کردن باید از تکنیک و روش‌های ورزشی مناسب استفاده کنید

ورزشهای زانو در آب

آب درمانی برای درمان برخی بیماری‌های زانو مثل آرتروز زانو و بیماری‌های مرتبط با روماتیسم مفصلی زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گفته دکتر علی نعمتی آب درمانی بدون توجه به اینکه چند مفصل در معرض آب قرار می‌گیرد، برای همه بدن مفید است.یکی دیگر از کاربرد آب درمانی پس از انجام عمل جراحی تعویض زانو یا در هنگام ابتلا به درد زانو است.

نحوه صحیح نشستن پشت میز

بهترین حالت نشستن پشت میز این است که کمی بدن را به عقب متمایل کنیم، به طوری که زاویه ی بین ران‌ها و تنه حدود 135 درجه شود. به گفته ی دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب 32 درصد مردم بیش از 10 ساعت را در روز، به صورت نشسته سپری می ‌‌کنند و نیمی از آنان حتی برای صرف ناهار نیز،میز خود را ترک نمی‌ کنند و دو سوم مردم زمانی که از کار به منزل باز می ‌گردند، باز هم می ‌نشینند.علاوه بر این، بررسی‌ها نشان داده است که یک سوم افراد به همین علت، یعنی بد نشستن های طولانی، از کمر درد رنج می برند. پس، از آنجا که بد نشستن می تواند با ایجاد فشار بر ستون فقرات و رباط‌ های مربوطه، انسان را دچار دردمزمن و بد شکلی کند، لازم است اصول درست نشستن را بدانیم تا دچار این مشکلات نشویم.

درست گرفتن مداد و خودکار

یکی از مواردی که دکتر علی نعمتی تاکید داشتند نحوه قرار گرفتن نادرست قلم در دست کودکان، در آینده می‌تواند مشکلاتی مانند درد گردن، بازو و خستگی عضلات مچ و پایین آمدن سرعت نوشتن را منجر شود.

درمان گودی کمر

دکتر علی نعمتی گفتند در مورد گودی کمر باید بیش از هر چیز راستای طبیعی ستون مهره را بشناسیم و بعد سعی کنیم تا انرا حفظ کنیم و مانع به هم خوردن ان نشویم. هر حالتی که موجب به هم ریختن این راستا خصوصا به صورت غیر اناتومیک شود می‌تواند سبب افزایش گودی کمر و درد ستون فقرات خصوصا درد در ناحیه گودی کمر شود..اصولا از نظر اناتومیک ما یک تقعر تحتانی در ناحیه پایین کمر داریم که به آن گودی کمر یا لوردوز کمری می‌گویند و از طرفی هم یک تحدب بالاتر از آن منطقه در کمر داریم که درست در قسمت پشت یا دورسال می باشد که به ان کیفوز می‌ گویند و به هم ریختگی آنها موجب ایجاد کمردرد و درد پشت می شود .

وضعیت مناسب حمل اجسام

وضعیت مناسب حمل اجسام از نظر دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات الف) اصول اوليه حمل اشياء دو اصل مهم براي حمل اشياء، محاسبة قبل از حركت و برداشتن صحيح شيء در حين حركت مي‌باشد. قبل از انجام هر كاري مثل بلندكردن و جابجايي اشياء بايد جوانب كار را در نظر گرفت و اين موضوع مستلزم آگاهي شما از اندازه شيء و ارزيابي صحيح از توانايي خودتان براي انجام كار، در بهترين وضعيت است. بنابراين جهت اجتناب از هرگونه آسيب احتمالي به ستون فقرات كمري به نكات ذيل دقت فرمائيد. آيا شما توانايي كافي جهت بلندكردن و يا حركت‌دادن شيء مورد نظر را داريد يا خير؟ اگر نداريد حتماً از افراد ديگري كمك بگيريد. اگر شيء آنقدر سنگين است كه نمي‌توانيد آن را حركت دهيد، در صورت امكان آن را به قطعات كوچكتري تقسيم كنيد، و گرنه از ديگران كمك بگيريد و اگر بلندكردن شيء غير ممكن است، آن را بكشيد و يا ‏‎هْل دهيد. اگر گرفتن شيء سخت است از دستگيره، كمربند و يا طناب، جهت گرفتن آن استفاده كنيد. در صورتي كه موانعي مانند پل، مبل و يا زمين ناهموار و درب در مسير حركت شما وجود دارد، بايد بيشتر دقت كنيد و مانورهاي لازم را جهت رد موانع انجام دهيد. ب) نحوة صحيح حمل بار ·در حمل بار در صورتيكه شيء را با دو دست حمل مي‌كنيد آن را هر چه بيشتر به بدن نزديك كرده و حتي ترجيحاً به بدن بچسبانيد يا اينكه آن را روي يك شانه قرار داده و حمل كنيد. براي حمل بار و اشياء يا بچه بهتر است از كوله‌پشتي و كولي مخصوص بچه استفاده كنيد و آن را روي پشتتان قرار دهيد. 4در صورت امكان بار و وسايل خود را به طور مساوي به دو قسمت تقسيم كنيد و در دو دست بگيريد. مثلاً در مسافرتها بجاي آنكه يك چمدان سنگين و بزرگ حمل كنيد از دو ساك كوچكتر استفاده كنيد. زمانيكه مي‌خواهيد چمدان و يا سبد ميوه را با يك دست حمل كنيد كمر بايد صاف بوده و به طرفين خم نشود در مقابل زانوها را كمي خم كنيد تا تحمل وزن بار راحت‌تر گردد. بهتر است جهت خريد و حمل وسايل از چرخ دستي استفاده كنيد. · در صورت حمل بار توسط پشت و يا شانه، ترجيحاً از وسايل كمكي مانند: حمايل، كوله پشتي و… استفاده كنيد.

ورزش مکنزی و ویلیامز برای تسکین درد کمر

به گفته ی دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ورزش با الگوی فلکسیون (خم شدن به سمت شکم) یا ورزش های ویلیامز برای موارد زیر توصیه می شود: * درافراد مسن تر از ۵۰ سال * وقتی درد و یا سوزش و گزگز به دیستال زانو (ران و ساق پاها) منتشر می شود. * وقتی علائم و نشانه های فشار بر روی ریشه عصبی و یا لنگش نورولوژیک (انتشار درد در مسیر عصب به دنبال فعالیت های خاص) وجود دارد. * وقتی علائم با اکستانسیون کمر ( به عقب خم شدن) ایجاد، تشدید و یا به لگن و یا ران منتشر می شود. * وقتی علائم با فلکسیون کمر(به جلو خم شدن) تخفیف میابد.

نرمشهای اصلاحی گودی کمر

دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات : برای کاهش انحنا یا قوس کمر ( لوردوز )، تقویت عضلات ناحیه شکم و ایجاد انعطاف پذیری در عضلات اطراف لگن و باسن، ورزش ها یا حرکات درمانی ویژه ای نیاز است.

ورزشهای مضر برای دیسک گردن و گردن درد

ورزشهای مضر برای دیسک کمر و گردن به گفته ی دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات 1) حرکات ورزشی با استفاده از وزنه‌های سنگین بلند کردن وزنه‌های بسیاری سنگین باعث کشیدگی عضلات بزرگ گردن می‌شود. استفاده مداوم و بیش از حد از این عضلات باعث ایجاد درد و وارد آمدن فشار زیاد بر گردن می‌شود. در صورت استفاده از وزنه هنگام ورزش کردن، ابتدا باید از وزنه‌های سبک استفاده شود و بایستی از انجام حرکات ورزشی یا استفاده از وزنه‌های سنگینی که باعث ایجاد درد و کشیدگی گردن می‌شود اجتناب شود. حرکات ورزشی جایگزین بهتر است به جای وزنه‌های سنگین، با رعایت وضعیت صحیح بدنی از وزنه‌های سبک استفاده شود. در زمان انجام حرکات ورزشی، بایستی از سفت و منقبض کردن گردن خودداری شود. 2) نشستن برای مدت طولانی نشستن برای مدت طولانی خصوصاً زمانی که فرد در حالت خمیده قرار دارد، بر بدن فشار وارد می‌کند. در حالت خستگی، جاذبه باعث می‌شود که سر به طرف جلو متمایل شود. هر گونه حرکت سر به سمت جلو باعث افزایش فشار وارد بر بدن می‌شود. همچنین قرار گرفتن دست‌ها در بالای سر یا به سمت جلو (مانند رانندگی یا در زمان استفاده از صفحه کلید) باعث کشیدگی گردن می‌شود. به همین جهت استراحت به طور مداوم بین انجام فعالیت‌های بلندمدت در حالت نشسته و همچنین رعایت وضعیت صحیح بدنی الزامی می‌باشد. 3) ورزش‌های پُر برخورد در صورت بروز دیسک گردن، نبایستی از ورزش‌های پر برخورد استفاده شود. این نوع ورزش‌ها احتمال تشدید آسیب‌دیدگی و نیاز به جراحی را افزایش می‌دهند و حتی ممکن است منجر به فلج یا مرگ شوند. در صورت وجود دیسک گردن بایستی در مورد انتخاب نوع ورزش مناسب با پزشک مشورت شود. حرکات ورزشی جایگزین در صورت بروز دیسک گردن، به جای ورزش‌های پر برخورد انجام ورزش‌هایی مانند شنا، پیاده‌روی، دو، رقص و یا هر گونه ورزش انفرادی دیگر توصیه می‌شود. 4) انجام حرکات ورزشی با دامنه حرکتی زیاد در طول روز بایستی از انجام حرکات کششی یا هر گونه فعالیتی که نیاز به دامنه حرکتی زیاد دارد خودداری شود. انجام چنین حرکاتی باعث وارد آمدن فشار بر دیسک‌های ناحیه گردن و کشیدگی بافت‌های مجاور می‌شود. این حرکات همچنین سبب کاهش سرعت روند بهبودی شده و احتمال آسیب‌دیدگی را افزایش می‌دهند. حرکات ورزشی جایگزین به جای حرکاتی که نیاز به دامنه حرکتی زیاد دارند، انجام آرام و ملایم حرکات کششی گردن توصیه می‌شود. همچنین هر گونه حرکت بایستی با دقت و احتیاط انجام شود.

تمرینات کششی برای کاهش گردن درد

انجام ورزش‌های گردن از اهمیت بالایی برخوردار است، در صورتی که این ورزش‌ها به شیوه‌ی صحیح انجام داده شوند، می‌توانند دامنه‌ی حرکتی، انعطاف و قدرت ستون فقرات گردنی را افزایش دهند. با افزایش انعطاف در گردن، خواهید دید که به تدریج دامنه‌ی حرکتی گردن شما نیز افزایش پیدا می‌کند و هنگام حرکت دادن گردن کمتر احساس خشکی در عضلات گردن خود می‌کنید. همچنین گرم کردن بدن پیش از ورزش دیسک گردن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

ورزش برای درمان گردن درد و تقویت عضلات گردن

ورزش های مناسب برای درمان گردن درد و تقویت عضلات گردن به دستور دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات حرکت اول: چرخش گردن برای انجام این حرکت ورزشی روی یک صندلی بنشینید. سر را صاف و مستقیم نگه دارید. سپس سر را به طرف راست بچرخانید و به موقعیت اول برگردید و سر را به طرف چپ بچرخانید. این تمرین ورزشی را ۱۰ بار در روز برای هر طرف انجام دهید. حرکت دوم: کج کردن گردن روی صندلی بنشینید، سر را صاف نگه دارید، سپس به طرف چپ حرکت دهید و به موقعیت اول برگردید.این حرکت ورزشی را ۱۰ بار در روز و برای هر طرف تکرار کنید. حرکت سوم: خم کردن گردن سر را صاف نگه دارید، سپس گردن را به طرف پایین خم کنید تا جای که چانه به قفسه سینه برسد، این وضعیت را ۵ ثاینه نگه دارید و ۱۰ بار تکرار کنید. حرکت چهارم: حرکت گردن به سمت عقب برای انجام این حرکت ورزشی هم روی صندلی بنشینید، بدن صاف و بدون خمیدگی باشد، سپس سر را تا جای عقب ببرید تا چانه شما به سقف اشاره کند.این حرکت را ۱۰ بار در روز تکرار کنید. حرکت پنجم: فشار و مقاومت انگشتان خود را زیر چانه قرار دهید، سپس گردن را به طرف پایین حرکت دهید و با انگشتان مقاومت ایجاد کنید تا گردن خم نشود. این حرکت را ۵ ثانیه نگه دارید و ۵ بار تکرار کنید. حرکت ششم: کشش برای انجام این حرکت ورزشی صاف بایستید و دست ها را از پشت قلاب کنید، سپس شانه راست را پایین حرکت دهید و گردن به طرف چپ خم کنید. در عضلات جانبی گردن احساس کشش می کنید، این وضعیت را به مدت ۱۵ تا ۳۰ ثانیه نگه دارید و ۳ بار تکرار کنید، حرکت را برای طرف دیگر نیز انجام دهید. حرکت هفتم: انقباض ایزومتریک برای انجام این تمرین ورزشی صاف بایستید و در حالی که سر و گردن را صاف نگه داشته اید و نگاه رو به جلو است، کف دست را روی پیشانی بگذارید و به سر فشار وارد کنید اما با عضلات گردن مقاومت ایجاد کنید تا سر به عقب نرود. در این وضعیت ۵ ثانیه بمانید. این حرکت را در ۳ ست و با ۵ تکرار انجام دهید.

تمرین های یوگا برای درمان اسپوندیلوز گردن

دکتر علی نعمتی گفتند : تمرین‌های یوگا برای تقویت عضله‌های گردن بسیار مفید است. یکی از این تمرین‌های مفید حالت پل است که برای انجام آن باید به پشت دراز بکشید، زانوها را خم کنید و پاها را روی کف زمین قرار دهید. سپس با فشار دادن پاها روی زمین لگن را بالا ببرید. در مرحله بعد دست‌ها را روی سر بگذارید و در این بین بازوها را صاف نگه دارید.یک ورزش برای گردن درد که از حرکات یوگا نیز میباشد، حالت مار کبرا است. روی شکم دراز بکشید، دست‌ها را نزدیک قفسه سینه نگه دارید، با فشار دادن دست روی کف زمین بالاتنه را ضمن قرار داشتن پاها روی کف زمین بالا ببرید. وزن بدن را روی بازوها بیاندازید. قفسه سینه را هنگام بازدم رو به بالا حرکت دهید. این حرکت را در آرامش و بدون فشار آوردن به بدن انجام دهید.این تمرین‌ها برای تقویت عضله‌های گردن موثراند، حالت اندامی را بهبود می‌بخشند و به این ترتیب گردن درد را تسکین می‌دهند.

دیسک گردن و فتق دیسک گردن

توضیحاتی در مورد فتق دیسک گردن به گفته ی دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات : فتق دیسک گردن که به آن بیرون‌زدگی یا جابجایی دیسک گردن هم گفته می‌شود بیماری بسیار دردناکی است. این عارضه بین جوانان بسیار شایع است و غالباً به دلیل فشار بیش از حد به ستون فقرات گردنی به وجود می‌آید. ستون فقرات گردنی از مهره‌هایی تشکیل شده که به وسیله ماده ژله‌ای مانند از هم جدا می‌شوند. فتق دیسک گردن زمانی که دیسک پاره شود و به سمت اعصاب اطراف نشت کند به وجود می‌آید. این نوع از آسیب معمولاً در هنگام بلند کردن اجسام، کشیدن اجسام، خم کردن یا چرخش گردن اتفاق می افتد و باعث درد شدید و ضعف می‌شود.زمانی که درد ناشی از فتق دیسک گردن شروع می‌شود، پزشک از شما خواهد خواست تا به مدت یک یا دو روز پس از شعله‌ور شدن درد به گردن خود استراحت بدهید. ممکن است شما از اسپاسم های عصبی که باعث بروز اشکال و سختی در انجام تمرینات ورزشی می‌شود رنج ببرید. در این مدت، با کمک یخ و حرارت می‌توانید از درد بکاهید. با وجود این که بی‌تحرکی وسوسه برانگیز است اما انجام ورزشهای دیسک گردن می‌تواند برای خلاص شدن عضلات گردن از درد و سفت‌شدگی بسیار مؤثر و مفید باشد. انجام تمرینات ملایم کششی و تمرینات قلبی عروقی که باعث حرکت ناگهانی و سریع نشوند می‌توانند به شما کمک کنند تا پس از چند روز تا چند هفته احساس بهتری پیدا کرده و درد گردن شما بهبود یابد. شما می‌توانید پس از فروکش کردن درد شدید گردن در حالی که هنوز دچار فتق دیسک گردن هم هستید برخی ورزشهای دیسک گردن را انجام دهید. این ورزش‌های عبارتند از: پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا. انجام تمرینات ملایم کششی در کنار ورزش‌های یاد شده می‌تواند به بهبود درد گردن و شانه‌ها کمک کند. با انجام تمرینات ورزش برای دیسک گردن که در ذیل به آنها اشاره می‌کنیم می‌توان درد ناشی از دیسک گردن را سریع‌تر کاهش داد. هدف از انجام این تمرینات ورزشی برگرداندن دیسک به جای اصلی خودش و دور کردن آن از نزدیکی ریشه عصب‌ها است. همیشه قبل از انجام تمرینات ورزش دیسک گردن در منزل با پزشک خود مشورت کنید. اگر گرفتگی عضلات اطراف گردن باعث ایجاد درد شده باشد حرکات کششی برای تخفیف درد ناشی از فتق دیسک گردن مفید است. در برخی موارد کشش ممکن است باعث افزایش احساس درد و کاهش سرعت روند بهبودی شود. همیشه در صورت افزایش درد یا کشیده شدن درد به سمت ستون فقرات انجام حرکات را متوقف کنید. برای مثال اگر کشش باعث ایجاد درد در شانه‌ها یا بازوها شد آن را ادامه ندهید. هدف از انجام حرکات کششی محدود کردن درد به یک ناحیه است و نه گسترش درد به نواحی دیگر بدن.

انواع ورزش‌های مناسب برای درمان آرتروز گردن

دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات 1) چرخش شانه ها : این حرکت را می‌توانید در حالت نشسته یا ایستاده انجام دهید. پاها را به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید. در یک حرکت دورانی، شانه‌ها را در جهت بالا، عقب و پایین آرام بچرخانید. 2 تا 4 بار این حرکت را تکرار کنید. 2) انعطاف جانبی هم جهت : کف دست خود را روی یک طرف صورت قرار دهید. این حرکت همانند حرکات قبل با کف دست انجام می‌شود. تفاوت این تمرین این است که دست کمی به چانه نزدیک است. به‌آرامی یک طرف صورت را به دست فشار دهید. سعی کنید با انقباض عضلات گردن در برابر فشار دست مقاومت کنید. این حالت به‌گونه‌ای است که قصد دارید سر را به طرف شانه حرکت دهید. 5 ثانیه در این حالت خود را حفظ، سپس 3 ثانیه استراحت کنید. این تمرین را برای هردو طرف صورت به همین منوال تکرار کنید. 3) پایین آوردن شانه : روی زمین دراز بکشید، یک حوله را تا کرده و زیر گردن خود قرار دهید. چانه را به آرامی به سمت قفسه سینه بلند کنید. تا شماره 6 شمرده و سپس به حالت اول بازگشته و 10 ثانیه استراحت کنید. 8 تا 12 بار این حرکت را تکرار کنید. 4) فشار استاتیک از جلوی سر: دست خود را روی پیشانی قرار داده و با سفت کردن عضلات گردن سعی کنید به آرامی و بدون حرکت سر، دست و سر را به یکدیگر فشار دهید. 8 ثانیه خود را در این حالت حفظ و سپس استراحت کرده و دوباره تکرار کنید. اگر به دلیل درد شانه نتوانستید دست خود را بلند کنید این حرکت را می‌توانید در حالت خوابیده و با قرار دادن یک بالشت کوچک زیر پیشانی انجام دهید. در هر حالت مراقب باشید که سر به جلو حرکت نکند. 5) فشار استاتیک از پشت سر : برای شروع، دست را پشت سر قرار دهید. سر را به‌آرامی به عقب فشار دهید. سعی کنید برای مقابله با فشار از کف دست خود استفاده کنید. سعی کنید سر را به‌هیچ عنوان به عقب حرکت ندهید. برای بررسی وضعیت مناسب سر و گردن در حین انجام ورزش بهتر است از یک آینه استفاده کنید. 5 ثانیه خود را در این حالت حفظ و سپس 3 ثانیه استراحت کنید. بعد از استراحت حرکت را تکرار کنید. 6) چرخش گردن به طرفین : در صورتی که هنگام انجام این حرکت و کشش گردن به طرفین، شانه را پایین نگهدارید این حرکت تاثیر بهتری خواهد داشت. برای این که این نکته را فراموش نکنید بهتر است ورزش را با شل کردن عضلات شانه شروع و با نگهداشتن آرام ران پا یا کمک گرفتن از یک صندلی انجام دهید. سر را خیلی آرام به سمت شانه خم کرده و 15 تا 30 ثانیه خود را در این حالت حفظ کنید. این کار موجب کشش عضلات گردن می‌شود. این حرکت را 2 تا 4 بار در دو جهت راست و چپ تکرار کنید.

اسپوندیلوز یا آرتروز گردن

دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات گفتند اسپوندیلوز گردنی یک بیماری رایج و مرتبط با سن است که بر روی مفاصل و دیسک ها در ستون فقرات گردن، که در گردن قرار دارد، تاثیر می گذارد و همچنین به عنوان استئوآرتریت گردن و آرتروز گردن شناخته می شود.این مشکل دردناک از سایش و پارگی غضروف و استخوانها بوجود می آید و پیشرفت می کند در حالی که عمدتا نتیجه سن است، اما می تواند به علت عوامل دیگری نیز ایجاد شود. چنانچه عصب تحت فشار باشد، درد در امتداد دست بروز می‌یابد یا دست بی‌حس می‌شود. اسپوندیلوز گردن را می‌توان با اقدام‌های دیگر، اصلاح حالت اندامی و تمرین‌های ورزش برای دیسک گردن مدیریت کرد. در ادامه تمرین‌های مخصوصی را معرفی می‌کنیم که در مدیریت درد و خشکی و گرفتگی درد به بیمار کمک می‌کنند و حالت اندامی صحیح را نیز به اجمال توضیح می‌دهیم.

تمرینات مربوط به دیسک گردن

تمریناتی که دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات برای بیماران دیسک گردن در نظر گرفته اند 1) بالا بردن سر ضمن خم کردن گردن : به پشت دراز بکشید، زانوها را خم کنید و کف پاها را صاف روی زمین بگذارید. چانه را به داخل بکشید و ضمن نگه داشتن شانه‌ها روی زمین سر را حدود 3 اینچ از زمین بلند کنید. 10 ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت را 5 بار تکرار کنید. سعی کنید مدت زمان انجام حرکت را به تدریج به 20 تا 30 ثانیه برسانید. 2) کشش مهره‌های صدری : روی صندلی بنشینید و بازوها را پشت سر در هم گره کنید. به آرامی رو به عقب خم شوید تا بتوانید سقف را ببینید. این حرکت را روزانه چند نوبت و در هر نوبت 10 بار تکرار کنید. 3) بالا بردن و منقبض کردن شانه : بالا بردن شانه و منقبض کردن آن برای تقویت شانه مفید است و بر اساس پژوهش‌های انجام شده منجر به تسکین گردن درد نیز می‌شود. همان طور که از نام این حرکت برمی‌آید، باید شانه را منقبض کنید و رو به بالا ببرید تا عضله‌های شانه قوی‌تر شود.این حرکت را می‌توان در حالت ایستاده یا نشسته انجام داد. دقت کنید که دست‌ها و بازوها رو به پایین باشد و هنگام انجام حرکت از آنها استفاده نکنید. تمرین را به آهستگی و تنها با به کارگیری عضله‌های گردن و شانه انجام دهید.

1)انقباض گردن 2) فشار دادن کتف‌ها به یکدیگر

ادامه تمرینات ورزشی مربوط به گردن به گفته دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات 1) مانند بقیه تمرینات فتق دیسک گردن این تمرین هم بسیار ساده است. به پشت روی تخت دراز بکشید و دست‌های خود را کنار بدنتان قرار دهید. چانه خود را به سمت قفسه سینه بکشید. این حالت را برای 5 ثانیه حفظ کنید. این حرکت را 15 تا 20 مرتبه تکرار کنید. 2) در حالت ایستاده یا نشسته، بازوها را در دو طرف بدن قرار دهید و کتف‌ها را به هم فشار دهید. 5 ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت را در 2 نوبت 15 مرتبه‌ای تکرار کنید.

1)کشش سر و گردن 2) کشش گردن و سر

ادامه تمرینات ورزشی دیسک گردن دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات 1) روی تخت یا یک میز به صورت طاق باز دراز بکشید. پشت گردن را لب میز قرار دهید. به آرامی سر خود را به عقب بیاورید و اجازه دهید که گردنتان آویزان شود. این حالت را برای یک دقیقه حفظ کنید و سپس به مدت یک دقیقه به گردن استراحت دهید. این حرکت را پنج تا پانزده مرتبه تکرار کنید. 2) روی تخت یا یک میز روی شکم دراز بکشید و در حالی که بازوهای خود را کنار بدن قرار داده‌اید سر خود را به سمت بالا بکشید. به آرامی و تدریجاً سر خود را بالا ببرید و گردن خود را بر خلاف جهت جاذبه زمین بالا نگه دارید. این حالت را برای 5 تا 10 ثانیه حفظ کنید، این حرکت را 15 تا 20 مرتبه تکرار کنید.

1) فشاروانقباض ثابت سر 2) کش اسکالن

ادامه تمرینات ورزشی دیسک گردن دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات 1) طوری که شانه‌ها راحت باشد بنشینید و یک دست خود را روی پیشانی قرار دهید. با سر به دست خود فشار وارد نمایید بدون این که سر را تان دهید. این حالت را برای مدت 5 تا 15 ثانیه حفظ کنید و حرکت را 15 مرتبه تکرار نمایید. 2)در حالی که شانه‌های خود را شل گرفته‌اید بنشینید، یک دست خود را پشت سر خود قرار دهید. به آرامی سر خود را کج کنید به‌طوری که بتوانید زیر بغل خود را با زاویه 45 درجه ببینید. این حالت را برای 30 ثانیه حفظ کنید. استراحت کرده و 3 تا 5 مرتبه این حرکت را در طول روز انجام دهید.

تمرینات مناسب گردن

دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات 1) چرخش گردن: سرتان را به آرامی به یک سمت بچرخانید، در منتهی الیه دامنه حرکتی به گردن فشار نیاورید. سرتان را به سمت دیگر بچرخانید و عضلات را شل کنید. حرکت را 10 بار تکرار کنید. 2) فلکسورهای عمقی گردن : همان طور که گردن‌بند طبی را بسته‌اید، سر را صاف نگه دارید و چانه را رو به داخل جمع کنید. این موقعیت را حفظ کنید و سر را به آرامی ده بار پایین ببرید. سپس عضلات را شل کنید. 3) موبیلیزاسیون عصب میانی بازو را تا ارتفاع شانه بالا ببرید. ابتدا آرنج را خم کنید، سپس به آرامی آن را به گونه‌ای صاف کنید که کف دست رو به دیوار باشد. برای افزایش کشش می‌توانید سرتان را به سمت دیگر خم کنید. 5 ثانیه در این حالت بمانید، عضلات را شل کنید و حرکت را چهار بار دیگر تکرار کنید.

1) انقباض شانه 2) خم کردن گردن

1) انقباض شانه: برای انقباض شانه صاف بایستید یا بنشینید، پشت و گردن را صاف کنید و شانه‌ها را اندکی عقب بدهید. همان طور که سر را رو به جلو نگاه داشته‌اید و خیره به روبرو نگاه می‌کنید. باید کشش خفیفی را بدون درد حس کنید؛ اگر دچار درد شدید، فوراً انجام حرکت را متوقف کنید و به پزشک مراجعه نمایید.چند ثانیه در این حالت بمانید و حرکت را هر روز در چند نوبت ده مرتبه‌ای تکرار کنید. برای انقباض کتف در موقعیت فوق قرار بگیرید و کتف‌ها را به مدت 5 ثانیه تا جایی که می‌توانید، به هم فشار دهید. باز هم تاکید می‌کنیم که به جز کشش نباید هیچ دردی حس کنید. حرکت را هر روز ده بار تکرار کنید. 2) گردن را با احتیاط به جلو خم کنید. به گردن فشار نیاورید و گردن را بیش از حد خم نکنید. عضلات را شل کنید و گردن را صاف کنید. حرکت را 10 بار تکرار کنید.

1) عصب زندزیرین 2)موبیلیزاسیون عصب شعاعی

ادامه تمرینات ورزشی دیسک گردن دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات 1) بازو را تا ارتفاع شانه بالا ببرید. آرنج را خم کنید و ساعد را به گونه‌ای بچرخانید که کف دست کنار سر قرار بگیرد و نوک انگشتان رو به پایین باشد. 5 ثانیه در این حالت بمانید، عضلات را شل کنید و حرکت را 4 بار دیگر تکرار کنید. 2)بازویتان را کنار بدن نگه دارید و آن را رو به داخل بپیچانید، مچ دست را خم کنید و سپس بازو را عقب ببرید تا زاویه‌ی کمی با پهلو پیدا کند. 5 ثانیه در این حالت بمانید، عضلات را شل کنید و حرکت را 4 بار دیگر تکرار کنید. اگر گردنبند طبی نرم ندارید، انجام تمرین‌های زیر نیز اشکالی ندارد.

1)فلکسورهای عمقی گردن 2)موبیلیزاسیون عصب میانی

ادامه تمرینات ورزشی دیسک گردن دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات 1)همان طور که گردن‌بند طبی را بسته‌اید، سر را صاف نگه دارید و چانه را رو به داخل جمع کنید. این موقعیت را حفظ کنید و سر را به آرامی ده بار پایین ببرید. سپس عضلات را شل کنید. 2)بازو را تا ارتفاع شانه بالا ببرید. ابتدا آرنج را خم کنید، سپس به آرامی آن را به گونه‌ای صاف کنید که کف دست رو به دیوار باشد. برای افزایش کشش می‌توانید سرتان را به سمت دیگر خم کنید. 5 ثانیه در این حالت بمانید، عضلات را شل کنید و حرکت را چهار بار دیگر تکرار کنید.

1) چرخش گردن2) حرکت رو به جلو و عقب

ادامه تمرینات ورزشی دیسک گردن دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات 1)در حالی که شانه‌های خود را شل گرفته‌اید سر خود را به یک سمت بچرخانید. کشش زیاد ایجاد نکنید و به پشت سر خود هم نگاه نکنید. به آرامی سر را به سمت دیگر بچرخانید. این حالت را برای هر طرف حدود 30 ثانیه حفظ کنید و 3 تا 5 مرتبه در طول روز تکرار کنید. 2)دست را روی پیشانی بگذارید. سپس سعی کنید سر را در برابر مقاومت دست رو به جلو خم کنید. چند ثانیه در این حالت بمانید تا فشار را روی عضله گردن حس کنید.استراحت کنید و حرکت را 2 الی 3 بار تکرار کنید. سپس هر دو تا دست را پست سر قرار دهید و سعی کنید سر را علی رقم مقاومت دستان و فشار رو به جلوی آنها را به عقب خم کنید.چند ثانیه در این حالت بمانید و این حرکت را 3 یا 4 بار تکرار کنید.

1) نرمش گردن : جلو به عقب 2) خمش جانبی

ادامه تمرینات ورزشی دیسک گردن دکتر علی نعمتی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات 1) برای انجام این تمرین درمان گردن درد با ورزش، صاف بنشینید. سر را به آهستگی تا جایی رو به عقب ببرید که بتوانید سقف را ببینید. چند ثانیه در این حالت بمانید و سپس سر را به آرامی رو به جلو حرکت دهید. این حرکت را روزانه 3 تا 4 نوبت و در هر نوبت 5 تا 10 بار تکرار کنید. 2) خمش جانبی : در حالی که شانه‌های خود را شل کرده‌اید بنشینید، به آرامی سر خود را به یک سمت خم کنید به طوری که گوش شما به شانه برسد. این حالت را برای مدت 30 ثانیه حفظ کنید. استراحت کنید و این حرکت را 3 تا 5 مرتبه در روز تکرار کنید.

چه ورزش هایی برای دیسک کمر مضر هستند؟

با شیوع بیش از حد «هرنی دیسک» یا به زبان عامیانه دیسک کمر و کاهش سن ابتلا به این بیماری به معرفی ورزش هایی که از نظر دکتر علی نمتی برای مبتلایان مضر است، می پردازیم. چه ورزش هایی برای دیسک کمر مضر هستند؟به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان؛ «هرنی دیسک» که معمولاً به نام فتق دیسک کمر نامیده می‌شود، پارگی یا بیرون زدگی صفحه‌ی بین مهره‌ای در ستون فقرات است. وقتی این صفحه، پاره شده یا بیرون می‌زند، به اعصاب ستون فقرات فشار وارد کرده و درد بسیار زیادی ایجاد می‌کند که معمولاً در قسمت پایین کمر است، اما گاهی در بالای کمر، گردن و یا پا هم این اتفاق می‌افتد. توانبخشی تدریجی کمر، بهترین راه برگشتن به وضعیت گذشته است. وقتی حتی سرفه کردن یا خندیدن هم موجب درد می‌شود، فکر ِ ورزش کردن هم وحشتناک است. پیاده روی آرام، شنا و یا ورزش‌های سبک می‌توانند به ریکاوری کمک کنند.

تمرینات چرخشی

فتق دیسک معمولاً در پایین کمر روی می‌دهد یا در بخش پایینی ستون فقرات درست بالای لگن، به همین علت، حرکت‌های چرخشی نه تنها دیسک شما را تشدید می‌کنند بلکه ممکن است خودشان باعث بروز فتق دیسک شوند.به گفته ی دکتر علی نعمتی ورزش‌هایی که لازم است در آنها کمر خود را بچرخانید، مانند تمرینات شکم با توپ طبی یا «کتل‌بل » و یا حتی برخی از حرکات یوگا، می‌توانند برای «هرنی دیسک» ، بسیار مضر باشند.

1) بارپی 2 ) خم شدن و رساندن دست به پنجه پا

به گفته دکتر علی نعمتی ورزشهایی که برای دیک کمر خطرناک هستند 1) بارپی : انجام تمرین بارپی باعث بالا رفتن ضربان قلب شما می شود و همچنین فیبرهای عضلانی شما را تقویت می‌کند. در واقع بارپی تمرینی است که کالری بسیار زیادی را می‌سوزاند و قدرت عضلانی بدن شما در پی انجام این تمرین تقویت می‌شود. البته در صورتی که شما دچار کمردرد و یا دیسک کمر هستید، این ورزش برای شما پیشنهاد نمی‌شود و در دسته ورزش های مضر برای دیسک کمر قرار دارد. 2)یکی از ورزش های مضر برای دیسک کمر، حرکت خم شدن و رساندن دست‌ها به پنجه‌های پا، می تواند باعث اعمال فشار زیادی بر دیسک‌ها و رباط‌های کمر شود. همچنین ممکن است سبب کشیدگی بیش از حد عضلات و زردپی‌های قسمت‌های پایینی کمر شوند. نکته: حرکت‌هایی که در آنها پاها مستقیم کشیده می‌شوند، نسبت به حرکاتی که پاها خمیده هستند، فشار بیشتری به ستون فقرات وارد می کنند. تا زمانی که عضلات پشت و کمرتان تقویت نشده‌اند، از انجام تمرین‌هایی که دراز کشیده و پاها صاف کشیده می‌شوند یا دراز و نشست با پاهای صاف خودداری کنید. ضمناً حرکت بالا آمدن و لمس انگشتان پا، با پاهای صاف و کشیده نیز می‌تواند به کمرتان آسیب وارد کند.

1) تمرینات چرخشی 2) درازنشست 3) حرکت کشش پای صاف

به گفته ی دکتر علی نعمتی ورزشهایی که برای دیسک کمر مضر هستند : 1) دیسک ستون فقرات چیزی شبیه به یک ساختار ژله‌ای است که قسمت داخلی آن نرم و قسمت خارجی آن سخت‌تر است. این ساختار ژله‌ای بین مهره‌های ستون فقرات قرار دارد. فتق دیسک کمر مشکلی است که برای این ساختار به وجود می‌آید و شامل خارج شدن بخشی از ماده نرم داخل دیسک کمر از طریق شکافی است که بر روی قسمت سخت دیسک کمر وجود دارد. فتق دیسک اغلب در بخش‌های پایین کمر و در سمت پایین ستون فقرات بالای لگن رخ می‌دهد؛ بنابراین انجام حرکات چرخشی علاوه بر تشدید کردن دیسک کمر می‌تواند باعث بروز فتق دیسک نیز شود. در واقع ورزش های مضر برای دیسک کمر در آن‌ها نیاز است تا کمر خود چرخش داشته باشد برای دیسک کمر بسیار مضر هستند. 2) اگر ستون فقرات شما ضعیف باشد انجام حرکت درازنشست یعنی تغییر وضعیت ناگهانی از حالت خوابیده به حالت نشسته می‌تواند فشار بسیار شدیدی روی ستون فقرات شما وارد ‌کند. بنابراین می‌توان تمرینات نیمه نشسته را جایگزین انجام این ورزش مضر کرد. 3)در حرکاتی که پاها به صورت مستقیم و کشیده باشند، به نسبت حرکاتی که در آن‌ها پاها حالت خمیده داشته باشند، فشار بیشتری به ستون فقرات وارد خواهد شد. بهتر است تا هنگامی‌که عضلات پشت و کمر خود را تقویت نکرده‌اید از انجام این تمرینات بپرهیزید زیرا می توانند فشار زیادی به ناحیه کمر وارد کنند.

1) بلند کردن وزنه 2) تمرین با دستگاه پرس پا

از دیگر ورزشهایی که دکتر علی نعمتی جز ورزشهای مضر دیسک کمر خواندند 1) خم شدن برای برداشتن هالتر و سپس برگرداندن آن سرجای خود به ستون فقرات شوک وارد کند. بالا آوردن وزنه در حالت درازکش هم می‌تواند درد ایجاد کند. اگر مجبورید تمرینات بدنسازی را انجام دهید، از خم شدن به جلو و بلند کردن وزنه، اجتناب کنید.هنگام انجام تمرینات بدنسازی، حرکات آرام و کنترل شده داشته باشید. قبل از انجام تمرینات، فرم درست آن را خوب یاد بگیرید و تمرین کنید. 2) پرس پا، دستگاهی است که به وزنه‌هایی متصل بوده و ورزشکار، به صورت دراز کشیده، به وزنه‌ها به طرف بالا یا به طرف بیرون فشار وارد می‌کند. پرس پا نه تنها اوضاع را بدتر می‌کند، بلکه می‌تواند موجب بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر شود.به طور کلی، اسکوات با رِنج متوسط که باسن‌تان فقط تا بالای زانوها پایین می‌آید، برای پاها بهتر است، اما تا زمانی که کمرتان قوی نشده، از انجام اسکوات‌های عمیق و نزدیک به سطح زمین پرهیز کنید.

1) دستگاه ساق پا ایستاده 2) حرکت دستگاه داخل ران

1) از دیگر ورزش های مضر برای دیسک کمر به گفته دکتر علی نعمتی می توان به تمرین با دستگاه ساق پا ایستاده اشاره کرد. از این دستگاه برای تقویت عضلات ساق پا استفاده می‌کنند اما گاهی اوقات به هنگام تمرین، ممکن است وزن دستگاه برروی شانه‌های شما بیافتد. این اتفاق فشار زیادی بر ستون فقراتتان وارد می‌کند که برای افراد مبتلا به دیسک کمر بسیار مضر و خطرناک است. 2) از دیگر ورزش های مضر برای دیسک کمر، تمرین با دستگاهی به نام دستگاه داخل ران است. این دستگاه وسیله‌ای است که هنگام فشردن وزنه‌ها به هم یا دور کردنشان از هم به ستون فقرات شما فشار وارد می‌کند. اگر می‌خواهید با استفاده از این دستگاه روی پاهای خود کارکنید بهتر است به‌جای آن از الیپتیکال، دوچرخه ثابت یا تردمیل استفاده کنید.

1) حرکت صبح بخیر هالتر 2) ددلفیت

از جمله ورزشهایی که به گفته ی دکتر علی نعمتی جزء ورزشهای مضر دیسک کمر می باشد : 1) حرکت صبح به خیر هالتر حتی اگر توسط کسی انجام شود که «هرنی دیسک کمر» ندارد هم می‌تواند مشکل‌ساز باشد.در این حرکت، وزنه روی شانه‌ها قرار گرفته (مانند اسکوات سنتی) و سپس باید از باسن به جلو خم شوید و اجازه دهید سینه‌تان به سمت زمین پرت شود و همزمان ستون فقرات و پاها صاف بمانند. این تمرین، دردسرساز است چون فشار بسیار زیاد به پایین کمر و لگن وارد می‌کند. 2) اگر یک کراس فیتر هستید احتمالاً از این توصیه، عصبانی و برآشفته خواهید شد، اما بهتر است آن را جدی بگیرید. یکی از رایج‌ترین مشکلات حرکتی این است که هنگام خم شدن به جلو یا بلند کردن یک وسیله، اجازه دهید پایین کمرتان، به بیرون انحنا پیدا کند. ددلیفت نیاز به یک مکانیسم کامل دارد، که حتی اگر درست هم اجرا شود، فشار زیادی به دیسک وارد خواهد کرد.

فواید ورزش درمانی در درمان دیسک کمر

ورزش درمانی باعث درمان انواع مختلف کمر درد و دیسک کمر می شود. دکتر علی نعمتی تاکید کردند ورزش تاثیرات مختلفی روی اعضاء بدن می گذارد که این تاثیرات دارای فواید درمانی زیادی هستند و به این شکل باعث درمان علتهای اصلی کمر درد می گردد. اکنون به تعدادی از تاثیرات درمانی ورزش اشاره می کنیم. ورزش منظم، باعث کاهش وزن افراد چاق و رسیدن به وزن متناسب می شود این موضوع فشار وارد بر کمر را کم کرده و باعث درمان کمر دردهایی می شود که به خاطر اضافه وزن ایجاد شده اند.

دویدن

دویدن از دیدگاه دکتر علی نعمتی دیسک‌های شما، جذب کننده‌ و تعدیل کننده‌ی فشارهایی هستند که شما به کمرتان وارد می‌کنید. وقتی شما حین دویدن، به طور مداوم فشار و ضربه به کمرتان وارد می‌کنید، میزان فشاری را که به دیسک‌های شما وارد می‌شود را هم افزایش می‌دهید.هر چند دویدن، معمولاً موجب فتق دیسک کمر نمی‌شود اما اگر دونده، دیسک داشته باشد می‌تواند آن را بدتر کند یا موجب سایر دردهای سمپاتیک پایین کمر شود. بعد از فتق دیسک، قبل از دویدن، پیاده روی تند یا پیاده روی عادی را زیاد انجام دهید و خیلی آهسته و تدریجی به روتین دویدن‌تان برگردید. وقتی عضلات پیرامون دیسک، قوی‌تر شوند، دویدن‌تان هم آسان‌تر خواهد شد.

یوگا ورزشی برای دیسک کمر

یوگا از دیدگاه دکتر علی نعمتی از سه طریق به بهبود دیسک کمر و کمردرد کمک می کند: - یوگا ورزشی مناسب برای دیسک کمر است که سبب شل کردن سفتی عضلات و تاندون ها و برقراری تعادل می شود. - افزایش آگاهی بدن - بهبود تنفس و جنبش مایع دیافراگم - تنفس عمیق در یوگا باعث آرامش اعصاب می شود و درد عضلات کمر را از بین می برد.

پیاده روی ورزشی برای درمان کمردرد

پیاده روی از دیدگاه دکتر علی نعمتی باعث کاهش وزن می شود و می توان گفت بهترین ورزش جهت کم کردن وزن، پیاده روی یا دویدن آرام می باشد پیاده روی علاوه بر کاهش وزن باعث پیشگیری از گسترش پوکی استخوان می شود. پیاده روی در فضای باز و محیطی آرام و نشاط بخش باعث درمان افسردگی و ناراحتی روانی و کمر درد های حاصل از این ناراحتی می شود.

ورزش مناسب دیسک کمر

ورزش مناسب دیسک کمر از نظر دکتر علی نعمتی (1): این ورزش برای دیسک کمر باید بدین گونه انجام شود، ابتدا به پشت روی زمین دراز بکشید و سپس زانوهای خود را توی شکم جمع نمائید و با دستهای خود دور زانوها را قلاب کرده و زانوها را به طور کامل به شکم بچسبانید 10 ثانیه در این حالت باقی بمانید و سپس به آرامی پاها را رها کرده و روی زمین بگذارید. این ورزش برای دیسک کمر را 3 مرتبه انجام دهید (انجام این حرکت در هنگام کمر درد اشکالی ندارد).

ورزش های مناسب دیسک کمر

ورزشهای مناسب دیسک کمر از دیدگاه دکتر علی نعمتی 1) برای انجام این ورزش دیسک کمر به گونه‌ای در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید که زانوها زیر مفصل‌های ران و دست‌ها زیر شانه‌ها باشد. نفس را داخل بکشید و اجازه دهید در حین نگاه کردن به سمت بالا و سقف، شکم به سمت پایین و کف زمین بیفتد. این حالت را 2 ثانیه حفظ کنید. نفس را بیرون بدهید و قوس کمر را تا جایی که می‌توانید و باعث ایجاد درد نمی‌شود زیاد کنید. هنگام انجام این ورزش برای دیسک کمر نباید احساس درد کنید، پس بروز درد نشانه زیاده‌روی در انجام حرکت و فشار آوردن به خود است. به طور همزمان گردن را رو به جلو خم کنید و نگاه خود را به سمت ناف متوجه سازید. 2)این ورزش برای دیسک کمر را 5 بار تکرار کنید پنجمین ورزش برای دیسک کمر؛ هنگام انجام این نوع ورزش برای دیسک کمر باید در ابتدا یک پا را خم کنید و پای دیگر را صاف نگه دارید. یک بازو را زیر گودی کمر قرار دهید تا از کمر حمایت کند و آن را نگه دارد. با بازوی دیگر سر را نگه دارید. در انتها سر و گردن را به طور همزمان تا جایی بلند کنید که استخوان کتف از زمین جدا شود. 3) این نوع ورزش برای دیسک کمر را در سه ست 10 تایی انجام دهیدششمین ورزش برای دیسک کمر؛ هنگام انجام این نوع ورزش برای دیسک کمر باید در حالت سینه‌خیز قرار بگیرید و دست‌ها و پاها را به اندازه عرض شانه از یکدیگر باز کنید. عضله‌های مرکزی را با منقبض کردن کمر و شکم سفت کنید. ابتدا بازو را بلند کنید، سپس در صورتی که این ورزش برای دیسک کمر را به آسانی انجام می دهید آسان بودن این حرکت، پا را هم بالا بیاورید. اگر باز هم با دشواری مواجه نشدید، پا و بازوی مخالف، برای مثال پای چپ و بازوی راست، را بلند کنید. برای مشکل‌تر کردن این نوع تمرین ورزشی دیسک کمر سعی کنید بازو و پای یک سمت را بالا بیاورید.این ورزش برای دیسک کمر را در سه نوبت 10 مرتبه‌ای انجام دهید. اگر هنگام انجام این نوع ورزش برای دیسک کمر اندکی پس از شروع حرکت، شروع به لرزیدن کردید یا نتوانستید به طور کامل تعادل خود را حفظ کنید، آنگاه میزان دشواری این حرکت برایتان مناسب خواهد بود؛ برای مثال ممکن است در این ورزش دیسک کمر بلند کردن فقط پا یا بازو آسان باشد، اما بالا آوردن پا و بازوی مخالف تا حدی تعادل‌تان را به هم بزند. پیش از انجام گونه دشوارتری از این تمرین ورزشی برای دیسک کمر مطمئن شوید که می‌توانید تعادل خود را هنگام انجام حرکت آسان‌تر کاملاً حفظ کنید.این نوع ورزش دیسک کمر برای کل ستون فقرات مفید می باشد و برای فیزیوتراپی کمر و همچنین به عنوان ورزش گردن نیز کاربرد دارد.

ورزش مناسب دیسک کمر

ورزشهای مناسب دیسک کمر از دیدگاه دکتر علی نعمتی 1)اولین ورزش برای دیسک کمر؛ هر روز صبح به محض بیدار شدن به رو (دمر) دراز بکشید. با قرار گرفتن در این حالت، کمر گودی بیشتر، یا در اصطلاح پزشکی لوردوز بیشتری، می‌یابد. افزایش یافتن قوس کمر با به داخل راندن پشت دیسک موجب می‌شود که بخش مرکزی دیسک (نوکلئوس پولپوزوس) به سمت جلو و جایگاه اصلی خود حرکت کند. این ورزش برای دیسک کمر یکی از حرکات اصلاحی است که می توان برای درمان دیسک کمر انجام داد. 2)دومین ورزش برای دیسک کمر؛روی شکم دراز بکشید. روی آرنج‌ها تکیه کنید و در حالت نیم‌خیر قرار بگیرید. چنانچه قرار گرفتن در این حالت برایتان دشوار است، به حالت دمر برگردید. این حالت را 1 تا 2 ثانیه حفظ کنید، این نوع ورزش برای دیسک کمر را 6 تا 8 بار تکرار کنید. این ورزش برای دیسک کمر را ضمناً می‌توانید هر دو ساعت یک‌بار در طول روز انجام دهید. 3)سومین ورزش برای دیسک کمر؛ برای انجام ایم ورزش دیسک کمر، باید صاف بایستید و دست‌ها را پشت مفصل ران به گونه‌ای قرار دهید که نوک انگشتان رو به سمت پایین باشد. دست‌ها را آنقدر روی لگن فشار دهید تا کمر قوس پیدا کند. عضله‌های کمر را به کار نگیرید. این حالت را 1 تا 2 ثانیه حفظ کنید. این نوع ورزش برای دیسک کمر را 6 تا 8 بار تکرار کنید.

تمرینات آب درمانی برای درد زانو و کمردرد

ورزشهای مناسب دیسک کمر از دیدگاه دکتر علی نعمتی 1) در حالی که در قسمت کم عمق استخر ایستاده اید پاهای خود را کمی از هم باز کنید، بدن خود را کمی شل کنید و در حالی که نفس عمیق می کشید دستان خود را به طرف بالا بکشید. 2) تمرین آب درمانی دیگر این است که در حالی که شکمتان رو به کف استخر است مانند پری دریایی در آب پا بزنید. 3) تمرینات تعادل پا را امتحان کنید. سعی کنید در استخر روی یک پا بایستید برای سخت تر کردن تمرین می توانید چشمان خود را ببندید. تا که می توانید در این موقعیت باقی بمانید. شما می توانید این تمرین را ۴ یا ۵ بار و یا بیشتر انجام دهید

تمرینات آب درمانی برای درد زانو و کمردرد

ورزشهای مناسب دیسک کمر از دیدگاه دکتر علی نعمتی 1) آرنج خود را به کنار استخر تکیه دهید و هر دو پا را با هم بلند کنید و آنها را مستقیم نگه دارید و بعد از خسته شدن آنها را پایین بیاورید. شما می توانید هنگام مستقیم نگه داشتن پاها آنها را به سمت سینه خود عقب بکشید. 2) حرکت بعدی این است که دست خود را به لبه استخر بگیرید و پاهای خود را به طرف مخالف بکشید. این کار را ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید و مطمئن شوید که کمرتان در یک وضعیت مناسب قرار گرفته است. 3)تمرین آب درمانی دیگر به این صورت است که در حالی که در آب هستید سعی کنید پاهای خود را به طرف سینه جمع کنید.

تمرینات آب درمانی برای درد زانو و کمردرد

ورزشهای مناسب دیسک کمر از دیدگاه دکتر علی نعمتی 1) برای انجام این حرکت شا به استخر کم عمق ۳ تا ۵ متر نیاز دارید. مانند تصویر زیر روی پای راست خود زانو بزنید و دست های خود را روی کف استخر قرار دهید پای دیگرتان به حالت زیر کشیده باشد تا جایی که امکان دارد بدن خود را صاف نگه دارید. زانوی شما باید به صورت ۹۰ درجه خم شده باشد حالا موقعیت پاهای خود را با هم عوض کنید. 2)به زیر آب بروید و سعی کنید بدون اینکه زانوتان خم شود به کف استخر دست بزنید. 3)انجام تمرین دوچرخه سواری در آب می تواند درد کمر شما را کاهش دهید آرنج خود را به لبه استخر تکیه دهید و شروع به پا زدن کنید. برای انجام این حرکت پای شما نباید به کف استخر برخورد کند. 4)تمرین آب درمانی دیگری که شما می توانید انجام دهید این است که زانو خود را خم کنید و با دست راست آن را بالا بگیرید پای شما باید تا حد سینه تان بالا آمده باشد. شما باید روی پای دیگرتان بایستید این کار به تعادل نیاز دارد بعد از کمی پای خود را زمین بگذارید و همین کار را برای هر پا پنج بار تکرار کنید. 5)نزدیک دیوار استخر بایستید و پای خود را بلند کنید و مانند تصویر آن را روی دیوار استخر قرار دهید، پای دیگرتان باید بهصورت ثابت روی کف استخر باقی بماند. وقتی که پای شما خسته شد جای آن را با پای دیگرتان عوض کنید شما باید ۸ تا ۱۰ بار این کار را انجام دهید.

تمرینات آب درمانی برای کمر درد

دکتر علی نعمتی اگر این تمرین برای شما خیلی راحت است می توانید از مچ بندها و کمربندهایی که وزن شما را افزایش می دهند (کمربندهای فلوتاسیون) استفاده کنید.

تمرینات آب درمانی برای درد زانو و کمردرد

تمرینات آب درمانی برای درد زانو و کمردرد از دیدگاه دکتر علی نعمتی 1) تمرین آب درمانی دیگر این است که دو کف دست خود را روی لبه استخر قرار دهید و بدن خود را به بالا بکشید. این حرکت شبیه به موقعی است که می خواهید از استخر خارج شوید. 2)پشت خود را صاف نگه دارید و عضلات شکم خود را سفت کنید. این تمرین برای درمان کمردرد بسیار خوب است اما اگر پشت خود را صاف نگه ندارید و قدم هایتان را اشتباه بردارید ممکن است کمردرد شما را افزایش دهد. 3)اولین تمرینی که شما می توانید انجام دهید این است که یک استخر را انتخاب کنید به طوری که آب آن تا زیر سینه شما بیاید حالا می توانید در این استخر شروع به پیاده روی کنید. پیاده روی در آب درست مانند پیادی روی است که شما به طور معمول در خشکی انجام می دهید. شما فقط در طول و عرض استخر راه می روید. 4)شما می توانید جهت حرکت خود را تغییر دهید تا دامنه حرکت شما بهبود پیدا کند. شما می توانید استخرهای عمیق تری را انتخاب کنید اگر شما نمی توانید شنا کنید یک جلیقه یا هر وسیله دیگری ه به شناور ماندن شما کمک می کند را بپوشید.

تمرینات آب درمانی برای کمر درد

تمرینات آب درمانی برای درد زانو و کمردرد از دیدگاه دکتر علی نعمتی 1) اگر قصد استفاده از تمرینات آب درمانی را دارید اما دچار مشکل تعادل هستید می توانید از کفش های آبی استفاده کنید. شما می توانید این کفش ها را از فروشگاه های ورزشی پیدا کنید. در هنگام خرید این کفش ها انعطاف پذیر آن را بررسی کنید و مطمئن شوید به راحتی در پای شما جا می گیرند. کفش های آبی همانطور که از نام آنها پیداست برای پوشیدن در آب طراحی شده اند و به شما کمک می کنند تا در کف استخر به راحتی راه بروید. قبلا در آی آر میکس نحوه درمان گیاهی ترک و شکستگی استخوان در طب سنتی با دارو، غذاهای مفید و .. را آموزش دادیم در ادامه بهترین تمرینات و حرکات آب درمانی برای دیسک کمر، دیسک گردن، زانو درد و غیره را به شما آموزش خواهیم داد. 2) به قدم هایی که بر می دارید توجه داشته باشید شما نباید روی پنجه راه بروید

حرکت فوق العاده ورزش در آب و آب درمانی

یکی از حرکت فوق العاده ورزش در آب و آب درمانی که دکتر علی نعمتی برای بیماران مبتلا به دیسک کمر تاکید کردند 1) حرکت بالا آوردن پا پشت به میله لبه استخر ایستاده و با دست‌هایتان میله را بگیرید؛ به‌آرامی پای راست خود را از مقابل به سمت بالا آورده و چند ثانیه در همین حالت نگه دارید؛ حال این‌بار پای چپ خود را بالا ببرید؛ حداقل ۱۵ بار این حرکت را با هر پای خود تکرار کنید. 2)حرکت راه‌رفتن به سمت عقب به‌آرامی بدون این‌که بدنتان را خم کنید، داخل آب به سمت عقب حرکت کنید؛ سعی کنید در هنگام حرکت دست‌هایتان را نیز تکان داده و همه عضلاتتان را به حرکت درآورید؛ حداقل ۳۰ ثانیه به سمت عقب رفته و سپس به سمت جلو حرکت کنید.

حرکت فوق العاده ورزش در آب و آب درمانی

یکی از حرکت فوق العاده ورزش در آب و آب درمانی که دکتر علی نعمتی برای بیماران مبتلا به دیسک کمر تاکید کردند 1) حرکت شنا در آب داخل آب استخر، کنار میله بایستید؛ دست‌هایتان را به میله گرفته و با خم‌کردنِ آرنجتان سعی کنید داخل آب حرکت شنا انجام دهید؛ دوباره آرنجتان را صاف نموده و خود را به سمت بالا بکشید. 2) حرکت چرخش کل بدن داخل استخر ایستاده و پاهایتان را به اندازه عرض شانه باز کنید؛ دست‌های خود را بالا آورده و مقابل بدنتان بگیرید؛ بدن، سر و دست‌هایتان را به سمت راست بچرخانید؛ چند ثانیه در همین حالت باقی مانده و سپس به سمت مخالف بچرخید.

حرکات فوق العاده ورزش در آب و آب درمانی

یکی از حرکت فوق العاده ورزش در آب و آب درمانی که دکتر علی نعمتی برای بیماران مبتلا به دیسک کمر تاکید کردند 1) حرکت به طرفین به کمک دست ها داخل استخر صاف بایستید؛ دست‌هایتان را از پهلوها بالا آورده و هم‌زمان با راه‌رفتن داخل آب (به پهلو)، آن‌ها را جلو و پشت سر خود ببرید؛ یک‌بار به سمت راست خود حرکت کرده و دفعه بعد به سمت چپ حرکت کنید. 2) حرکت بالا آوردن دست ها از پهلو صاف بایستید و دست‌هایتان را تا ارتفاع شانه بالا ببرید؛ ۱۰ ثانیه در همین وضعیت مانده و سپس دست‌هایتان را پایین بیاورید؛ حداقل ۲۰ بار این حرکت را داخل آب انجام دهید.

حرکت فوق العاده ورزش در آب و آب درمانی

یکی از حرکت فوق العاده ورزش در آب و آب درمانی که دکتر علی نعمتی برای بیماران مبتلا به دیسک کمر تاکید کردند 1) حرکت چرخش پا داخل آب کنار دیوار استخر بایستید و دستتان را به دیواره آن بگیرید؛ پای راست خود را جلو آورده و شروع به چرخاندنِ پایتان به سمت چپ و راست کنید؛ حداقل ۱۵ بار این حرکت را تکرار کرده و سپس با پای دیگر این حرکت را انجام دهید. 2) حرکت در جا زدن در آب بایستید و شروع به درجازدن داخل آب کنید؛ سعی کنید در حین انجام حرکت، صاف بایستید و سرتان را بالا نگه دارید؛ حداقل ۳۰ ثانیه این تمرین را ادامه داده و بعد از کمی استراحت دوباره آن را تکرار کنید.

حرکت فوق‌العاده ورزش در آب و آب ‌درمانی

یکی از حرکت فوق العاده ورزش در آب و آب درمانی که دکتر علی نعمتی برای بیماران مبتلا به دیسک کمر تاکید کردند 1) حرکت خم کردن زانو داخل استخر بروید؛ صاف ایستاده و پای راست خود را از زانو به سمت عقب خم کنید؛ چند ثانیه در همین وضعیت باقی بمانید؛ پای خود را به حالت اولیه بازگردانده و سپس حرکت را با پای دیگرتان نیز تکرار کنید؛ حرکت را به‌آرامی ۱۵ بار تکرار کنید. 2) حرکت تاب دادن پاها در داخل آب صاف بایستید و دستتان را به لبه یا میله استخر بگیرید؛ پای راست خود را بالا آورده و به سمت عقب و جلو تاب دهید؛ حدوداً ۱۵ تا ۲۰ بار این حرکت را تکرار کرده و سپس با پای دیگر خود حرکت را انجام دهید.

نحوه آب درمانی در استخر برای کمر، زانو درد، سیاتیک

با توجه به توضیحات دکتر علی نعمتی در مورد نحوه آب درمانی در استخر برای کمر، زانو درد، سیاتیک . اگر دچار کمر درد هستید ورزش منظم می تواند به درمان آن کمک کند. افرادی که دچار کمر درد هستند باید تمریناتی را انتخاب کنند که به ستون فقرات یا دیگر مفاصل آنها فشار وارد نکند. تمرینات آب درمانی یک روش عالی برای درمان کمردرد و مفاصل دیگر است.مطالعات نشان داده است که تمریناتی که در آب انجام می شود می تواند عضلات پا، شکم را تقویت کند و به درمان کمردرد، دیسک گردن، دیسک کمر، آرتروز زانو و غیره کمک کند. آب دارای اثر کششی است و فشار کمی را در پشت و مفاصل ایجاد می کند.

وان داغ ، جکوزی، حمام های آب گرم

دکتر علی نعمتی گفتند : حوضچه‌های داغ، جکوزی و حمام‌های آبگرم می‌تواند به آرامش بخشیدن به بیماران کمک کند و درد را به صورت طبیعی کاهش دهد. به طور مشابه، مبتلایان به درد کمر و گردن به هردو مزیت درمانی و آرامش بخشی دوش گرم و یا استفاده از حوله های گرم، اشاره کرده‌اند. تعداد کمی از بیماران سعی می‌کنند با استفاده از حوضچه‌ها و یا دوش‌های یخ سرد برای نجات پیدا کردن رویکرد مخالفی را درپیش گیرند.

شنا

شنا از نظر دکتر علی نعمتی یک منبع عمده آب درمانی است. بسیاری از شناگران نتایج عالی برای مدیریت درد فتق دیسک گزارش می‌دهند. شنا تمرین کاملی برای کل بدن است که می‌تواند توسط هر کسی در هر سنی انجام شود. با وجود اینکه شنا یکی از کارآمدترین فعالیت‌های تناسب اندام در جهان است، ورزشی بدون عوارض و ملایم است.شنا از ورزش های مفید برای دیسک کمر و بسیاری از کمر دردها می باشد فشار آب روی عضلات بدن باعث قوی و مستحکم شدن آنها می شود آب باعث کاهش وزن بدن می گردد و فشار وارد بر ستون فقرات کم می شود از طرفی آب در برابر حرکات بدن مقاومت می کند و انجام حرکات نیاز به قدرت بیشتری دارند. حرکات ورزشی برای دیسک کمر در آب را باید بدین گونه انجام داد، ابتدا به طور آرام وارد قسمت کم عمق استخر شوید و از شیرجه زدن و جهش در آب خودداری کنید سپس به طور آرام در آب قدم بزنید بعد به طرف پشت و از سمت چپ و راست در آب قدم بزنید و بعد از آن سعی کنید از جلو و سپس از پشت روی آب دراز بکشید.

فیزیوتراپی در استخر آب گرم

در اظهاراتی از دکتر علی نعمتی فیزیوتراپی را می‌توان در استخر آب گرمی که به طور مخصوص طراحی شده است، انجام داد. این روش باعث کاهش اثرات جاذبه می‌شود، حمایت بیشتری برای بدن بیمار فراهم می‌کند. فیزیوتراپی در استخر آب گرم فوق العاده تسکین دهنده است. فیزیوتراپی در آب عموما ملایم‌تر و قابل تحمل‌تر از تمرین‌های مشابه در زمین‌های خشک است. طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های ورزشی را می‌توان در استخر استفاده کرد و بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که با وجود ویژگی‌های تسکین دهنده موجود در آب، تمرین کاملی داشته باشند.

کاربرد آب درمانی در درمان مشکلات کمر و گردن

کاربرد آب درمانی از نظر دکتر علی نعمتی : هیدروتراپی از دوران باستان و از زمان‌های بسیار دور مورد توجه بوده و در آن از خاصیت شفابخشی آب استفاده می‌شده است. هیدروتراپی که به عنوان آب‌درمانی هم شناخته می‌شود، به کار گیری آب در طب فیزیکی و توان‌بخشی است.آب درمانی بر مبنای خواص شفابخشی آب و اثرات حرارتی و مکانیکی آن کار می‌کند. هیدروتراپی از واکنش بدن به فشار آب، محرک‌های گرما و سرما، احساسی که خود آب ایجاد می‌کند و استفاده مدام از گرما استفاده می‌کند. عصب‌ها کمک می‌کنند تا احساس‌ها از پوست وارد بدن شوند. تحریک سیستم ایمنی بدن، بهبود گردش جریان خون و دستگاه گوارش، تأثیر بر تولید هورمون‌های استرس، کاهش حساسیت بدن به درد و افزایش گردش جریان خون از دیگر خواص آب‌درمانی به شمار می‌روند.درد و فشار ممکن است باعث تغییرات مکانیکی در بدن شود که می‌تواند ضربان قلب و فشار خون را افزایش دهد. هیدروتراپی منظم به کاهش این علائم کمک کرده و باعث می‌شود که مفاصل ملتهب آرام شده و روند واکنش فشار کاهش یابد. این کار به ریلکس شدن و تحمل آسان‌تر درد می‌انجامد. مزایای هیدروتراپی عبارتند از: آب درمانی یک روش درمانی خوب برای از بین بردن و کاهش دردهای ناگهانی و طولانی مدت است. آب درمانی به طور چشمگیری فرایند دفع مواد زائد را که به سم‌زدایی کمک می‌کند افزایش می‌دهد. آب درمانی به کاهش گرفتکی و تنش عضلات کمک کرده و باعث شل شدن عضلات می‌شود. آب‌درمانی فعالیت‌های گوارشی و متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. در آب‌درمانی به سلول‌ها آب‌رسانی می‌شود و پوست و ماهیچه‌ها بهبود می‌یابند. آب‌درمانی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و بازده عملکرد آن را افزایش می‌دهد. آب‌درمانی خون‌رسانی را تحریک کرده و باعث بهبود عملکرد ارگان‌های داخلی بدن می‌شود. هیدروتراپی به بازسازی اندام آسیب دیده، درمان سوختگی‌ها، سرمازدگی، تب‌های پایین، التیام زخم و عضلات و مفاصل ملتهب، بهبود سر درد، روشن شدن رنگ پوست و کاهش درد زایمان کمک کرده و باعث شل شدن عضلات می‌شود.

ورزشهای مربوط به قوز کمر (کیفوز )

گزارشی از کیفوز و توضیحات مربوط به آن از دکتر علی نعمتی : آشکارترین علامت وجود قوز پشت یا گوژپشتی، هلالی شکل بودن پشت است. وجود قوس شدید در قسمت بالایی ستون فقرات، باعث خم شدن بالا تنه فرد به جلو می‌شود. ممکن است فرد مبتلا علاوه بر داشتن پشت خمیده شکل، علائم قوز کمر زیر را هم داشته باشد: • درد ملایم تا شدید در پشت • درد گرفتن پشت در هنگام حرکت • خستگی • وجود حساسیت به لمس و سفتی در ستون فقرات • رو به جلو خم شدن سر • درد سینه و مشکل تنفس (در موارد شدید) • بالاتر بودن یکی از شانه‌ها از دیگری • سفتی عضلات همسترینگ (عضلات پشت ران‌ها) همچنین پشت فرد، بسته به شدت قوز کمر و پشت هلالی بوده ستون فقرات، خمیده یا قوزدار نیز به نظر می‌رسد.

تمرینات مربوط به قوز کمر ( کیفوز )

ادامه گزارشات دکتر علی نعمتی در رابطه با کیفوز: آشکارترین علامت وجود قوز پشت یا گوژپشتی، هلالی شکل بودن پشت است. وجود قوس شدید در قسمت بالایی ستون فقرات، باعث خم شدن بالا تنه فرد به جلو می‌شود. ممکن است فرد مبتلا علاوه بر داشتن پشت خمیده شکل، علائم قوز کمر زیر را هم داشته باشد: • درد ملایم تا شدید در پشت • درد گرفتن پشت در هنگام حرکت • خستگی • وجود حساسیت به لمس و سفتی در ستون فقرات • رو به جلو خم شدن سر • درد سینه و مشکل تنفس (در موارد شدید) • بالاتر بودن یکی از شانه‌ها از دیگری • سفتی عضلات همسترینگ (عضلات پشت ران‌ها) همچنین پشت فرد، بسته به شدت قوز کمر و پشت هلالی بوده ستون فقرات، خمیده یا قوزدار نیز به نظر می‌رسد.

اسکولیوز : خم شدن ستون فقرات ازیک طرف

اسکولیوز و توضیحات مربوط به آن از دکتر علی نعمتی : اسکولیوز باعث خم شدن ستون فقرات از یک طرف می شود . این بیماری می تواند بر هر قسمت از ستون فقرات تاثیر بگذارد، اما شایع ترین مناطق در سطح قفسه سینه و قسمت تحتانی کمر است. اغلب در کودکان ظاهر می شود. در بیشتر موارد ، درمان لازم نیست، زیرا منحنی خود را با رشد اصلاح می کند. اما بر اساس میزان انحنای و سن کودک ،اغلب ترکیبی از استفاده از بریس و فیزیوتراپی توصیه می شود. تعداد بسیار کمی از بیماران مبتلا به اسکولیوز ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشند. عوارض اسکولیوز شامل درد مزمن،کمبودهای تنفسی و کاهش توانایی در ورزش است. فرد مبتلا به اسکولیوز یک منحنی C یا S در ستون فقرات خود خواهد داشت . ممکن است در هر سنی ظاهر شود، اما غالبا از سنین 10 تا 12 سالگی یا در دوران نوجوانی بروز می کند،اما شیرخواران نیز بعضی اوقات می توانند علایمی داشته باشند. دلایل تغییر شکل معمولا مشخص نیست، اما برخی از موارد با فلج مغزی،دیستروفی عضلانی،اسپینا بیفیدا یا نقص هنگام تولد مرتبط هستند . بیشترین کودکان مبتلا به اسکولیوز منحنی خفیفی دارند که نیازی به درمان ندارند. به افراد مبتلا نیز توصبه می شود که هر 6-4 ماه یا عکسبرداری XRAY چگونگی پیشرفت بیماری را چک کنند .هنگام تصمیم گیری در مورد گزینه های درمانی،پزشک فاکتورهای زیر را در نظر خواهد گرفت:جنس: زنان نسبت به مردان احتمالا اسکولیوز دارند که به تدریج بدتر می شوند . شدت منحنی:هر چه منحنی بزرگتر باشد،خطر بدتر شدن آن با گذشت زمان بیشتر میشود.منحنی های S شکل،که به آن منحنی های دوتایی نیز می گویند،به مرور زمان بدتر می شوند. منحنی های C به احتمال کمتری بدتر می شوند. موقعیت منحنی: منحنی که در قسمت مرکزی ستون فقرات قرار دارد،در مقایسه با منحنی های قسمت پایین یا بالایی احتمالا بدتر می شود. بلوغ استخوان : در صورت متوقف شدن آن پایین می آید در حالیکه استخوان ها هنوز در حال رشد هستند،بریس ها موثرتر هستند. گاهی اوقات برای اسکولیوز نوزادان گچ گرفتن مورد استفاده قرار می گیرد تا به ستون فقرات نوزاد کمک کند تا هنگام رشد،به وضعیت عادی خود برگردد. اگر بیمار دارای اسکولیوز متوسط باشد و استخوانها هنوز در حال رشد هستند،پزشک ممکن است یک بریس را توصیه کند. این کار باعث جلوگیری از خمیدگی بیشتر می شود، اما آن را درمان یا معکوس نمی کند.بریس ها معمولا در تمام مدت ،حتی شب ها،پوشیده می شوند.هرچه ساعت در روز بیمار بیشتر بریس را بپوشد اثربخشی بیشتری دارد.بریس معمولا کاری را که کودک می تواند انجام دهد محدود نمی کند. اگر کودک مایل به شرکت در فعالیت های بدنی باشد، می توان بریس را درآورد. وقتی استخوان ها از رشد خود متوقف می شوند، از بریس دیگر استفاده نمی شود. دو نوع بریس وجود دارد : ( Thoracolumbosacral orthosis ( TLSO از پلاستیک ساخته شده است و به گونه ای طراحی شده است که متناسب با منحنی های بدن قرار گیرد. معمولا در زیر لباس قابل مشاهده نیست. بریس میلواکی : این یک بریس کاملا پیچشی است و دارای یک حلقه گردن با استراحت برای چانه و قسمت پشت سر است. این نوع بریس فقط در مواردی استفاده می شود که TLSO امکان پذیر یا موثر نباشد. در یک مطالعه مشخص شده است ک در هنگام استفاده از بریس در افراد 10-15 ساله مبتلا به اسکولیوز ایدیوپاتیک، خطر بدتر شدن شرایط یا نیاز به عمل جراحی کاهش می یابد. علایم: اسکولیوز به طور معمول از نوزادی ا بزرگسالی آشکار می شود. علایم در بزرگسالان : شایع ترین شکل اسکولیوز در بزرگسالان ظاهر می شود. به اسکولیوز ایدیوپاتیک بزرگسالان معروف است.این بیماری می تواند کودکان را از سن 10 سالگی تحت تاثیر قرار دهد. " ایدیوپاتی " به این معنی است که هیچ دلیل شناخته شده ای وجود ندارد. علایم می تواند شامل این واقعیت باشد که : - سر کمی از مرکز خارج است. - دنده ها متقارن نیستند، بنابراین دنده ها ممکن است در سطوح مختلف باشند - یک باسن برجسته تر از دیگری است. - لباس شخص به درستی اویزان نمی شود. - یک شانه یا تیغه شانه بالاتر از دیگری است - ممکن است فرد به یک طرف تکیه دهد - طول نابرابر پاها علایم در نوزادان : در نوزادان علایم می تواند شامل موارد زیر باشد: - برآمدگی در یک طرف سینه - به طور مداوم به روی یک پهلو دراز بکشند ( در نوزادان ) - مشکلات قلب و ریه ها و منجر به تنگی نفس و درد قفسه سینه ( در موارد شدیدتر ) برخی از انواع اسکولیوز می تواند باعث کمر درد شود ، اما معمولا خیلی دردناک نیست. کمر درد در بزرگسالان مسن با اسکولیوز طولانی مدت شایع نیست. اگر فردی به دلیل اسکولیوز درمان نشود، ممکن است در زندگی بعدا دچار مشکلاتی شود مانند اختلال در عملکرد قلب و ریه. تمرینات برای بهبود وضعیت تمرین های مختلف ممکن است به اسکولیوز کمک کند، و مراکز مختلف استراتژی های مختلفی را پیشنهاد می کنند. با این حال ، همه آنها برای دستیابی به وضعیت طبیعی " ستون فقرات،قفس دنده،شانه ها و لگن، انجام ورزش را توصیه می کنند. در سال 2016، برخی محققان توضیح دادند که شواهد در حال رشد وجود دارد که نشان میدهد ورزش می تواند به درمان اسکولیوز کمک کند. با این حال ، برای یافتن اینکه کدام یک از تمرینات موثرترین هستند، کار بیشتری لازم است. عمل جراحی در موارد شدید،اسکولیوز می تواند با گذشت زمان پیشرفت کند. در این موارد،پزشک ممکن است فیوژن ستون فقرات را توصیه کند. این عمل جراحی منحنی ستون فقرات را کاهش داده و از بدتر شدن آن جلوگیری می کند. برای درمان جراحی از پلاتین استفاده می شود تا در حین بهبودی استخوان بخشی از ستون فقرات را مستقیم نگه دارند. این عمل 8-4 ساعت طول می کشد . بعد از عمل ، بیمارستان کودک را به یک بخش مراقبت های ویژه ( ICU ) منتقل می کند، در بیشتر موارد ، کودک در 24 ساعت از بخش مراقبت های ویژه خارج می شود، اما ممکن است مجبور شود برای یک هفته تا 10 روز در بیمارستان بماند. کودکان معمولا می توانند پس از 4-6 هفته به مدرسه بروند و تقریبا 1 سال بعد از عمل می توانند در ورزش شرکت کنند. در بعضی موارد، آنها ممکن است برای حمایت از ستون فقرات حدود 6 ماه به یک بریس پشتی احتیاج داشته باشند.

کیفوز :بخشی از ستون فقرات که بیش از حد منحنی باشد.

انحنای ستون فقرات انسان به بدن اجازه می دهد بسیاری از شوک ها و ضربه ها را در زندگی روزانه جذب کند.دکتر علی نعمتی گفتند این انحنا متناسب با جثه ی فرد است. و اگر بخشی از ستون فقرات بیش از حد منحنی باشد، ممکن است درد و محدودیت در تحرک ایجاد شود.چنین مشکلاتی در سنین جوانی با بیماری Scheuermann ، که به آن کیفوز Scheuermann نیز گفته می شود ، رخ می دهد. این بیماری به گرد شدن بیش از حد قسمت بالایی ستون فقرات و پشت منجر می شود.بیماری Scheuermann از مکررترین منابع کمردرد در جوانان است،که این درد بیشتر احتمال دارد به دنبال فعالیت یا عدم تحرک طولانی مدت باشد.اسمی که برای این بیماری استفاده شده است،از نام دکتر که اولین بار آن را توضیح داده است گرفته شده ممکن است بیماران و والدین آنها نام Scheuermann را برای سایر شرایطی که استفاده می شود ،بشنوند،مانندتغییر در فضای دیسک ستون فقرات کمری ، که معمولا به عنوان اختلال دیسک نوجوانان ( یا اختلال دیسکوژنتیک نوجوانان ) خوانده می شود. اصطلاحات دیگری که گاهی اوقات مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از : بیماری کالو و پوکی استخوان نوجوان .عمل جراحی معمولا جزء در موارد پیشرفته نیاز نیست. درمان های موثر اغلب شامل بریس و یک برنامه نظارت بر تمرینات برای افزایش انعطاف پذیری و کاهش درد است برای درک نحوه پیشرفت بیماری Scheuermann ، درک ساختار ستون فقرات فوقانی مفید است. مهره ها از نظر شکل کم و بیش استوانه ای هستند و برای نگه داشتن ستون فقرات در حالت عمودی قرار می گیرند. در بیماری Scheuermann ، یک ناهنجاری باعث می شود قسمت هایی از مهره ها در طی رشد رشد کودک ، با سرعت های مختلف رشد کنند . این اختلاف در سرعت رشد باعث می شود بعضی از مهره ها به صورت شیب دار در بیایند ستون فقرات به سمت جلو خم شود . بیماری Scheuermann اغلب در قسمت فوقانی کمر اتفاق می افتد،همچنین به آن ستون فقرات سینه ای نیز گفته می شود ، اما گهگاهی در ناحیه تحتانی کمر بروز می کند. هنگامی که این بیماری در پایین ستون فقرات کمری قرار دارد ، ناهنجاری معمولا آنقدر آشکار نیست، اما ناهنجاری پایین کمر معمولا باعث درد بیشتر ، محدودیت بیشتر در حرکات و افزایش احتمال ادامه بیماری در بزرگسالی می شود. بیماری شورمن قبل از بلوغ شروع می شود . مشخص نیست چه چیزی باعث رشد غیر طبیعی می شود . اما نظریه هایی وجود دارد که ممکن است استخوان در بعضی از نقاط آسیب دیده باشد یا اینکه ناحیه قبل از بلوغ ضعیف بوده باشند. تصور می شود که وراثت نقشی ایفا می کنند، اما ارتباط مستقیم آن مشخص نیست. اگر یک فرد جوان علایم بیماری را نشان دهد ، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند. علاوه بر چالش های سلامتی جسمی ، تاثیر روانشناختی می تواند قابل توجه باشد، زیرا این بیماری در مرحله ای مهمی از زندگی اتفاق میافتد.تاخیر در مراقبت های پزشکی میتواند باعث هزینه سنگین در طولانی مدت شود. کسانی که بعنوان نوجوان تحت درمان قرار نمی گیرند ممکن است در بزرگسالی با درد قابل توجهی روبرو شوند. گاهی اوقات تاخیر در تشخیص و درمان با این باور اشتباه ایجاد می شود که ناهنجاری ناشی از وضعیت ضعف است. چنین مواردی به عنوان کیفوز خلفی شناخته می شود ، شرایطی که عضلات ضعیف را درگیر میکند ، با این حال افراد مبتلا به این بیماری دارای ناهنجاری اسکلتی هستند و به راحتی نمی توانند ستون فقرات خود را صاف کنند . تشخیص معمولا دلیل مراجعه به پزشک ظاهر ایجاد شده و گوژپشتی است.معاینات کمر در مدرسه نیز به تشخیص این بیماری کمک می کند. علایم بیشتر در بازه سنی 15-10 سالگی رخ میدهد.علایم شایع عبارتند از :خستگی و سفتی عضلات،خصوصا بعد از یک روز نشستن در کلاس قرمزی روی پوست جایی که انحنای آن برجسته تر است و در مقابل پشت صندلی مالیده می شود . درد ناشی از فعالیت هایی که شامل پیچ خوردگی ، خم شدن یا قوس عقب مانند می شود ، مانند شرکت در ژیمناستیک ،اسکیت بازی، رقص یا سایر ورزشهایی ک به این نوع حرکات نیاز دارند، بدتر می شود . اسپاسم عضلانی یا گرفتگی عضلات حین ورزش دشوار ، کمردرد که ممکن است بیاید و برود ،انعطاف پذیری محدود ، احساس عدم تعادل ، آسیب شدید و جدی در این بیماری معمولا اتفاق نمی افتد اما در موارد بسیار شدید خمیدگی رو به جلو ستون فقرات می تواند باعث فشار بر ریه ها و کاهش ظرفیت تنفسی شود . میزان انحنای این بیماری با درجات اندازه گیری می شود ، بیماری کیفوز معمولا در صورت تشخیص بیماری در موارد زیر است : - انحنای 45 درجه یا بیشتر - سه یا بیشتر مهره های مجاور خمیدگی داشته باشند به نحوی که هر مهره حداقل 5 درجه خمیدگی داشته باشد تشخیص بیماری Scheuermann بر اساس معاینه جسمی - از جمله مشاهده وضعیت ایستادن و تجزیه و نحلیل اشعه X و هر آزمایش تصویربرداری مورد نیاز دیگر انجام می شود . مشاهده ی وضعیت انحنای ستون فقرات در حین انجام فعالیت از عوامل مهم در معاینه و تصمیم گیری پزشک می باشند . عکس برداری به وسیله ی اشعه X نیز بهترین راه برای بررسی و ارزشیابی این بیماران می باشد که به وسیله ی آن میتوان میزان انحنا را نیز اندازه گیری کرد . درمان معالجه بیماری Scheuermann بستگی به وضعیت فرد دارد. چندین عامل تعیین کننده بهترین درمان شامل موارد زیر است : - شدت انحنای پشت - میزان انعطاف پذیری در منطقه - آیا انتظار می رود فرد به رشد خود ادامه دهد. - نگرانی در مورد ظاهر - ترجیحات بیمار با در نظر گرفتن روشهای درمانی بیماری Scheuermann درک آناتومی کمر یا ستون فقرات سینه مفید است . ستون فقرات انسان برای خم شدن طراحی شده است اما اگر انحنای آن 45درجه یا بیشتر برسد، غیر طبیعی است. ادامه دار بودن احنای غیر طبیعی می تواند باعث درد و گسستگی قابل ملاحظه ای در طول زمان شود . جوانی با انحنای جزءی که هنوز در حال رشد است و هیچ نشانه ای از وخامت انحنای خود نشان نمی دهد و درد خفیف یا بدون درد دارد ممکن است نیازی به مداخله نداشته باشد. در عوض ، فرد می تواند توسط پزشک تحت نظر گرفته شود و تحت آزمایش اشعه x یا سایر آزمایشات قرار گیرد تا انحنا را ردیابی کند. اگر انحنای بدتر شود درمان فعال تر توصیه می شود. در مواردی که شدت بیماری بیشتر است اما هنوز فرصت رشد در بیمار وجود دارد ، بریس های کمری توصیه و تجویز می شوند که با صاف نگه داشتن کمر می توانند باعث کاهش درد شوند. در این افراد ورزش های هوازی که شدت بالایی نداشته باشند به تقویت عضلات کمری و صاف تر شدن انحنای کمری کمک می کنند . در موارد شدید این بیماری که بیمار درد شدیدی دارد و یا از لحاظ ظاهری انحنای بسیاری دارد درمان جراحی از طریق فیکس کردن مهره ها با پلاتین توصیه می شود هدف درمان جراحی کاهش انحنای غیرعادی کمری و همچنین کاهش درد می باشد.

کیفوز :بخشی از ستون فقرات که بیش از حد منحنی باشد.

انحنای ستون فقرات انسان به بدن اجازه می دهد بسیاری از شوک ها و ضربه ها را در زندگی روزانه جذب کند. دکتر علی نعمتی گفتند. این انحنا متناسب با جثه ی فرد است. و اگر بخشی از ستون فقرات بیش از حد منحنی باشد، ممکن است درد و محدودیت در تحرک ایجاد شود.چنین مشکلاتی در سنین جوانی با بیماری Scheuermann ، که به آن کیفوز Scheuermann نیز گفته می شود ، رخ می دهد. این بیماری به گرد شدن بیش از حد قسمت بالایی ستون فقرات و پشت منجر می شود.بیماری Scheuermann از مکررترین منابع کمردرد در جوانان است،که این درد بیشتر احتمال دارد به دنبال فعالیت یا عدم تحرک طولانی مدت باشد.اسمی که برای این بیماری استفاده شده است،از نام دکتر که اولین بار آن را توضیح داده است گرفته شده ممکن است بیماران و والدین آنها نام Scheuermann را برای سایر شرایطی که استفاده می شود ،بشنوند،مانندتغییر در فضای دیسک ستون فقرات کمری ، که معمولا به عنوان اختلال دیسک نوجوانان ( یا اختلال دیسکوژنتیک نوجوانان ) خوانده می شود. اصطلاحات دیگری که گاهی اوقات مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از : بیماری کالو و پوکی استخوان نوجوان .عمل جراحی معمولا جزء در موارد پیشرفته نیاز نیست. درمان های موثر اغلب شامل بریس و یک برنامه نظارت بر تمرینات برای افزایش انعطاف پذیری و کاهش درد است برای درک نحوه پیشرفت بیماری Scheuermann ، درک ساختار ستون فقرات فوقانی مفید است. مهره ها از نظر شکل کم و بیش استوانه ای هستند و برای نگه داشتن ستون فقرات در حالت عمودی قرار می گیرند. در بیماری Scheuermann ، یک ناهنجاری باعث می شود قسمت هایی از مهره ها در طی رشد رشد کودک ، با سرعت های مختلف رشد کنند . این اختلاف در سرعت رشد باعث می شود بعضی از مهره ها به صورت شیب دار در بیایند ستون فقرات به سمت جلو خم شود . بیماری Scheuermann اغلب در قسمت فوقانی کمر اتفاق می افتد،همچنین به آن ستون فقرات سینه ای نیز گفته می شود ، اما گهگاهی در ناحیه تحتانی کمر بروز می کند. هنگامی که این بیماری در پایین ستون فقرات کمری قرار دارد ، ناهنجاری معمولا آنقدر آشکار نیست، اما ناهنجاری پایین کمر معمولا باعث درد بیشتر ، محدودیت بیشتر در حرکات و افزایش احتمال ادامه بیماری در بزرگسالی می شود. بیماری شورمن قبل از بلوغ شروع می شود . مشخص نیست چه چیزی باعث رشد غیر طبیعی می شود . اما نظریه هایی وجود دارد که ممکن است استخوان در بعضی از نقاط آسیب دیده باشد یا اینکه ناحیه قبل از بلوغ ضعیف بوده باشند. تصور می شود که وراثت نقشی ایفا می کنند، اما ارتباط مستقیم آن مشخص نیست. اگر یک فرد جوان علایم بیماری را نشان دهد ، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند. علاوه بر چالش های سلامتی جسمی ، تاثیر روانشناختی می تواند قابل توجه باشد، زیرا این بیماری در مرحله ای مهمی از زندگی اتفاق میافتد.تاخیر در مراقبت های پزشکی میتواند باعث هزینه سنگین در طولانی مدت شود. کسانی که بعنوان نوجوان تحت درمان قرار نمی گیرند ممکن است در بزرگسالی با درد قابل توجهی روبرو شوند.

کیفوز :بخشی از ستون فقرات که بیش از حد منحنی باشد.

انحنای ستون فقرات انسان به بدن اجازه می دهد بسیاری از شوک ها و ضربه ها را در زندگی روزانه جذب کند. دکتر علی نعمتی گفتند: این انحنا متناسب با جثه ی فرد است. و اگر بخشی از ستون فقرات بیش از حد منحنی باشد، ممکن است درد و محدودیت در تحرک ایجاد شود.چنین مشکلاتی در سنین جوانی با بیماری Scheuermann ، که به آن کیفوز Scheuermann نیز گفته می شود ، رخ می دهد. این بیماری به گرد شدن بیش از حد قسمت بالایی ستون فقرات و پشت منجر می شود.بیماری Scheuermann از مکررترین منابع کمردرد در جوانان است،که این درد بیشتر احتمال دارد به دنبال فعالیت یا عدم تحرک طولانی مدت باشد.اسمی که برای این بیماری استفاده شده است،از نام دکتر که اولین بار آن را توضیح داده است گرفته شده ممکن است بیماران و والدین آنها نام Scheuermann را برای سایر شرایطی که استفاده می شود ،بشنوند،مانندتغییر در فضای دیسک ستون فقرات کمری ، که معمولا به عنوان اختلال دیسک نوجوانان ( یا اختلال دیسکوژنتیک نوجوانان ) خوانده می شود. اصطلاحات دیگری که گاهی اوقات مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از : بیماری کالو و پوکی استخوان نوجوان .عمل جراحی معمولا جزء در موارد پیشرفته نیاز نیست. درمان های موثر اغلب شامل بریس و یک برنامه نظارت بر تمرینات برای افزایش انعطاف پذیری و کاهش درد است برای درک نحوه پیشرفت بیماری Scheuermann ، درک ساختار ستون فقرات فوقانی مفید است. مهره ها از نظر شکل کم و بیش استوانه ای هستند و برای نگه داشتن ستون فقرات در حالت عمودی قرار می گیرند. در بیماری Scheuermann ، یک ناهنجاری باعث می شود قسمت هایی از مهره ها در طی رشد رشد کودک ، با سرعت های مختلف رشد کنند . این اختلاف در سرعت رشد باعث می شود بعضی از مهره ها به صورت شیب دار در بیایند ستون فقرات به سمت جلو خم شود . بیماری Scheuermann اغلب در قسمت فوقانی کمر اتفاق می افتد،همچنین به آن ستون فقرات سینه ای نیز گفته می شود ، اما گهگاهی در ناحیه تحتانی کمر بروز می کند. هنگامی که این بیماری در پایین ستون فقرات کمری قرار دارد ، ناهنجاری معمولا آنقدر آشکار نیست، اما ناهنجاری پایین کمر معمولا باعث درد بیشتر ، محدودیت بیشتر در حرکات و افزایش احتمال ادامه بیماری در بزرگسالی می شود. بیماری شورمن قبل از بلوغ شروع می شود . مشخص نیست چه چیزی باعث رشد غیر طبیعی می شود . اما نظریه هایی وجود دارد که ممکن است استخوان در بعضی از نقاط آسیب دیده باشد یا اینکه ناحیه قبل از بلوغ ضعیف بوده باشند. تصور می شود که وراثت نقشی ایفا می کنند، اما ارتباط مستقیم آن مشخص نیست.

ورتبروپلاستی: برای درمان شکستگی های ستون فقرات

ورتبروپلاستی و توضیحاتی در مورد آن از جانب دکتر علی نعمتی : یکی از مشکلات افراد مسن مبتلا به پوکی استخوان یا استئوپروز شکستگی مهره ها در ستون فقرات است. این شکستگی ها معمولا بدون وارد شدن ضربه شدید و در حین انجام کارهای روزمره ایجاد می شود و تنها علامت آن کمر درد است. بتدریج و در طی چند سال این شکستگی های مکرر موجب قوز کمر فرد می شود.عمل ورتبروپلاستی Vertebroplasty می تواند بعد از شکسته شدن مهره مجددا قدرت آن را به حالت قبل از شکستگی برگردانده و درد ناشی ار شکستگی را از بین ببرد.

حرکات ورزشی مربوط به ستون فقرات

بروشور ورزشی بیماران دکتر علی نعمتی که می توانند ورزشهای مربوطه را انجام دهند وضعیت بدنی ضعیف در نشستن از علت های اصلی کمردرد و گردن درد است . نشستن بدون حمایت کمر ( صندلی های بدون پشتی )، گذاشتن و برداشتن اشیاء در نقاط دور از دسترس، بالای سر و روی میز و به فاصله زیاد از کمر و تنه. وضعیت بدنی خیلی پایین و دور بودن میزکار،چرخاندن و پیچاندن کمر در هنگام بلندکردن بار یا نگه داشتن اشیاء سنگین یا انجام برخی کارهای معمول روزانه ، سرخوردن و زمین خوردن در اثر راه رفتن در سطوح لغزنده و ... ایستادن در یک وضعیت برای مدت طولانی ، عدم تحرک کافی و عدم اصلاح روش زندگی . درگیری های دیسک های کمر ، آرتروز ، بیماریهای روماتیسمی ، ضعف عضلات کمر یا شکم، کشیدن ناگهانی عضلات و پوکی استخوان از جمله علل کمردرد هستند. بنابراین می توان با پوشیدن کفش راحت و طبی ،درست نشستن و ایستادن صحیح ، انتخاب تشک خواب مناسب ، کاهش وزن و تغذیه مناسب،ورزش منظم مانع از بروز کمردرد و گردن درد شد.

حرکات ورزشی مربوط به ستون فقرات

بروشور ورزشی بیماران دکتر علی نعمتی که می توانند ورزشهای مربوطه را انجام دهند وضعیت بدنی ضعیف در نشستن از علت های اصلی کمردرد و گردن درد است . نشستن بدون حمایت کمر ( صندلی های بدون پشتی )، گذاشتن و برداشتن اشیاء در نقاط دور از دسترس، بالای سر و روی میز و به فاصله زیاد از کمر و تنه. وضعیت بدنی خیلی پایین و دور بودن میزکار،چرخاندن و پیچاندن کمر در هنگام بلندکردن بار یا نگه داشتن اشیاء سنگین یا انجام برخی کارهای معمول روزانه ، سرخوردن و زمین خوردن در اثر راه رفتن در سطوح لغزنده و ... ایستادن در یک وضعیت برای مدت طولانی ، عدم تحرک کافی و عدم اصلاح روش زندگی . درگیری های دیسک های کمر ، آرتروز ، بیماریهای روماتیسمی ، ضعف عضلات کمر یا شکم، کشیدن ناگهانی عضلات و پوکی استخوان از جمله علل کمردرد هستند. بنابراین می توان با پوشیدن کفش راحت و طبی ،درست نشستن و ایستادن صحیح ، انتخاب تشک خواب مناسب ، کاهش وزن و تغذیه مناسب،ورزش منظم مانع از بروز کمردرد و گردن درد شد.

آنچه بیماران باید بعد از عمل جراحی دیسک کمر بدانند

بروشور ورزشی بیماران دکتر علی نعمتی که می توانند ورزشهای مربوطه را انجام دهند بیشتر مشکلات مربوط به دیسک بر اثر زندگی بی تحرک ایجاد می شود. بیمارانی که اضافه وزن دارند ، افرادی که ناچارند به خاطر شغلشان مدت های زیاد بنشینند یا بایستند، افرادی که حالت بدنی نامناسب دارند و کسانی به صورت نادرست اجسام را بلند می کنند در معرض ابتلا به بیماریهای دیسک و ستون فقرات قرار دارندهمه افراد ذکر شده از یک وجه مشترکی برخوردارند.عضلاتشان در ناحیه ی کمر کم توان و ضعیف است.هدف از این ورزشها بعد از عمل جراحی قدرت بخشیدن به عضلات ناحیه کمر است تا ستون فقرات را بهتر نگه دارد

آنچه بیماران باید بعد از عمل جراحی دیسک کمر بدانند

بروشور ورزشی بیماران دکتر علی نعمتی که می توانند ورزشهای مربوطه را انجام دهند بیشتر مشکلات مربوط به دیسک بر اثر زندگی بی تحرک ایجاد می شود. بیمارانی که اضافه وزن دارند ، افرادی که ناچارند به خاطر شغلشان مدت های زیاد بنشینند یا بایستند، افرادی که حالت بدنی نامناسب دارند و کسانی به صورت نادرست اجسام را بلند می کنند در معرض ابتلا به بیماریهای دیسک و ستون فقرات قرار دارندهمه افراد ذکر شده از یک وجه مشترکی برخوردارند.عضلاتشان در ناحیه ی کمر کم توان و ضعیف است.هدف از این ورزشها بعد از عمل جراحی قدرت بخشیدن به عضلات ناحیه کمر است تا ستون فقرات را بهتر نگه دارد

ورزشهای مربوط به کمر درد

یکی از علل مهم کمردرد ضعف عضلات اطراف ستون مهره و شکم است. بنابرین تقویت این عضلات میتوانند درد بهبود کمر درد موثر باشند. این نرمش ها برای تقویت عضلات و نیز برای کشش عضلات و لیگامان های کوتاه شده میباشند .زیرا در اثر کم تحرکی بتدریج لیگامان ها کوتاه میشوند ..افرادی که دچار کمر درد هستند نمی توانند ورزشهای افراد عادی را انجام دهند و این مساله باعث تحلیل عضلات و ضعیف شدن آنها میشود در نتیجه بیماریهای کمر دیرتر بهبود میابند دکتر علی نعمتی گفتند این ورزش ها برای بیمارانی طراحی شده است که دچار درد کمر هستند .

ورزشهای مربوط به کمر درد

یکی از علل مهم کمردرد ضعف عضلات اطراف ستون مهره و شکم است. بنابرین تقویت این عضلات میتوانند درد بهبود کمر درد موثر باشند. این نرمش ها برای تقویت عضلات و نیز برای کشش عضلات و لیگامان های کوتاه شده میباشند .زیرا در اثر کم تحرکی بتدریج لیگامان ها کوتاه میشوند ..افرادی که دچار کمر درد هستند نمی توانند ورزشهای افراد عادی را انجام دهند و این مساله باعث تحلیل عضلات و ضعیف شدن آنها میشود در نتیجه بیماریهای کمر دیرتر بهبود میابند . دکتر علی نعمتی گفتند این ورزش ها برای بیمارانی طراحی شده است که دچار درد کمر هستند . ا

ورزشهای مربوط به کمر درد

یکی از علل مهم کمردرد ضعف عضلات اطراف ستون مهره و شکم است. بنابرین تقویت این عضلات میتوانند درد بهبود کمر درد موثر باشند. این نرمش ها برای تقویت عضلات و نیز برای کشش عضلات و لیگامان های کوتاه شده میباشند .زیرا در اثر کم تحرکی بتدریج لیگامان ها کوتاه میشوند ..افرادی که دچار کمر درد هستند نمی توانند ورزشهای افراد عادی را انجام دهند و این مساله باعث تحلیل عضلات و ضعیف شدن آنها میشود در نتیجه بیماریهای کمر دیرتر بهبود میابند . دکتر علی نعمتی گفتند : این ورزش ها برای بیمارانی طراحی شده است که دچار درد کمر هستند .

ورزش های مربوط به کمر درد

یکی از علل مهم کمردرد ضعف عضلات اطراف ستون مهره و شکم است. بنابرین تقویت این عضلات میتوانند درد بهبود کمر درد موثر باشند. این نرمش ها برای تقویت عضلات و نیز برای کشش عضلات و لیگامان های کوتاه شده میباشند .زیرا در اثر کم تحرکی بتدریج لیگامان ها کوتاه میشوند ..افرادی که دچار کمر درد هستند نمی توانند ورزشهای افراد عادی را انجام دهند و این مساله باعث تحلیل عضلات و ضعیف شدن آنها میشود در نتیجه بیماریهای کمر دیرتر بهبود میابند .دکتر علی نعمتی گفتند : این ورزش ها برای بیمارانی طراحی شده است که دچار درد کمر هستند .

ورزشهای مربوط به درد دنبالچه

به گفته ی دکتر علی نعمتی مهم‌ترین عامل در بروز درد دنبالچه مربوط به نیمه‌ دررفتگی‌های استخوان دنبالچه و نداشتن ثبات این استخوان و حرکت بیش‌ از حد آن است.معمولا درد در این ناحیه به جایی انتشار نمی‌یابد اما گاهی با کمردرد یا درد باسن و کشاله ران همراه می‌شود و با نشستن یا بلند شدن از حالت نشسته افزایش می‌یابد. گاهی هم ممکن است بدون سابقه آسیب، فرد در پی مسافرت‌های مکرر به‌خصوص با وسایل نقلیه عمومی در این ناحیه احساس درد کند. از دیگر عوامل موثر در بروز این درد، چاقی است. افزایش شاخص توده بدنی، بروز درد دنبالچه را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد و این مساله ممکن است به علت کاهش چرخش لگن درحال نشستن باشد. درمان این بیماری طیف وسیعی از درمان‌ها شامل درمان‌های دارویی، فیزیوتراپی و حتی جراحی را شامل می‌شود. علایم درد دنبالچه * درد شدید و ناگهانی وقتی بیمار از حالت نشسته بلند می شود. منشا این درد به علت عملکرد عضلاتی است که به دنبالچه چسبیده اند و موقع برخاستن منقبض شده و دنبالچه را حرکت می دهند. گاهی اوقات بیمار بر اثر نشستن روی محل سفت درد ندارد و درد در موقع نشستن روی محل نرم بوجود میاید. در این بیماران دنبالچه قابلیت تحرک زیادی دارد. در حالت معمول در هنگام نشستن روی زمین، تماس زمین با دو استخوان در دو طرف و زیر لگن به نام ایسکیوم است. در موقع نشستن روی محل نرم، به عوض اینکه نیروی از محل نشستن مستقیما به لگن خاصره وارد شود به دنبالچه وارد میشود و اگر دنبالچه فرد قابلیت حرکت زیاد داشته باشد بر اثر فشار محل نشستن حرکت کرده و این حرکت موجب درد می شود. * درد در موقع اجابت مزاج * وقتی بیمار در حالت نشسته به پشت لم می دهد درد بیشتر می شود و بیمار ترجیح می دهد در موقع نشستن بیشتر به جلو خم شود. علت اینست که موقع لم دادن به عقب فشار بیشتری به استخوان دنبالچه وارد می شود. * درد عمقی که ممکن است همیشه در ناحیه دنبالچه احساس شود * فشار با انگشت به ناحیه دنبالچه دردناک است * درد ممکن است به ران ها تیر بکشد * درد ممکن است در حین عادت ماهانه افزایش یابد * ممکن است فرد احساس کند محل نشستن وی ناپایدار است اگر بیماری مدت طولانی ادامه یابد بیمار ممکن است به علت ترس از نشستن و به علت ایستادن طولانی دچار درد در کف پاها شود. بیمار ممکن است به علت بد نشستن روی صندلی (برای کاهش دادن درد دنبالچه) دچار کمر درد شود. کم خوابی و اضطراب و افسردگی هم میتواند از عوارض ابتلا دراز مدت به این بیماری باشد.

ورزشهای مربوط به درد دنبالچه

به گفته ی دکتر علی نعمتی مهم‌ترین عامل در بروز درد دنبالچه مربوط به نیمه‌ دررفتگی‌های استخوان دنبالچه و نداشتن ثبات این استخوان و حرکت بیش‌ از حد آن است.معمولا درد در این ناحیه به جایی انتشار نمی‌یابد اما گاهی با کمردرد یا درد باسن و کشاله ران همراه می‌شود و با نشستن یا بلند شدن از حالت نشسته افزایش می‌یابد. گاهی هم ممکن است بدون سابقه آسیب، فرد در پی مسافرت‌های مکرر به‌خصوص با وسایل نقلیه عمومی در این ناحیه احساس درد کند. از دیگر عوامل موثر در بروز این درد، چاقی است. افزایش شاخص توده بدنی، بروز درد دنبالچه را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد و این مساله ممکن است به علت کاهش چرخش لگن درحال نشستن باشد. درمان این بیماری طیف وسیعی از درمان‌ها شامل درمان‌های دارویی، فیزیوتراپی و حتی جراحی را شامل می‌شود. علایم درد دنبالچه * درد شدید و ناگهانی وقتی بیمار از حالت نشسته بلند می شود. منشا این درد به علت عملکرد عضلاتی است که به دنبالچه چسبیده اند و موقع برخاستن منقبض شده و دنبالچه را حرکت می دهند. گاهی اوقات بیمار بر اثر نشستن روی محل سفت درد ندارد و درد در موقع نشستن روی محل نرم بوجود میاید. در این بیماران دنبالچه قابلیت تحرک زیادی دارد. در حالت معمول در هنگام نشستن روی زمین، تماس زمین با دو استخوان در دو طرف و زیر لگن به نام ایسکیوم است. در موقع نشستن روی محل نرم، به عوض اینکه نیروی از محل نشستن مستقیما به لگن خاصره وارد شود به دنبالچه وارد میشود و اگر دنبالچه فرد قابلیت حرکت زیاد داشته باشد بر اثر فشار محل نشستن حرکت کرده و این حرکت موجب درد می شود. * درد در موقع اجابت مزاج * وقتی بیمار در حالت نشسته به پشت لم می دهد درد بیشتر می شود و بیمار ترجیح می دهد در موقع نشستن بیشتر به جلو خم شود. علت اینست که موقع لم دادن به عقب فشار بیشتری به استخوان دنبالچه وارد می شود. * درد عمقی که ممکن است همیشه در ناحیه دنبالچه احساس شود * فشار با انگشت به ناحیه دنبالچه دردناک است * درد ممکن است به ران ها تیر بکشد * درد ممکن است در حین عادت ماهانه افزایش یابد * ممکن است فرد احساس کند محل نشستن وی ناپایدار است اگر بیماری مدت طولانی ادامه یابد بیمار ممکن است به علت ترس از نشستن و به علت ایستادن طولانی دچار درد در کف پاها شود. بیمار ممکن است به علت بد نشستن روی صندلی (برای کاهش دادن درد دنبالچه) دچار کمر درد شود. کم خوابی و اضطراب و افسردگی هم میتواند از عوارض ابتلا دراز مدت به این بیماری باشد.

روشهای درمان درد دنبالچه

به گفته ی دکتر علی نعمتی : مهم‌ترین عامل در بروز درد دنبالچه مربوط به نیمه‌ دررفتگی‌های استخوان دنبالچه و نداشتن ثبات این استخوان و حرکت بیش‌ از حد آن است.معمولا درد در این ناحیه به جایی انتشار نمی‌یابد اما گاهی با کمردرد یا درد باسن و کشاله ران همراه می‌شود و با نشستن یا بلند شدن از حالت نشسته افزایش می‌یابد. گاهی هم ممکن است بدون سابقه آسیب، فرد در پی مسافرت‌های مکرر به‌خصوص با وسایل نقلیه عمومی در این ناحیه احساس درد کند. از دیگر عوامل موثر در بروز این درد، چاقی است. افزایش شاخص توده بدنی، بروز درد دنبالچه را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد و این مساله ممکن است به علت کاهش چرخش لگن درحال نشستن باشد. درمان این بیماری طیف وسیعی از درمان‌ها شامل درمان‌های دارویی، فیزیوتراپی و حتی جراحی را شامل می‌شود. علایم درد دنبالچه * درد شدید و ناگهانی وقتی بیمار از حالت نشسته بلند می شود. منشا این درد به علت عملکرد عضلاتی است که به دنبالچه چسبیده اند و موقع برخاستن منقبض شده و دنبالچه را حرکت می دهند. گاهی اوقات بیمار بر اثر نشستن روی محل سفت درد ندارد و درد در موقع نشستن روی محل نرم بوجود میاید. در این بیماران دنبالچه قابلیت تحرک زیادی دارد. در حالت معمول در هنگام نشستن روی زمین، تماس زمین با دو استخوان در دو طرف و زیر لگن به نام ایسکیوم است. در موقع نشستن روی محل نرم، به عوض اینکه نیروی از محل نشستن مستقیما به لگن خاصره وارد شود به دنبالچه وارد میشود و اگر دنبالچه فرد قابلیت حرکت زیاد داشته باشد بر اثر فشار محل نشستن حرکت کرده و این حرکت موجب درد می شود. * درد در موقع اجابت مزاج * وقتی بیمار در حالت نشسته به پشت لم می دهد درد بیشتر می شود و بیمار ترجیح می دهد در موقع نشستن بیشتر به جلو خم شود. علت اینست که موقع لم دادن به عقب فشار بیشتری به استخوان دنبالچه وارد می شود. * درد عمقی که ممکن است همیشه در ناحیه دنبالچه احساس شود * فشار با انگشت به ناحیه دنبالچه دردناک است * درد ممکن است به ران ها تیر بکشد * درد ممکن است در حین عادت ماهانه افزایش یابد * ممکن است فرد احساس کند محل نشستن وی ناپایدار است اگر بیماری مدت طولانی ادامه یابد بیمار ممکن است به علت ترس از نشستن و به علت ایستادن طولانی دچار درد در کف پاها شود. بیمار ممکن است به علت بد نشستن روی صندلی (برای کاهش دادن درد دنبالچه) دچار کمر درد شود. کم خوابی و اضطراب و افسردگی هم میتواند از عوارض ابتلا دراز مدت به این بیماری باشد.

روشهای درمان درد دنبالچه

به گفته دکتر علی نعمتی : مهم‌ترین عامل در بروز درد دنبالچه مربوط به نیمه‌ دررفتگی‌های استخوان دنبالچه و نداشتن ثبات این استخوان و حرکت بیش‌ از حد آن است.معمولا درد در این ناحیه به جایی انتشار نمی‌یابد اما گاهی با کمردرد یا درد باسن و کشاله ران همراه می‌شود و با نشستن یا بلند شدن از حالت نشسته افزایش می‌یابد. گاهی هم ممکن است بدون سابقه آسیب، فرد در پی مسافرت‌های مکرر به‌خصوص با وسایل نقلیه عمومی در این ناحیه احساس درد کند. از دیگر عوامل موثر در بروز این درد، چاقی است. افزایش شاخص توده بدنی، بروز درد دنبالچه را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد و این مساله ممکن است به علت کاهش چرخش لگن درحال نشستن باشد. درمان این بیماری طیف وسیعی از درمان‌ها شامل درمان‌های دارویی، فیزیوتراپی و حتی جراحی را شامل می‌شود. علایم درد دنبالچه * درد شدید و ناگهانی وقتی بیمار از حالت نشسته بلند می شود. منشا این درد به علت عملکرد عضلاتی است که به دنبالچه چسبیده اند و موقع برخاستن منقبض شده و دنبالچه را حرکت می دهند. گاهی اوقات بیمار بر اثر نشستن روی محل سفت درد ندارد و درد در موقع نشستن روی محل نرم بوجود میاید. در این بیماران دنبالچه قابلیت تحرک زیادی دارد. در حالت معمول در هنگام نشستن روی زمین، تماس زمین با دو استخوان در دو طرف و زیر لگن به نام ایسکیوم است. در موقع نشستن روی محل نرم، به عوض اینکه نیروی از محل نشستن مستقیما به لگن خاصره وارد شود به دنبالچه وارد میشود و اگر دنبالچه فرد قابلیت حرکت زیاد داشته باشد بر اثر فشار محل نشستن حرکت کرده و این حرکت موجب درد می شود. * درد در موقع اجابت مزاج * وقتی بیمار در حالت نشسته به پشت لم می دهد درد بیشتر می شود و بیمار ترجیح می دهد در موقع نشستن بیشتر به جلو خم شود. علت اینست که موقع لم دادن به عقب فشار بیشتری به استخوان دنبالچه وارد می شود. * درد عمقی که ممکن است همیشه در ناحیه دنبالچه احساس شود * فشار با انگشت به ناحیه دنبالچه دردناک است * درد ممکن است به ران ها تیر بکشد * درد ممکن است در حین عادت ماهانه افزایش یابد * ممکن است فرد احساس کند محل نشستن وی ناپایدار است اگر بیماری مدت طولانی ادامه یابد بیمار ممکن است به علت ترس از نشستن و به علت ایستادن طولانی دچار درد در کف پاها شود. بیمار ممکن است به علت بد نشستن روی صندلی (برای کاهش دادن درد دنبالچه) دچار کمر درد شود. کم خوابی و اضطراب و افسردگی هم میتواند از عوارض ابتلا دراز مدت به این بیماری باشد.

روشهای درمان درد دنبالچه

به گفته ی دکتر علی نعمتی مهم‌ترین عامل در بروز درد دنبالچه مربوط به نیمه‌ دررفتگی‌های استخوان دنبالچه و نداشتن ثبات این استخوان و حرکت بیش‌ از حد آن است.معمولا درد در این ناحیه به جایی انتشار نمی‌یابد اما گاهی با کمردرد یا درد باسن و کشاله ران همراه می‌شود و با نشستن یا بلند شدن از حالت نشسته افزایش می‌یابد. گاهی هم ممکن است بدون سابقه آسیب، فرد در پی مسافرت‌های مکرر به‌خصوص با وسایل نقلیه عمومی در این ناحیه احساس درد کند. از دیگر عوامل موثر در بروز این درد، چاقی است. افزایش شاخص توده بدنی، بروز درد دنبالچه را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد و این مساله ممکن است به علت کاهش چرخش لگن درحال نشستن باشد. درمان این بیماری طیف وسیعی از درمان‌ها شامل درمان‌های دارویی، فیزیوتراپی و حتی جراحی را شامل می‌شود. علایم درد دنبالچه * درد شدید و ناگهانی وقتی بیمار از حالت نشسته بلند می شود. منشا این درد به علت عملکرد عضلاتی است که به دنبالچه چسبیده اند و موقع برخاستن منقبض شده و دنبالچه را حرکت می دهند. گاهی اوقات بیمار بر اثر نشستن روی محل سفت درد ندارد و درد در موقع نشستن روی محل نرم بوجود میاید. در این بیماران دنبالچه قابلیت تحرک زیادی دارد. در حالت معمول در هنگام نشستن روی زمین، تماس زمین با دو استخوان در دو طرف و زیر لگن به نام ایسکیوم است. در موقع نشستن روی محل نرم، به عوض اینکه نیروی از محل نشستن مستقیما به لگن خاصره وارد شود به دنبالچه وارد میشود و اگر دنبالچه فرد قابلیت حرکت زیاد داشته باشد بر اثر فشار محل نشستن حرکت کرده و این حرکت موجب درد می شود. * درد در موقع اجابت مزاج * وقتی بیمار در حالت نشسته به پشت لم می دهد درد بیشتر می شود و بیمار ترجیح می دهد در موقع نشستن بیشتر به جلو خم شود. علت اینست که موقع لم دادن به عقب فشار بیشتری به استخوان دنبالچه وارد می شود. * درد عمقی که ممکن است همیشه در ناحیه دنبالچه احساس شود * فشار با انگشت به ناحیه دنبالچه دردناک است * درد ممکن است به ران ها تیر بکشد * درد ممکن است در حین عادت ماهانه افزایش یابد * ممکن است فرد احساس کند محل نشستن وی ناپایدار است اگر بیماری مدت طولانی ادامه یابد بیمار ممکن است به علت ترس از نشستن و به علت ایستادن طولانی دچار درد در کف پاها شود. بیمار ممکن است به علت بد نشستن روی صندلی (برای کاهش دادن درد دنبالچه) دچار کمر درد شود. کم خوابی و اضطراب و افسردگی هم میتواند از عوارض ابتلا دراز مدت به این بیماری باشد.

دیسکوژل ترکیبی از الکل،سلولزوتنگستن است

یکی از روشهای جراحی بسته توسط دکتر علی نعمتی ( دیسکوژل ) : عمل تزریق دیسکوژل به داخل دیسک در اتاق عمل بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام شده و بیمار چند ساعت پس از عمل ترخیص می گردد. این کار تحت مونیتورینگ فلوروسکوپی انجام میشود و وجود فلز تنگستن در این ترکیب بعلت نیاز به نمایان شدن این ژل در تصویر برداری با فلوروسکوپ میباشد. تاثیر نهایی این روش چند هفته پس از عمل خود را کاملا نشان می دهد و بیمار به محل کار بر میگردد.استفاده از دیسکوژل در درمان فتق دیسک در مواردی که جدار دیسک سالم است و هنوز پارگی اتفاق نیفتاده، بیشترین تاثیر را در درمان بیماران دارد. روشهای بسته درمان دیسک بطور کلی در 75 تا 80 در صد موارد دیسکهای کمری سبب درمان میگردند و انتخاب اینکه بیمار با کدام روش تحت عمل بسته قرار گیرد به نوع دیسک و تشخیص پزشک بستگی دارد . مزایای تزریق دیسکوژل - روشی کم تهاجم و با ریسک بسیار پایین - به عمل جراحی نیاز نیست - بدون جای زخم، بدون بروز سندرم عمل جراحی ناموفق، عدم تاثیر روی درمانهای احتمالی دیگر در آینده (همینطور جراحی) . - امکان انجام درمان به روش سرپایی؛ به بستری در بیمارستان نیاز نیست. - به درمان خسته کننده ی فیزیوتراپی بعد از عمل نیازی نیست. - میزان موفقیت بالا (80 تا 90 درصد)

مزایای دیسکوژل

یکی از روشهای جراحی بسته توسط دکتر علی نعمتی ( دیسکوژل ) : در روش درمانی دیسکوژل مطلقا نیاز به بیهوشی نیست و از بی حسی های موضعی استفاده می شود. تنها ماده ضد درد که جهت بی حسی موضعی استفاده می شود ٥ تا ١٠ سی سی لیدوکایین است. حتی اگر دیسکوژل به کانال نخاعی وارد شود.هیچ عارضه و دردی ندارد. دیسکوژل پس از ورود به داخل دیسک آسیب دیده راه خود را پیدا می کند و به صورت خارق العاده ای در تمام نواحی آسیب دیده آن منتشر می شود.کل زمان عمل با توجه به تعداد دیسک ها از نیم ساعت تا حدود یک ساعت است و مهم تر از همه اینکه حالا در ناحیه گردن نیز قابل استفاده است. در واقع دیسکوژل فشار داخل دیسک را کم می کند و نه تنها هیچ کاهشی در ارتفاع دیسک تخریب شده ایجاد نمی کند بلکه ماده ای هم به آن اضافه می کند اما با این وجود با کاهش فشار داخل دیسک، موجب بهبودی علائم و حتی در بسیاری از موارد با گذشت زمان باعث بازگشت دیسک بیرون زده به محل اصلی خود می گردد. دوام دیسکوژل مادام العمر است و در اغلب موارد نیاز به تکرار ندارد و حتی اگر نیاز به تزریق مجدد داشته باشد منعی برای انجام آن وجود نخواهد بود، همچنین در صورتی که به هر دلیل بیمار نیازمند انجام عمل جراحی باز شود، هیچ منعی نداشته، ومطلقاً موجب چسبندگی، تحلیل بافت های مجاور و ... نخواهد شد. آمار موفقیت دیسکوژل در اروپا ٨٥ تا 91.6 درصد است و اگر در ایران بیشتر نباشد کمتر نیست. از جمله مزایای دیگر دیسکوژل می توان به کاهش قابل توجه ریسک های بیهوشی و عمل باز، کاهش قابل توجه استرس عمل و عدم نیاز به دستکاری و آسیب عناصر تشکیل دهنده کانال نخاعی و عضلات اشاره کرد. از طرفی دیگر هزینه های بیمارستانی که به واسطه عمل باز به بیمار وسیستم های بهداشتی تحمیل می شد شامل هزینه عمل، تخت، مصرف سرم و داروهای بیهوشی و آنتی بیوتیک، سرنگ و غیره به شدت کاهش می یابد و به عبارت دیگر وابستگی های دارویی آن هم در شرایط فعلی به شدت کاهش می یابد.

دیسکوژل (روش بدون جراحی)

یکی از روشهای جراحی بسته توسط دکتر علی نعمتی ( دیسکوژل ) : بیش از 90 درصد دیسک ها نیاز به عمل باز ندارند و اغلب کمردردها با مصرف مسکن های معمولی و با دو تا سه روز استراحت بهبود می یابند،درصدی از موارد هم نیازمند فیزیوتراپی و آب درمانی هستند و در مرحله ای که درمان های طبی قدرت کنترل علائم را ندارند روش های درمانی کم تهاجمی نظیر دیسکوژل،لیزر و درمان از طریق گاز ازن کارایی دارند.در مواقعی که با هیچ یک از اقدامات قبلی بهبود نیابند و یا با عوارضی مثل مشکلات ادراری مدفوعی، ضعف حرکتی و برخی از علائم دیگر همراهند، نیازمند مداخله جراحی باز خواهند بود. در عمل جراحی، بسته به روش مورد نظر پزشک،قسمت پاره شده و یا کل دیسک به طور کامل تخلیه می شود و در صورت صلاح دید دکتر جراح ممکن است به جای آن دیسک مصنوعی به صورت پروتز قرار داده شود.دیسکوژل ماده ای بی خطر از جنس الکل هست که در فضای دیسک تزریق می‌شود و بعد از تزریق سفت و حالتی پنبه‌ای پیدا می‌کند.

تنیس آلبو

از اظهارات دکتر علی نعمتی در مورد بیماری تنیس آلبو : آرنج مفصلی است که اجازه بلند کردن و پایین آوردن اشیاء و چرخش به داخل و خارج دست را میسر می کند. درد ارنج در اثر علل تاندونی عضلانی ویا استخوانی ایجاد می شود. معمولا شدت درد زیاد نیست ولی اهمیت زیادی دارد. درد آرنج یکی از علل شایع درد می باشد که در اکثر موارد به آن توجه نمی شود و یا فراموش می شود. یکی از رایج ترین علت درد آرنج, بیماری آرنج تنیس بازان است. تنیس البو یا آرنج تنیس بازان‌ بیماری است که به دلیل التهاب تاندون‌های واقع در برجستگی استخوانی سطح پشت آرنج (لترال اپی‌کوندیل) به وجود می‌آید؛ تکرار حرکت‌های خاص مچ دست نیز در بروز آن بی‌تأثیر نیست. البته تنها تنیس بازان به این بیماری مبتلا نمی‌شوند و هر فردی که به تاندون‌های ساعدش فشار زیادی وارد شود، در معرض ابتلا به تنیس البو قرار دارد و باید تحت درمان درد آرنج تنیس البو قرار بگیرد.

کشش انگشتان دست

از اظهارات دکتر علی نعمتی در مورد بیماری تنیس آلبو و ورزشهای مربوط به آن سر انگشتان دست خود را به انگشت شست بچسبانید و یک کش لاستیکی در اطراف آن‌ها، از جمله انگشت شست، قرار دهید. شست و انگشتان دیگر خود را به آرامی باز کنید، سپس آن‌ها را ببندید. تا ۲۵ بار تکرار کنید این کار تا سه بار در روز انجام دهید. اگر خیلی راحت است، دو کش لاستیکی را امتحان کنید.

کشش اکستنسور مچ دست

تمرینات ورزشی مناسب درمان تنیس آلبو از جانب دکتر علی نعمتی این حرکت کف دست شما به جای خم به بالا رو به پایین قرار می‌گیرد دست خود را صاف بگیرید بصورتی که آرنج شما انحنا نداشته باشد و کف دست تان به سمت پایین باشد. از دست دیگر خود برای نگه داشتن انگشتان دست صاف شده استفاده کنید و مچ را به سمت بدن خود خم کنید تا زمانی که بتوانید این کشش را در ساعد خارجی خود احساس کنید. ۱۵ ثانیه نگه دارید سه تا پنج بار تکرار کنید.

تقویت ساعد

تمرینات ورزشی مناسب درمان تنیس آلبو از جانب دکتر علی نعمتی یک دمبل:یا ابزاری مانند یک چکش یا آچار را بردارید - و روی یک صندلی بنشینید. ساعد دست خود را روی ران یا لبه یک میز نگه دارید به گونه‌ای که مچ دستتان از لبه آویزان باشد. ته دمبل – و نه وسط آن که به طور معمول گرفته می‌شود، را بگیرید. دست خود را به آرامی بچرخانید تا کف دستتان رو به بالا باشد. اطمینان حاصل کنید که فقط ساعد، و نه آرنج را حرکت می‌دهید. به آرامی کف دست خود را به سمت زمین بچرخانید. ۱۰ بار تکرار کنید. این حرکت را یک یا دو بار در روز انجام دهید، و در صورت توان آن را بیشتر کنید. شما همچنین می‌توانید تا ۲۰ بار به جای ۱۰ بار تکرار نمایید.

فشار دادن توپ

تمرینات ورزشی مناسب درمان تنیس آلبو از جانب دکتر علی نعمتی 1_ یک عدد توپ نرم را در دست خود نگه داریدمانند توپ پلاستیکی یا توپ تنیس 2_ ۲۵ بار فشار دهید و رها کنید. 3_ این کار را تا سه بار در روز انجام دهید.

کشش فلکسور مچ دست

تمرینات ورزشی مناسب درمان تنیس آلبو از جانب دکتر علی نعمتی دست خود را صاف بگیرید تا آرنج شما انحنا نداشته باشد و کف دست تان به سمت بالا باشد. از دست دیگر خود برای نگه داشتن انگشتان دست صاف شده و خم کردن آن استفاده کنید. مچ را به سمت بدن خود خم کنید تا زمانی که بتوانید این کشش را در ساعد داخلی خود احساس کنید. ۱۵ ثانیه نگه دارید سه تا پنج بار تکرار کنید. این حرکت را دو یا سه بار در روز انجام دهید. شما می‌توانید آن را تا ۳۰ ثانیه نگه دارید و به جای سه تا پنج بار، تا پنج تا ۱۰ بار تکرار کنید.

چرخش دست

تمرینات ورزشی مناسب درمان تنیس آلبو از جانب دکتر علی نعمتی آرنج خود را از یک زاویه مناسب در کنار خود خم کنید، تا یک L تشکیل شود دست خود را دور از بدن و کف دست را رو به بالا نگه دارید مچ دست خود را به آرامی بپرخانید تا کف دستتان به سمت پایین باشد. ۱۵ ثانیه نگه دارید سه تا پنج بار تکرار کنید. این حرکت را دو یا سه بار در روز انجام دهید. شما می‌توانید آن را تا ۳۰ ثانیه نگه دارید و به جای سه تا پنج بار، تا پنج تا ۱۰ بار تکرار کنید.

درست ایستادن

دکتر علی نعمتی گفتند : وضعیت موقعیتی است که در آن بدن ما را در حالی که ایستاده، نشسته یا دراز کشیده می باشد ؛ وضعیت خوب دارای هماهنگی صحیح قطعات بدن با مقدار مناسب تنش عضلانی در برابر گرانش است بدون وضعیت و عضلاتی که آن را کنترل می کنند، ما به سادگی به زمین می افتیم.